ГОРДА НАЗВА МІСТА – ЛЬВІВ – СТОРІНКАМИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

Матеріал уроку. Марія Хоросницька “Звідки в міста назва – Львів”.

Мета. Ознайомити учнів з історичним минулим нашого народу, походженням назви міста Львів і сприяти свідомому розумінню тексту вірша; формувати навички зв’язного мовлення і розвивати пізнавальні інтереси учнів.

Хід уроку

І. Мовна розминка.

1. Вправа на формування уміння уточнювати і розширювати висловлювання. Гра “Закінчіть речення”.

Учитель починає речення, а школярі його закінчують. Передбачається, що може бути декілька варіантів відповідей.

“Я не розумію, звідки…”

“Я не знаю, чому…”

“А ти знаєш, що…?”

“Я хотів побачити, як…”

2. Гра “Відновіть вірш”.

На дошці записані рядочки з вірша. Учні “відновлюють” його.

Бо день міста в ріднім Львові – (3)

Пишна грива, очі сині, (1)

І воно вже на значкові. (4)

Левеня щасливе нині, (2)

(М. Людкевич)

II. Повідомлення теми та мети уроку.

– Чи знаєте ви, звідки походить назва міста Львів?

Чи є у вас якісь свої припущення?

– “Звідки в міста назва – Львів” – саме таку назву має вірш Марії Хоросницької, який ми прочитаємо сьогодні.

III. Опрацювання вірша М. Хоросницької “Звідки в міста назва – Львів”.

1. Читання твору вчителем.

– Що ви дізналися з вірша про назву міста Львова?

2. Словникова робота.

Читання “пірамідок” слів із дошки.

Син

Що

Рід

Княжа

Знаю

Князь

Дзвеніла

Данило

Сильний

Перекотило

Народився

Галицький

3. Повторне читання твору вголос. Робота над змістом.

– Між ким відбувається розмова у вірші? Від чийого імені вона ведеться?

– Ким був Данило Галицький? Чому він сумував?

– На чию честь назвав князь місто, яке будував?

– Які побажання були для сина?

– То з яких часів у міста ця назва?

4. Вправи на розвиток швидкості читання.

А) Читання вірша “буксиром”.

Б) Гра “Знайдіть дію”.

Учитель називає іменники з вірша, а діти знаходять у творі зв’язані з ними дієслова.

Слова: брата, князь, сім віків, слава, син, днина.

В) Гра “Знайдіть рими”.

Г) Читання в парі “Я тобі, ти мені”.

Діти читають напівголосно. Один учень – перший рядок, а другий – наступний, і так до кінця вірша.

5. Розвиток зв’язного мовлення. Творче завдання.

– За змістом вірша складіть і розкажіть невелику легенду про походження назви міста Львова.

6. Робота в зошитах (с. 19-20, завд. 3-4).

7. Виразне читання вірша.

– З якою інтонацією прочитаєте слова молодшого брата? А старшого?

– Після яких слів зробите найдовшу паузу?

– На які слова треба зробити логічні наголоси?

– Який виберете темп читання – швидкий чи повільний?

IV. Підсумок уроку.

– Про походження назви якого міста дізналися?

– Львів не раз зазнавав страшних потрясінь. Його зовнішнє обличчя, життєвий простір та національний склад, заняття та культура його мешканців мінялися не тільки під впливом ходу сторіч, але й під впливом тих історичних змін, що тут наставали впродовж 700-річного існування міста.

Зараз це великий політичний і культурний, історичний і туристичний центр Західної України.

УРОК 30. УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

ГОРДА НАЗВА МІСТА – ЛЬВІВ – СТОРІНКАМИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ