ХТО ТАКІ СЛОВ’ЯНИ – СТОРІНКАМИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

Матеріал уроку. Олександр Олесь “Наші предки – слов’яни”.

Мета. Поглибити знання дітей про Україну та її населення у давні часи; розвивати пізнавальні інтереси школярів; збагачувати словниковий запас, формувати оцінні судження.

Обладнання. Тлумачні і тематичні словники.

Хід уроку

І. Підготовка до вивчення нового розділу.

– Прочитайте назву нового розділу. Як ви гадаєте, про шо ми читатимемо у творах цього розділу?

– Історія українського народу сягає у глибоку давнину. Але…

…щоб землю свою

Міцно, щиро покохати,

Треба все її минуле

Добре вивчити, пізнати.

Треба знати те, як предки

На землі цій колись жили,

Як її грудьми своїми

Заступали – боронили,

Як за волю і за долю

Йшли у бій, як на забаву,

Здобували собі рани,

Україні своїй славу;

Як невпинно працювали

І боролись всі завзято,

Щоб їх люба Україна

Була дужа і багата.

Хай не буде ні одної

Української людини,

Що не вміла б розказати

Про минуле України.

(Роман Завадович)

– Прочитайте назви творів, які ми читатимемо в розділі. Назвіть авторів.

II. Повідомлення теми та мети уроку.

– У давні, дуже давні часи, більше як півтори тисячі років тому, наша Батьківщина й землі, що з нею сусідують, виглядали зовсім інакше, як тепер.

Не було ані багатих міст, ні містечок, ні сіл перелюдних, ані вигідних шляхів не було, тільки, як далеко оком глянути, простягалися бори й води.

Мешкали на цих землях люди високого росту, сильні й працьовиті. Називали себе слов’янами.

На сьогоднішньому уроці ми прочитаємо уривок із книги Олександра Олеся “Княжа Україна”, в якій він у поетичній формі переповів історію наших предків.

III. Опрацювання твору Олександра Олеся “Наші предки – слов’яни”.

1. Робота над заголовком.

– Як ви розумієте значення слова “предки”?

– Давайте з’ясуємо точне визначення нього слова, яке дають словники.

Діти у парі працюють з різними словниками: тлумачними (різних авторів), “Тематичним словником школяра” К. С. Прищепи, В. Г. Лук’яненка), зачитують визначення.

2. Підготовка до сприймання твору.

Читання вголос тлумачення слів, поданих після твору.

– Які із слів ви вже чули? Де саме?

3. Виразне читання твору вчителем.

– Кого описано у творі? Чи можемо визначити головного героя?

– Хто у центрі вірша? (Наші предки і їхнє життя.)

4. Словникова робота. Вправа на розширення поля читання.

5. Читання твору учнями мовчки.

– Підготуйте запитання за змістом прочитаного один одному.

6. Вибіркове читання.

– Прочитайте, як поет описує місце, де жили наші предки.

– Як автор пояснює поняття “рід”, “племена”, “старший роду”?

– Як наші предки обирали князя? Що вони цінували у людині найбільше?

– Прочитайте, як слов’яни обороняли свої городи від ворогів.

– Що автор розповідає про їхні звичаї?

7. Вправи на розвиток швидкості читання.

А) Гра “Дочитай речення”.

– Знайдіть і дочитайте до кінця речення, які починаються словами: “На річках… “, “Ось і… “, “Але все… “, “Над озерами… “.

Б) Гра “Хто читає швидше?”.

– Знайдіть дієслова, які описують дії: найстаршого (Керував, видавав, правив, милував, карав); князя (Судив, водив, був, ставав); віче (Вибирало), народ (Будував); бою (Починався).

8. Мовно-логічне завдання.

– Користуючись текстом, доповніть розповідь про слов’ян потрібними словами і виразами.

Слов’яни жили над ___________, ___________, на ___________, у ___________. Оселялися вони ___________, а роди складали ___________. Родом керував ___________ і ___________. Кожне ___________ вибирало ___________.

(Слов’яни жили над озерами, річками, на горах, у степах. Оселялися вони родом, а роди складали племена. Родом керував найстарший і наймудріший. Кожне плем’я вибирало князя.)

9. Складання кадрів діафільму.

Учні діляться на кілька груп, кожна з яких придумує кадри до частин вірша.

10. Робота в зошитах (с. 17, завд. 1-4).

IV. Підсумок уроку.

– Про шо йдеться у творі Олександра Олеся?

– Яку назву він має? У якому значенні автор вжив тут слово “предки”?

– Які відомості про Україну та її населення ви одержали з нього тексту?

– Про що з прочитаного ви вже знали? Про що почули вперше?




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

ХТО ТАКІ СЛОВ’ЯНИ – СТОРІНКАМИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ