СПРАВЖНІ СКАРБИ ДІСТАЮТЬСЯ ТИМ, ХТО ПЕРШИЙ ТОРУЄ ДОРОГУ – ЛІТЕРАТУРНІ КАЗКИ ЗАРУБІЖНИХ ПИСЬМЕННИКІВ

Матеріал уроку. Джанні Родарі “Дорога, що нікуди не вела”.

Мета. Ознайомити з особистістю італійського письменника Джанні Родарі, викликати інтерес до його книжок; удосконалювати читацькі навички, уміння складати план і стисло переказувати; збагачувати словниковий запас синонімами.

Обладнання. Виставка книжок автора, картки зі словами.

Хід уроку

І. Вправи на розвиток читацьких навичок.

1. Гра “Впізнай рису характеру”.

– Прочитайте опис рис характеру, роз’єднуюся слова, впізнайте їх.

Непоступливістьнастирливістьнаполегливість. (Упертість.)

Намаганняпровседізнатися, все зрозуміти. (Допитливість.)

– Утворіть від кожного слова спільнокореневі.

2. Читання прислів’їв на одному мовному видиху.

– Яка риса підходить під ці порівняння? (Учитель вписує слово “впертість”.)

– Поясніть кожен вислів.

3. Гра “Читалочки-криптограми”.

– Чи погоджуєтеся із цим висловом?

– Поміркуйте, ці риси – впертість і допитливість – позитивні чи негативні. Доведіть свою думку.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

– Сьогодні ми прочитаємо казку видатного італійського казкаря Джанні Родарі, у якій автор підтвердить чи заперечить ваші міркування.

III. Ознайомлення із життям і творчістю письменника.

– А зараз ви самостійно прочитаєте про те, де жив, чим займався, що створив за своє життя цей письменник.

– Розгорніть підручники на с. 151, прочитайте напівголосно статтю. Читаючи її, помітьте (простим олівцем) місця, які допоможуть вам відповісти на запитання (Вони заздалегідь записані на дошці).

1) Де народився письменник?

2) Чим захоплювався у дитинстві?

3) Чому почав писати для дітей?

4) Які відомі твори для дітей написав Джанні Родарі?

5) У чому особливість збірки “Казки по телефону”?

IV. Ознайомлення із першою частиною казки Джанні Родарі “Дорога, що нікуди не вела” (від початку до слів “…до великих залізних воріт”).

1. Передбачення змісту казки.

Учитель читає перший абзац твору.

– Хто головний герой твору? Де він жив?

– Яке питання ставив Мартіно кожному?

– Про що може йтися далі у творі? Пофантазуйте.

2. Словникова робота.

А) Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом.

Діти читають спочатку слова “буксиром” за вчителем, а потім один одному у парі з сусідом по парті.

– Яке з прочитаних слів означає “де-не-де”? З якими словами можна вжити прислівник “назустріч”? (Діти зачитують словосполучення.)

– Доберіть синоніми до слова “попрямував”,

Б) Тлумачення виразів.

– З’єднайте вирази зі словами, якими можна замінити усю фразу.

3. Читання твору вголос “ланцюжком”.

– Як односельці прозвали хлопчика?

– Що зробив Мартіно одного дня, коли підріс?

4. Читання частини твору “буксиром” за вчителем або учнем.

Учні починають читати мовчки одночасно з учителем, який читає вголос. Його темп дещо швидший від середнього. Учні повинні встигати за учителем.

– Зверніть увагу на опис дороги.

5. Відповіді на запитання. Вибіркове читання.

– Чому Мартіно прозвали Вперта Голова?

– Прочитайте опис дороги, якою йшов хлопчик.

– Чи легко було Мартіно здолати її? Поясніть, чому так думаєте.

– Кого зустрів хлопчик на дорозі?

– Як себе вів собака?

– Чому хлопчик вирішив іти за псом?

6. Вправа на розвиток швидкості читання.

Гра “Хто швидше?”.

– Знайдіть абзаци з такими словами: “розходилися три дороги”, “він не образився”, “рішуче попрямував”, “йшов та йшов”, “ліс почав рідшати”.

7. Висновок-узагальнення з прочитаного.

– Ми прочитали частину казки Джанні Родарі. Що вас зацікавило у творі? Що здивувало?

– Що чи хто може чекати хлопчика за великими залізними воротами?

V. Ознайомлення із закінченням казки Джанні Родарі “Дорога, що нікуди не вела” (від слів “За гратами Мартіно побачив палац” і до кінця) (другий урок).

1. Виразне читання частин казки (з попереднього уроку), які сподобалися чи здивували (на вибір учнів).

Кожен учень пояснює свій вибір.

2. Словникова робота.

А) Вправа на миттєве сприймання слів.

Слова на картках-блискавках: Димар, гукала, вродлива, дим, нісенітниця, візок, торують.

– Які слова серед прочитаних спільнокореневі?

– Доберіть спільнокореневі до слова “візок”.

– Доберіть синоніми до слів “гукала”, “вродлива”.

– Поясніть слова “нісенітниця”, “торують”.

Б) Читання пірамідок слів “луною” за вчителем.

Пес

Усіх

Геть

Грати

Дорога

Болото

Сеньйора

Гостинно

Справжні

Прекрасна

Здивований

Незабаром

Поверталися

Повторювати

Надзвичайно

– Знайдіть і прочитайте серед слів ті, які мають такі значення:

– ввічливе називання, звертання до жінки в Іспанії та деяких інших країнах;

– переплетення металевих прутів, що використовується для загорожі;

– через короткий відтинок часу; трохи згодом.

3. Читання частини казки вголос “ланцюжком”.

– Що було за великими залізними воротами?

– Хто жив у палаці?

4. Повторне читання частини казки мовчки.

– Що вразило хлопчика під час зустрічі із сеньйорою?

5. Аналіз змісту твору. Вибіркове читання.

– Що здивувало хлопчика під час зустрічі із сеньйорою?

– Яку думку висловила вона про невідомі дороги? Прочитайте.

– Що взяв Мартіно у палаці?

– Що думали селяни про зникнення хлопця?

– Куди вирушали деякі слухачі розповіді хлопця?

– Чи знайшов хтось із них палац чи вродливу сеньйору? Прочитайте, куди вони потрапляли.

– Чому інші мешканці села поверталися ні з чим?

– Прочитайте останній абзац твору. У чому головна думка казки?

6. Вправа на розвиток швидкості читання.

А) Гра “Кидок-засічка”.

Б) Гра “Хто швидше?”.

– Прочитайте речення, у яких є такі слова чи словосполучення: “махала рукою”, “прекрасна сеньйора”, “близьких та друзів”, “страшенно здивувалися”, “зняв з візка”, “запрягав коня”, “вела у болото”, “торують дорогу”.

VI. Робота над змістом твору (третій урок).

1. Вибіркове читання казки (за завданнями учнів).

2. Відповіді на запитання за змістом твору (учні ставлять один одному).

3. Підготовка до переказування казки.

А) Гра “Дочитай речення”.

– Знайдіть і дочитайте речення казки (записані на дошці).

За гратами Мартіно…

(7)

На околиці села розходилися…

(1)

Мартіно йшов та йшов…

(5)

У селі давно вирішили…

(9)

Мартіно був таким…

(2)

Коли Мартіно підріс, одного…

(3)

Пес кинувся назустріч…

(6)

Однак незабаром вони…

(10)

Дорога та була вся…

(4)

І Мартіно вибрав…

(8)

Б) Мовно-логічне завдання.

– Позначте цифрами послідовність подій у тексті.

В) Складання плану (робота в групах).

Найбільш вдало дібрані заголовки записуються на дошці.

Орієнтовний план

1. Мартіно, Вперта Голова.

2. Хлопець вирушає таємничою дорогою.

3. Прекрасна сеньйора.

4. Чудовий палац.

5. Мартіно повертається у село.

6. Кому дістаються скарби?

4. Переказ казки (за опорними словам, що на дошці і планом).

Діти отримують завдання переказати казку: хлопчики – від імені Мартіно, а дівчатка – від імені сеньйори.

5. Робота в зошитах (с. 53, завд. 1-6).

VII. Підсумок уроку.

– Казка Джанні Родарі “Дорога, що нікуди не вела” – чарівна чи соціально-побутова? Доведіть свою думку.

– Чого навчає ця казка? Які риси характеру допомогли хлопчикові досягнути успіху?

– Запропонуйте свою назву казки.

УРОК 98. УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

СПРАВЖНІ СКАРБИ ДІСТАЮТЬСЯ ТИМ, ХТО ПЕРШИЙ ТОРУЄ ДОРОГУ – ЛІТЕРАТУРНІ КАЗКИ ЗАРУБІЖНИХ ПИСЬМЕННИКІВ