УКРАЇНЦІ ЗА ОКЕАНОМ – СТОРІНКАМИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ
Матеріал уроку. Іван Боднарчук “На новій землі”.
Мета. Розширювати знання учнів про українців за кордоном; розвивати уміння знаходити у структурі тексту описи, міркування, дослідити, як допомагають вони передати душевний настрій героїв; виховувати патріотичні почуття, любов до рідної землі.
Хід уроку
I. Мовна розминка.
1. Гра “Утвори за зразком”.
– Народ, який живе в Україні, називають… (Український),
В Америці – … (Американський),
У Франції – … (Французький),
У Канаді – … (Канадський),
У Росії – … (Російський),
У Польщі – … (Польський).
2. Вправа з техніки мовлення.
Читання прислів’я на одному мовному видиху з дошки.
Нашого цвіту – по всьому світу.
Читання прислів’я з різною інтонацією (радісно, запитально, здивовано, перелякано).
– Поясніть зміст цього прислів’я.
II. Повідомлення теми та мети уроку.
– Українські історики стверджують, що понад сто років тому багато українців (особливо із Західної України) поїхали в далекі чужі країни у пошуках роботи і кращого життя.
В Америці, Канаді, Бразилії вони сумлінно і наполегливо працювали, облаштовували нові, неосвоєні землі. Намагаючись жити разом, берегли свою національну самобутність, свої культурні та побутові особливості, інакше кажучи, – все те, що пов’язувало їх з батьківщиною. Минали роки, десятиліття, але українці не забували своєї мови, історії, звичаїв і обрядів. На чужих землях виникали товариства й організації, що об’єднували українців. Значну роль у їхньому житті відігравала церква.
В Америці немає солов’їв,
Та є церкви і люди з України (Я. Паладій).
І зараз скрізь, де живуть наші колишні співвітчизники, їхні діти прагнуть вивчати рідну мову.
Сьогодні на уроці ми прочитаємо оповідання Івана Боднарчука з “Читанки”, за якою вчаться діти-українці, які живуть у Канаді і вивчають українську мову.
III. Опрацювання оповідання І. Боднарчука “На новій землі”.
1. Слухання твору учнями. Перевірка первинного сприймання.
– Слухаючи твір, подумайте, про які часи йдеться.
– Від чийого імені ведеться розповідь?
2. Словникова робота.
Читання колонок слів у парі “буксиром”.
Готувала | Посідали | Посміхається |
Складала | Вийшли | Казав |
Дивилась | Пустились | Накрив |
Розглянулась | Пересіли | Виконав |
Поклала | Зупинились | Підспівував |
– Прочитайте спочатку слова, в яких наголос падає на І склад, тоді ті, в яких – на II склад і т. д.
3. Повторне читання твору учнями (мовчки).
– Хто дійові особи оповідання?
4. Аналіз змісту твору. Вибіркове читання.
– Скільки років було дядькові Андрію? Про що він розповідав дітям?
– Прочитайте, як мати готувалася до далекої дороги.
– Про що запитували діти маму? Зачитайте її відповідь.
– Як ви розумієте ці слова?
– Що в оповіданні сказано про труднощі далекої подорожі до нових земель?
– Як сприймають переїзд діти, мати, батько? Доведіть свої слова рядками з твору.
– Які труднощі долали сім’ї переселенців на нових землях?
– Знайдіть пораду дядька Андрія. Як ви розумієте його слова?
5. Вправа на розвиток швидкості читання.
Гра “Хто читає швидше?”.
– Прочитайте усі питальні речення.
– Знайдіть у тексті міркування.
– Продовжте порівняння: “потім море немов… (Сказилося)”, “мати сумна, як… (Осінь)”, “обсіли маму, як… (Курчата квочку)”.
6. Мовно-логічне завдання.
– Прочитайте слова кожного стовпчика зі словникової роботи так, щоб відновилась послідовність дій.
(Діти можуть користуватися підручником.)
– Дії яких дійових осіб вони передають?
7. Робота в зошитах (с. 22-23, завд. 1-5).
IV. Підсумок уроку.
1. Хвилинка-цікавинка.
– Перша українська школа в США була відкрита в містечку Шамокін (штат Пенсільванія) 1893 року. Школи, які згодом одна за одною почали створюватися в інших місцевостях, спершу були мало пристосовані для навчання: бракувало викладачів, підручників. Але навіть за таких умов вони відігравали величезну роль у збереженні української мови.
У Парагваї деякі місцевості мають суто українські назви: Нова Україна, Нова Волинь, Богданівка, Перевертівка, Тарасівка, Морозенко. В столиці Парагваю Монтевідео та в столиці Венесуели Каракасі є вулиці під назвою “Україна”.
Українська мова в Бразилії широко розповсюджена, особливо – в сільській місцевості, де проживає багато вихідців з України. Нині викладання української мови здійснюється у малій семінарії Святого Йосафата у Прудентополісі, майже при всіх українських церквах працюють суботні курси українознавства. А у Південній Америці є університет, де викладають українську мову, літературу й історію.
2. Відповіді на запитання.
– Який твір читали? Який він за жанром: оповідання, казка чи науково-популярний твір? Доведіть свою думку.
– Чого навчає нас автор своїм оповіданням?
– Яка головна думка твору?
– Де б ви не були, куди б не закинула вас доля, пам’ятайте: ви – діти України. І нехай у кожному серці живуть мудрі і безсмертні слова Шевченка:
Учітеся, брати мої,
Думайте, читайте,
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь.