СТОРІНКАМИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ (за поезіями з книги Олександра Олеся “Княжа Україна”)
Мета: ознайомити учнів із життєописом поета; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; розкрити зміст поезій Олександра Олеся “Україна в старовину”; продовжувати збагачувати знання школярів про історичне минуле нашої країни; вчити аналізувати, порівнювати, узагальнювати прочитане; розвивати зв’язне мовлення, культуру мовлення, творчу уяву; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідного краю, його історичного минулого, прагнення пізнавати історію українського народу.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Всі почули ви дзвінок.
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Всіх присутніх привітаймо
І урок розпочинаймо!
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Гра “Фотооко”
Учні читають слова мовчки.
Історія | Героїчний | Збірка |
Князі | Пам’ять | Поезія |
Країна | Україна | Воїни |
Поети | Письменники | Народ |
– Які слова запам’ятали?
2. Складання словникової павутинки до слова історія
1) З’ясування лексичного значення слова.
Історія – закономірний, послідовний розвиток дійсності; події в процесі життя народу; наука про загальний розвиток того чи іншого народу, країни; оповідання, розповідь про кого-, що-небудь; подія, пригода, випадок.
Історія – багатозначне слово.
2) Складання словникової павутинки.
– Які слова можуть бути у словниковій павутинці цього слова?
– Якою може бути історія?
– Прочитайте ще раз дібрані слова.
– Чи можна їх пов’язати за змістом?
– Історія нашої країни – загадкова, героїчна і прекрасна, хоча й непроста. Доба Київської Русі, така далека від нас, зберегла для нас постаті князів, воїнів, просвітників. Ці постаті назавжди залишаться в нашій пам’яті як взірці мужності, сили духу та розуму.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
– Є в нашій літературі імена, що не потребують пишних шат красномовності. Бо вони входять у свідомість кожного із нас, як сонячне світло, як подих рідних просторів. До них належить ім’я відомого українського поета Олександра Олеся.
Сьогодні на уроці ми ознайомимося з творами Олександра Олеся “Україна в старовину” із циклу поезій “Княжа Україна”, що розповідають про давнє минуле нашої країни.
IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з виставкою книжок Олександра Олеся, збірок з творами поета
– Роздивіться книжки.
– Хто їх автор?
– Які книжки ви прочитали?
– Про що писав Олександр Олесь?
– Які твори вас особливо вразили?
2. Біографічна довідка
Олександр Іванович Кандиба (літературний псевдонім – Олександр Олесь) народився 5 грудня 1878 р. в містечку Білопілля на Сумщині.
По батьківській лінії його рід походив із чумаків, по материнській – із кріпаків. Батько, Іван Федорович, працював на рибних промислах в Астрахані, де й утопився у Волзі, коли Сашкові було 11 років. Мати Олександра залишилася сама з трьома дітьми. Виховувала дітей у любові.
Чотирирічним Сашко вже вмів читати. Незабаром перед ним почала відкриватися чарівна поезія Шевченкового “Кобзаря”.
У рідному містечку навчався в початковій школі, потім у двокласному училищі. У 15 років Сашко вступив до хліборобської школи в містечку Дергачі неподалік від Харкова. Під час навчання в хліборобській школі починає видавати рукописний журнал “Комета”, у якому друкує свої вірші, написані російською та українською мовами.
Після хліборобської школи Олександр не мав права вступати до університету. Розуміючи це, він вивчає болгарську, сербську, польську мови, ще навчаючись у школі. Стає вільним слухачем агрономічного відділення Київського політехнічного інституту, але через матеріальні нестатки залишає його 1903 р. і вступає до Харківського ветеринарного інституту.
Працював ветеринаром. Але його справжнім покликанням стала поезія.
Олександр Олесь писав чудові, ніжні і ліричні поезії. А для дітей – вірші, казки, інсценізації.
У часи Української Народної Республіки приєднався до її творців, займався дипломатією, а після її поразки виїхав за кордон. З 1919 р. він жив у Відні, Будапешті, Празі. За ним виїхала і сім’я.
Помер Олександр Олесь 22 липня 1944 р. в Парижі, де його і поховали на Ольшанському цвинтарі.
Олександр Олесь створив прекрасний цикл “Княжа Україна” – поетичну оповідь про минуле нашого народу – в еміграції. Вона складається із 43 віршів, та спочатку задумувалась як своєрідний підручник чи посібник.
Характер усіх поезій збірки – описовий, здебільшого інформаційний, аніж образний. Сама книга була написана дуже швидко – менше ніж за місяць, що може свідчити про те, що Олесь просто переводив у римовані форми добре знайомі йому факти з минулого Батьківщини.
Доба Київської Русі – загадковий та прекрасний період нашої історії. Цей період подарував нам розвиток писемності, прекрасні літописні твори, видатних історичних особистостей та великі перемоги над ворогом.
3. Бесіда за змістом прочитаного
– Що означає слово псевдонім? (Псевдонім – підпис або ім’я, якими автор або артист замінюють своє справжнє ім’я, підписуючи власні твори.)
– Назвіть справжнє ім’я поета Олександра Олеся.
4. Гра “Слідопити”
– Знайдіть відповідь на запитання словами тексту (вибіркове читання).
– По батьківській лінії…
– Батько, Іван Федорович…
– Мати Олександра залишилась…
– Чотирирічним Сашко…
– У рідному містечку…
– У 15 років Сашко…
– Під час навчання в хліборобській школі…
– …він вивчає…
– …вступає до…
– Працював…
– Але його справжнім покликанням…
– Олександр Олесь писав…
– А для дітей…
– У часи Української Народної Республіки займався…
– Помер Олександр Олесь…
– Олександр Олесь створив…
– Сама книга була написана…
– Доба Київської Русі…
5. Фізкультхвилинка для очей
– Не повертаючи голови, переведіть погляд у лівий нижній кут, потім – у правий верхній, потім – у правий нижній, а потім – у лівий верхній. Повторити 5-7 разів, потім – у зворотному порядку.
6. Розповідь учителя
– Теми рідної землі, історії України – провідні у книзі Олександра Олеся “Княжа Україна”. Поет вивчав поезію свого краю, діяльність князів давньої України – Русі, висвітлював їхню мудрість, хоробрість та мужність.
Олександр Олесь жив Україною, він мріяв про щасливе майбутнє рідного народу. Але мрії поета не справдились, у душі – відчай і безнадія. Україна лежала в руїнах, окрадена й зраджена, і Олесь вирішив залишити свій рідний край у 1919 р.
Важке життя було в емігранта. Але на чужині поет не забував своєї Батьківщини. Відірваність від рідної землі тільки посилювала його синівський зв’язок із нею.
Поет так хотів угледіти ліс, сонце в коханому краю, де покинув свою душу. Душа його – його поезія – попри все залишалась на рідній Україні.
Олександр Олесь сподівався, що мине якийсь час – і він знову повернеться на Батьківщину. Але склалося інакше. Чужа земля не дала змоги поетові цікавитися і надалі історією України, вона стала місцем вічного спочинку для українського патріота.
7. Опрацювання поезії “Україна в старовину”
1) Лексична робота.
Споконвічний – давній, старий.
Велетенські – дуже великі за розмірами.
Граб – рід листопадних дерев.
Тлінь – те, що тліє, розкладається або зотліло; прах.
Смарагдові – які мають колір смарагду; яскраво-зелений.
Пращур – далекий предок.
2) Показове читання вірша.
– Про що розповідає поет?
3) Повторне читання поезії. Гра “Не перерви ланцюжок”(читання по
Рядочках).
4) Бесіда за змістом з елементами вибіркового читання.
– Які картини виникають під час читання поезій Олександра Олеся?
– У вірші “Україна в старовину” Олександр Олесь говорить про багатство природи, серед якої жила смілива і дужа людина. Їй доводилося боротися з ведмедем, риссю, лосем, здобувати теплі хутра та м’ясо. За дрімучими лісами простягався безмежний степ, нерухомий в ясний день і шумний у бурю.
– Якою постає у вашій уяві Україна в старовину?
– Якими були наші предки – слов’яни? Прочитайте.
– Які найменування рослин зображені в уривку?
– Чи всі вони є частиною природного фонду України в наш час?
– Які тварини описані в уривку?
– Кого з них занесено до Червоної книги України?
– Чим займались первісні українці?
– Визначте слова і вислови, що виражають любов Олександра Олеся до рідного краю.
– Які малюнки ви намалювали б до цього вірша?
8. Фізкультхвилинка “Косар”
Підвестися, ноги нарізно, руки перед собою. Повертаючись ліворуч і праворуч, виконувати широкі рухи руками на рахунок “раз” і “два”, ніби косячи траву. Дихання вільне. (Виконувати в середньому темпі 5-6разів.)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Робота в малих групах
Практичне завдання: опишіть давню Україну за таблицею.
Дерева | Птахи | Звірі | Духи | Види місцевості |
2. Перевірка виконаної роботи
3. Технологія “Мозковий штурм”
– Чому минуле нашої країни прекрасне і героїчне та заслуговує на повагу?
4. Написання міні-твору за темою “Що я дізнався про Україну в старовину?”
(5-7 речень)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що запам’ятали про життя і творчість Олександра Олеся?
– Як автор ставиться до нашого минулого?
– Які міфи та легенди він згадує?
– Багато згадуваного Олесем ви вже бачили в міфах та літописах. А які неповторні ознаки притаманні творам поета?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Козацькому роду нема переводу”. Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.