Чудові казки братів Грімм Матеріал уроку. Брати Грімм Шипшинка – ІЗ СКАРБНИЦІ КАЗКАРІВ СВІТУ

Мета. Ознайомити дітей із видатними німецькими казкарями братами Грімм, викликати інтерес до їх творчості; зацікавити учнів змістом казки, вчити стежити за логікою описуваних подій; орієнтуватися у структурі тексту, розвивати читацькі навички; стимулювати розвиток літературних творчих здібностей; виховувати інтерес до книги.

Обладнання. Портрети братів Грімм, виставка казок письменників, виставка книг “Казкове царство – мудре господарство” (збірка народних, літературних казок вітчизняних і зарубіжних авторів), карта Європи, картки зі словами, малюнки казкових героїв (лев, кошеня, мишка, клоун, Карлсон, Лісовичок).

Хід уроку

І. Підготовка учнів до сприймання нового матеріалу.

1. Відновлення запису.

– Відновіть слова знаменитої шведської казкарки Астрід Ліндгрен, авторки казок про Карлсона, Пеппі Довгупанчоху. Для цього з’єднайте слова колонок.

Спочатку було –

– в книжках.

Потім додумались, що з слів можна скласти –

– слово.

А потім – що казки можна друкувати –

– казки.

– Що таке казка? Які книжки на виставці “Казкове царство – мудре господарство” вам знайомі?

– Які казки читали?

2. Розповідь з елементами бесіди.

– Від самого народження і до кінця життя супроводжують нас казки. Казки – це безцінна скарбниця, з якої ми черпаємо діаманти та самоцвіти. Ці нетлінні коштовності навчають нас любити добро і ненавидіти зло, вони веселять і засмучують, вони виховують нас.

– На які дві групи можна розділити усі казки, що на виставці? (Народні і ті, що мають автора, літературні.)

– Так, залежно від того, хто створив казку, хто її автор, вони поділяються на народні й літературні, або авторські. А яких відомих казкарів ви знаєте? (І. Я. Франко, Леся Українка, Г. – X. Андерсен, В. Нестойко, Дж. Родарі, П. Єршов, Р. Кіплінг.)

3. Розповідь про казкарів.

Учитель демонструє портрети братів Грімм.

– Я хочу запропонувати вам подорож на батьківщину видатних казкарів, братів Якоба і Вільгельма Грімм. Країна, в якій народилися казки “Білосніжка”, “Гензель і Гретель”, “Рапунциль”, “Бременські музиканти”, “Хоробрий кравчик”, “Золота гуска” та багато інших – Німеччина. Розташована вона в Європі. (Учень відшукує на карті країну і відмічає її прапорцем.) Саме тут, у невеликому місті Ханау, у сім’ї адвоката народилися Якоб і Вільгельм. Із раннього віку брати були пов’язані тісними узами дружби, яка була міцною все життя. Продовжуючи сімейну традицію, хлопці вступили на юридичний факультет Марбурзького університету, але по-справжньому їх захопили народні міфи, саги, казки, пісні. Вони записували народні німецькі казки з уст різних оповідачів – чиновників, селян, дворян, підготували й видали кілька збірок народних казок. Записуючи казки із слів різних людей, Грімми не могли, та й не хотіли, дослівно відтворювати манеру розповідачів. Вони залишали в недоторканності особливості мови, сюжет, дух казки, але переказували її по-своєму, завжди творчо. Тому про творчість братів Грімм кажуть, що це – літературні казки з народу.

– Подивіться на виставку книг казкарів. Які з них ви читали?

4. Опрацювання статті про братів Грімм.

Учні читають статтю вголос, відповідають на запитання.

– Де працювали брати?

– Доведіть, що вони отримали світове визнання.

– Які кіно – чи мультфільми бачили за мотивами їхніх казок?

5. Розгадування кросворда.

– Пригадати ім’я ще одного відомого казкаря світу вам допоможе кросворд, який ви повинні розгадати (Діти відгадують загадки або предмети, які учитель витягає з казкової торбинки, називають казку, в якій вони зустрічаються.)

1) Чоловічок цей маленький

Ключ шукає золотий,

Гострий, довгий, дерев’яний

Всюди ніс стромляє свій.

Поміркуйте, поспішіть.

Як же звуть його? Скажіть. (Буратіно.)

2) Із казкової торбини учитель витягає червону шапку. (“Червона Шапочка”.)

3) Назвіть казку за опорним блоком слів: “Море, принцеси, табунці рибок, поверхня моря, корабель, красень-принц, врятувала життя, боляче, морська піна, безсмертна душа”. (“Русалонька”.)

4) Троє веселих братиків із чудернацькими іменами: Ніф-Ніф, Нуф-Нуф, Наф-Наф. (“Троє поросят”.)

5) Він звірят усіх лікує,

Від халеп різних рятує

І зайчат, і мавпенят,

Бегемотів, тигренят.

Вилікує він за мить

Все, що в звірів заболить

Наш добрий лікар… (Айболить.)

6) Назвіть казку за опорним блоком слів: “Хутір, качка, яйце, індича, пташине подвір’я, глузували, кіт, хазяйка, прекрасні птахи, пестили, такий чудовий, не мріяв про таке щастя”. (“Гидке каченя”.)

7) Чоловічок з дуже веселим характером, в міру вгодований, у розквіті сил, з маленьким пропелером на спині. (Карлсон.)

8) Він веселий і незлобний,

Цей хороший дивачок,

З ним господар хлопчик Робін

І товариш П’ятачок.

До прогулянки він ласий,

Є на мед чутливий нюх.

Зветься плюшевий пухнастий

Цей ведмедик – … (Вінні-Пух.)

9) Вона чемною була,

У хатці лісовій жила.

Дружила з самим Буратіно.

І звуть її просто – … (Мальвіна.)

10) Із казкової торбини: шкарлупа горішка. (“Дюймовочка”.)

– Прочитайте, що вийшло у горизонтальному рядку. (Брати Грімм.)

II. Повідомлення теми і мети уроку.

– Сьогодні на уроці ми прочитаємо одну із казок братів Грімм під назвою “Шипшинка”.

III. Опрацювання першої частини казки братів Грімм “Шипшинка”.

1. Виразне читання частини казки вчителем і підготовленими учнями (до слів ” … і пряде кужіль”).

– Запам’ятайте дійових осіб казки, визначте, хто з них головні, а хто – другорядні.

2. Словникова робота.

А) Читання складних слів.

Бідкалися лиха

Справдшися крученими

Обдаровувати надзвичайно

Дивовижними доброчесність

Читання луною за вчителем, вибіркове читання хором.

– Прочитайте усі дієслова, прикметники, найкоротше слово, найдовше.

– Яке із прочитаних слів означає: “жалілися, журилися, сумували”, “висока моральна чистота, чесність”.

– Доберіть слова, протилежні за значенням до слів “лиха”, “дивовижними”.

Б) Тлумачення малознайомих слів і виразів (робота в парах).

Читання слів на картках-блискавках: Веретено, не до снаги, стримить, нетямився з радощів, бенкет.

– Попрацюйте у парі з сусідом по парті. Доберіть до слів, які тільки що читали, їх тлумачення із другої колонки і з’єднайте. Прочитайте утворені пари.

Зразок картки.

Веретено

– д – дуже зрадів.

Не до снаги

– в – видніється, виглядає.

Стримить

– у – урочистий, багатий обід або вечеря.

Нетямився з радощів

– р – ручне знаряддя для прядіння, тонка паличка з видовженими загостреними кінцями і потовщенням посередині.

Бенкет

– н – не під силу.

3. Повторне читання вголос і мовчки (останній абзац).

– Чому лиха чарівниця зачарувала королівну?

4. Аналіз твору з елементами вибіркового читання.

– Чому бідкалися король і королівна?

– Чи сповнилося їхнє бажання?

– Кого запросили на бал? Прочитайте.

– Чому не запросили тринадцяту чарівницю?

– Прочитайте, як вона помстилася королю і королеві.

– Якими чеснотами обдарували маленьку принцесу? Як про це сказано у казці?

– Чи сповнилися побажання усіх чарівниць?

– Як батьки намагалися оберегти королівну від прокляття тринадцятої чарівниці?

– Що знайшла королівна у палаці, коли батьків не було вдома?

5. Хвилинка фантазування.

– Поміркуйте, ким могла бути ця бабуся. Як вона може пошкодити королівні?

– Давайте спробуємо по-своєму допомогти королівні, ставши чарівниками. Пришлемо їй на допомогу героїв із інших казок. Подумайте, що вони повинні зробити, щоб відвернути чари лихої чародійки.

– Отже, “сидить якась бабуся з веретеном і жваво пряде кужіль. І раптом з’являється… (Карлсон, клоун, Лісовичок).

6. Робота в зошиті (с. 55-56).

IV. Підсумок уроку.

– З творчістю яких казкарів ознайомилися на уроці?

– Яку казку цих авторів почали читати?

– Доведіть, що “Шипшинка” – це чарівна казка.

– Яким може бути кінець казки?




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Чудові казки братів Грімм Матеріал уроку. Брати Грімм Шипшинка – ІЗ СКАРБНИЦІ КАЗКАРІВ СВІТУ