УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ – СКРИНЬКА СМІХУ – ОПОВІДАННЯ – IІ семестр
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розширювати знання учнів про казки народів світу; розвивати зв’язне мовлення учнів; вдосконалювати вміння висловлювати оцінні судження, знаходити зображувально-виражальні засоби опису героїв; виховувати інтерес до народної мудрості.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Звили чаплі гніздо із паклі.
Із чорного неба крапають каплі.
У гнізді із паклі намокли чаплі.
2. Робота над чистомовкою
Жу-жу-жу – я з Оленкою дружу.
Іж-іж-іж – пиріжок на всіх розріж.
Жи-жи-жи – маєш друга – бережи.
Жа-жа-жа – друг купив мені коржа.
3. Робота над лічилкою
Раз і два. Раз і два.
В нас лічилка лісова!
В лісі – дерево дуплисте,
А в дуплі живе сова,
Що жовтаві очі має,
Спить – удень. Вночі – літає.
Добрий сон, сові приснись!
Я – ховаюсь! Ти – жмурись!
Г. Чубач
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми продовжимо мандрівку у королівство казок, зокрема казок народів Європи.
– Погляньте на мапу Європи. Які країни ви знаєте?
У кожного народу існують свої звичаї, традиції, культура, і, звісно, свої казки.
IV. РОБОТА З ВИСТАВКОЮ КНИЖОК
– Які книжки на виставці вам знайомі?
– Які казки ви читали?
– Хто автори цих казок?
– Які народи вони представляють?
За бажанням дітей учитель викликає трьох-чотирьох учнів переказати прочитану казку.
– Чия розповідь вам найбільше сподобалася?
V. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Вікторина “Чи знаєте ви казки?”
– Яка героїня, ідучи лісом до бабусі, зустріла вовка? (Шарль Перо “Червона Шапочка”)
– Хто соромився своєї гидкої зовнішності? (Г. Х. Андерсен “Гидке каченя”)
– Кому чоботи допомогли стати королем? (Шарль Перо “Кіт у чоботях”)
– У якій казці співали разом кіт, осел, пес і півень? (Брати Грімм “Бременські музиканти”)
– Хто ніяк не міг знайти золотого ключика? (О. Толстой “Пригоди Буратіно, або Золотий ключик”)
– У якій казці матір з сином кинули в бочці в океан? (О. Пушкін “Казка про царя Салтана”)
Фізкультхвилинка
VI. ОБГОВОРЕННЯ ПРОЧИТАНИХ КАЗОК
1. “Як гусак лиса перехитрив” (чеська народна казка)
– Хто перестрів гусака?
– Які почуття під час зустрічі з лисом пережив гусак? Прочитайте.
– Як він перехитрив лиса?
– Яка риса характеру допомогла гусакові?
2. “Лисиця, дрізд і ворона” (литовська народна казка)
Гра “Бджілки”
Напівголосне читання казки – кожен у своєму темпі.
Робота в групах
Кожна група отримує своє завдання.
1-ша група – стисло переказати текст.
2-га група – підготувати відповіді на запитання.
– Що сталося з дітьми дрозда?
– Яку пораду дала ворона?
– Як ворона перехитрила лисицю?
– Якою показана лисиця в казці?
3-тя група – характеристика дійових осіб.
Робота в парах
Учні читають діалог, який їм найбільше сподобався.
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
– Наш урок добігає кінця, але ніколи не закінчується казка. Адже і дорослі, і діти хочуть вірити в диво, в те, що добро має перемогти зло.
Затишно дітям в пазусі казок.
Отак би й слухав про царя Салтана,
Або про те, як весело козак,
Обманював турецького султана.
Про карих коней з полуменем грив,
Про чаклуна, що все на світі може.
І хто б там, що кому не говорив,
А згине зло і правда переможе.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
– Наступний урок позакласного читання ми проведемо за темою “І вкрились луки цвітом, вітаючись із літом”.
Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.