Підсумок теми Літературні казки й п’єса-казка – ЛІТЕРАТУРНІ КАЗКИ Й П’ЄСА-КАЗКА

Матеріал уроку. Твори з розділу “Літературні казки й п’єса-казка”.

Мета. Перевірити засвоєння знань учнями з розділу, розвивати у дітей навички читання, діалогічного і монологічного мовлення; виховувати бажання поповнювати свої знання.

Обладнання. Будиночки (малюнки), ілюстрації казок.

Хід уроку

І. Підсумок теми “Літературні казки й п’єса-казка”.

– Сьогодні ми з вами помандруємо в чарівне місто. Ми з ним нерозлучні в дитинстві, але й дорослими не забуваємо про нього. Бо мудрість, доброта, краса його – невичерпні. Отже, ми мандруємо до казкового міста. Вона велике. Зупиняючись на його вулицях, відкриваємо щось нове і цікаве.

В Казкове місто вирушимо разом,

Перешкоди всі пройдем.

А хто буде сумувати,

Із собою не візьмем.

1. Зупинка на вулиці Народній.

– Дуже звичне для нас слово “казка”, а який великий зміст ховається за цим словом!

– З чим асоціюється у вас це слово?

– Казки почали складати ще в глибоку давнину і передавали в усній формі із століття в століття, з покоління в покоління. Над казкою працювали сотні, тисячі людей.

– Як називаються такі казки? (Народні.)

Учитель відкриває ілюстрації до народних казок. Поряд вивішує назву “Народні казки”.

– Перша вулиця, якою ми пройдемо, це вулиця Народна.

– Назвіть казки, які ви впізнали на малюнках.

2. Зупинка на вулиці Казкарів.

– Казки, як правило, розповідають, а не читають. Ці традиції збереглися з давніх часів, коли люди не знали писемності. Одні розповідали, а інші, такі як І. Франко, Олена Пчілка записували ці казки. Щось доповнили, щось змінили, і ми з вами отримали авторські літературні казки.

Наша подорож продовжується, ми на вулиці Казкарів.

Учитель відкриває дошку, на якій малюнки будиночків. Біля кожного з них аркуш паперу із завданням для дітей.

– Але ці будиночки порожні. їх жителі залишили записки, в яких вказують, де вони.

Діти по черзі виходять до дошки, беруть записку і читають вголос, а інші відгадують, герої з якої казки там живуть, хто автор.

1) Пішов до лікаря, який обіцяв дати мені серце доброї людини. (Дерев’яний чоловічок з казки Анатолія Дімарова “Для чого людині серце”.)

2) Поїхав на базар продавати сіль. (Молодший брат з казки Вадима Скомаровського “Чому в морі вода солона”.)

3) Я на карнавалі на честь придуманої назви нашого міста. (Майстер Лар з казки Юрія Ярмиша “Місто дружних майстрів”.)

4) Ми поїхали в гості до клоуна Рудольфа у місто Рудоград. (Хлопці з казки Всеволода Нестойка “Суд у цирку”.)

5) Пасу каченят. (Бабуся з п’єси-казки Олександра Олеся “Бабусина пригода”.)

3. Подорож лабіринтом.

– Пройшовши найзаплутанішу вулицю міста, ви дізнаєтеся, де ми зараз побуваємо.

4. Зупинка “Розумію та пояснюю”.

– Які теми охоплює прочитаний розділ?

– Чим літературні казки відрізняються від народних?

– Чому казки з цього розділу називаються чарівними?

– Хто є автором прозових казок, а хто – віршованих?

– Назви яких казок звучать як питальне речення?

– За допомогою яких чарівних речей у казках розділу відбувалися дивовижні перетворення?

– Які особливі прикмети має п’єса-казка? Хто автор прочитаного твору?

5. Зупинка “Парк знайомств”.

– Які герої прочитаних казок позитивні, а які – негативні? Доведіть свою думку.

– Про кого з героїв прочитаних казок можна сказати словами прислів’їв: “Яка совість, така й честь”, “Що посієш, те й пожнеш”? Доведіть свою думку.

– Хто з дійових осіб викликає співчуття, а хто – презирство?

6. Зупинка “Будівельна” (робота в парах).

Діти отримують на картках план однієї з казок розділу. Завдання: пронумерувати пункти плану відповідно до змісту казки.

7. Зупинка “Teaтральна” (робота в групах).

Прочитати в особах чи інсценізувати будь-який уривок з казки.

II. Підсумок уроку.

III. Робота в зошиті для тематичних робіт (с. 14-15; І-В, ІІ-В).




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Підсумок теми Літературні казки й п’єса-казка – ЛІТЕРАТУРНІ КАЗКИ Й П’ЄСА-КАЗКА