ЛІТЕРАТУРНА ГРА СТОРІНКАМИ ПРОЧИТАНИХ КНИГ – ЛІТЕРАТУРА XX-XXI СТОЛІТЬ

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів із зарубіжної літератури; розвивати вміння стисло будувати відповіді; виховувати любов до літератури, бажання поглиблювати свої знання.

Компетентності, що формуються: предметні – уміння застосовувати знання змісту вивчених протягом року літературних творів, літературознавчих понять, основних особливостей літературних напрямів; ключові – спілкування державною мовою (уміння тлумачити поняття), інформаційно-цифрова компетентність (уміння діяти за алгоритмом).

Обладнання: виставка творів, вивчених у 9-му класі, портрети письменників, картки з конкурсними завданнями літературної гри, символічні призи переможцям літературної гри.

Тип уроку: урок узагальнення знань і повторення вивченого впродовж року.

Перебіг уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Учитель ознайомлює учнів із результатами контрольної роботи, вказує

На типові помилки, зачитує найкращі роботи.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Прийом “Мікрофон”

Який твір із курсу зарубіжної літератури 9-го класу вам особливо запам’‎ятався? Чому?

Слово вчителя

Навчальний рік завершується, і сьогоднішній урок зарубіжної літератури в ньому останній. На цьому уроці ми проведемо літературну гру. Під час гри ви згадаєте твори, які вивчили за рік, продемонструєте знання літературознавчих термінів.

III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ, ФОРМУЛЮВАННЯ РАЗОМ З УЧНЯМИ МЕТИ УРОКУ

IV. ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК

Конкурс перший. Історія літературних епох і напрямів

1. Стисло схарактеризуйте Просвітництво.

2. Назвіть основні особливості романтизму.

3. Розкажіть про напрям реалізму.

Конкурс другий. Пригадай цитату

Установіть відповідність між цитатами і назвами творів.

ЦИТАТИ

1. Проспав я щонайменше дев’ять годин, бо, коли прокинувся, був уже білий день. Я хотів був підвестися, але не зміг і поворухнутись: я лежав горілиць, і мої руки та ноги так само, як і моє довге густе волосся, були міцно прив’язані до чогось на землі. Все моє тіло, від пахв до стегон, було обплутане тонкими мотузочками.

2. “Мій дядько чесний без догани,

Коли не жартом занеміг,

Небожа змусив до пошани

І краще вигадать не міг”.

3. Я начебто передчував: сьогодні мені цілу ніч снилися якісь два незвичайні щури. Справді, таких я ніколи й не бачив: чорні, неприродно великі! Прийшли, понюхали – і пішли геть.

4. Торвальде, в ту хвилину я зрозуміла, що я всі ці вісім років жила з чужим чоловіком і прижила з ним трьох дітей… О-о, не можу навіть згадувати про це! Так би й розірвала себе на шматки!

5. Волосся в мого лихваря було зовсім гладеньке, завжди старанно зачесане, з сивиною, попелясто-сіре. Риси його обличчя, непорушні, холодні, як у Талейрана, були мов вилиті з бронзи. Його маленькі очі, жовті, як у тхора, були майже зовсім без вій і боялися світла; тому він захищав їх козирком старого картуза.

АВТОРИ І НАЗВИ ТВОРІВ

А) “Євгеній Онєгін” О. С. Пушкіна;

Б) “Гобсек” О. де Бальзака;

В) “Мандри Лемюеля Гуллівера” Дж. Свіфта;

Г) “Ляльковий дім” Г. Ібсена;

Д) “Ревізор” М. В. Гоголя;

Е) “Вільшаний король” Й. В. Гете.

Відповідь: 1 в. 2а. 3д, 4г. 56.

Конкурс третій. Визнач жанр

Визначте жанри літературних творів.

1. “Мандри Лемюеля Гуллівера” Дж. Свіфта. (Роман.)

2. “До радості” Ф. Шиллера. (Ода.)

3. “Паломництво Чайльд Гарольда” (або “Мазепа”) Дж. Байрона. (Поема.)

4. “До А. П. Керн” (“Я пам’‎ятаю мить чудову…”) О. С. Пушкіна. (Послання.)

5. “Євгеній Онєгін” О. С. Пушкіна. (Роман у віршах.)

6. “Герой нашого часу” М. Ю. Лєрмонтова. (Роман.)

7. “Гобсек” О. де Бальзака. (Повість.)

8. “Ревізор” М. В. Гоголя. (Комедія.)

9. “Шинель” М. В. Гоголя. (Повість.)

10. “Ляльковий дім” Г. Ібсена. (Драма.)

11. “Тев’‎є-молочар” Шолом-Алейхема. (Повість.)

12. “451° за Фаренгейтом” Р. Д. Бредбері (або “Убити пересмішника” Г. Лі). (Роман.)

Конкурс четвертий. Літературна географія

Установіть відповідність між автором і країною, яку він представляє.

Автор

Країна

1. Й. В. Гете

2. Дж. Байрон

А) Франція

Б) США

3. О. де Бальзак

В) Англія

4. Г. Ібсен

Г) Німеччина

5. М. Ю. Лермонтов

Д) Норвегія

6. Р. Д. Бредбері (або Г. Лі)

Е) Росія

Відповідь: 1г, 2в, За, 4д, 5е, 66.

Конкурс п’ятий. Теоретики літератури

Дайте визначення літературознавчим термінам.

1. Ода.

2. Роман у віршах.

3. Інтер’‎єр.

4. Повість.

5. “Маленька людина”.

6. “Нова драма”.

Учитель підбиває підсумки гри, визначає переможців, роздає символічні нагороди.

Бесіда

1. Які з вивчених протягом року творів ви порекомендували б обов’‎язково прочитати своїм молодшим друзям? Чому?

2. Які з вивчених творів, на ваш погляд, будуть цікавити читачів через 50, 100, 200 років? Чому ви так вважаєте?

Заключне слово вчителя

Закінчився навчальний рік, але не ваша подорож у світ літератури. Бажаю вам нових знайомств із класичними та сучасними творами мистецтва слова, багатьох щасливих хвилин, проведених наодинці з книжкою!

V. ОГОЛОШЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Прочитати книжки зі списку творів для обов’‎язкового та додаткового читання.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

ЛІТЕРАТУРНА ГРА СТОРІНКАМИ ПРОЧИТАНИХ КНИГ – ЛІТЕРАТУРА XX-XXI СТОЛІТЬ