КАЗКИ ЗАРУБІЖНИХ ПИСЬМЕННИКІВ. ШАРЛЬ ПЕРРО “ПРЯНИЧНА ХАТИНКА”

Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю великого казкаря, зацікавити його творами, спонукати до їх читання; розвивати навички самостійної роботи з книгою: виділення головного, переказ і коментування ключових епізодів, уміння висловлювати свої думки про прочитане; розширювати кругозір; виховувати інтерес до творчості письменника, естетичні смаки учнів.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Пролунав уже дзвінок,

Всіх покликав на урок.

Тому дружно всі сідаємо,

Працювати починаємо.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Читання акровірша

Коли її відкриваємо,

Нове й цікаве знаємо.

Ймення різне може мати.

Гортаємо її сторінки,

Адже читаємо їх залюбки.

2. Хорове читання вірша (запис на дошці)

Яблучко від яблуньки,

Від троянди – аромат,

Від читання – ерудиція.

Такий ось результат!

– Які книжки ви читаєте?

– Які є найулюбленішими?

3. Гра “Шифрувальник”

– Прочитайте слово за першими літерами (запис на дошці).

Карлсон Артемон Заєць Кіт Айболить

(КАЗКА)

– Хто з вас любить казки?

4. Технологія “Мікрофон”

– Продовжте речення: “Мені подобаються казки тим, що…”.

– Читайте, насолоджуйтесь та вчіться на казках від знаменитих світових авторів. Адже кожен із них укладав у свою роботу всю свою душу, майстерність, власний досвід, світобачення та досвід свого народу.

– А ви добре знаєте казки?

– До яких казок створені ці ілюстрації? (Учитель демонструє ілюстрації до казок Ш. Перро.)

– Хто здогадався, чому буде присвячений сьогоднішній урок?

– Прочитайте тему уроку.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

– Немає жодної людини, яка б в дитинстві не читала казки і не мала серед них декілька улюблених. І мало хто не знає або хоча б не чув прізвище одного із найкращих казкарів світу – Шарля Перро.

– Сьогодні на уроці ми поговоримо про відомого французького казкаря та прочитаємо його казку “Прянична хатинка”.

IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя

– Саме Шарля Перро називають першим казкарем. Але не всі знають, що Перро був відомим поетом свого часу, академіком Французької академії, автором видатних наукових праць.

Але всесвітню славу і визнання нащадків йому принесли не його товсті серйозні книги, а чудові казки – “Попелюшка”, “Кіт у чоботях”, “Синя Борода”, “Спляча красуня”, “Червона Шапочка”.

Народився Шарль Перро 12 січня 1628 року в заможній родині чиновника. Шарль ріс замкнутим, усього боявся, цурався людей. Та батько все-таки вирішив дати йому освіту, і 8-річний Шарль вступив до колежу Бове.

Навчання виявилося справжнім жахом. Учителі вважали хлопця дурнем, а однолітки сторонилися. Зачіпати боялися, бо з ним навчалися старші брати. Зате діставалося його другові. Той був товстуном, з нього знущалися та глузували. Якось троє підлітків штовхнули хлопця в калюжу й почали бити. Шарль не витримав і кинувся на них. Він кусався, дряпався та видирав волосся. Хлопці розгубилися. Вони належали до найшляхетніших родин Франції і не звикли, аби їм давали таку відсіч.

Наступного ранку вперше за п’ять років Шарль у класі підняв руку. На подив учителя й однокласників він блискучою латиною відповів урок. І отримав найвищий бал. Перро осмілів настільки, що згодом навіть почав сперечатися з педагогом. А коли йому заборонили брати участь у диспутах, він разом із товаришем покинув колеж та продовжив навчатися самостійно.

Шарль успішно закінчив університет, став адвокатом. Та практикував недовго. Згодом його запросили на роботу до міністерства фінансів. Перро збирав податки та писав вірші. Він познайомився з політиками та письменниками, відвідував бали та світські салони. Писав легкі комедії, вірші і трагедії. Через декілька років він був уже відомим письменником.

Перро розбагатів, став членом Французької академії наук. У 44 роки він одружився з донькою королівського скарбника.

Дружина народила йому трьох синів. Але у жовтні 1678 р. вона захворіла на віспу й померла. Перро тяжко переживав утрату. Він вирішив присвятити себе дітям, сам зайнявся їхнім вихованням та освітою.

У 67 років Перро вирішив написати для своїх дітей декілька казок із моральними повчаннями. Зазвичай вигадував не сам: деякі пам’ятав із дитинства, інші зібрав його 15-річний син П’єр.

Першими він опублікував казки “Грізельда”, “Кумедні бажання” та “Осляча шкіра”. А 1697 р. видав збірку “Казки матінки Гуски, або Оповідання та казки минулих часів із моральними повчаннями”. До неї увійшли “Спляча красуня”, “Червона Шапочка”, “Синя Борода”, “Кіт у чоботях”, “Попелюшка”, “Ріке з чубчиком” та “Хлопчик-мізинчик”. Щодня у паризькій крамниці Клода Барбена продавали до 50 книжок! Протягом року видавець тричі повторював тираж.

Однак Перро публікував казки не під своїм прізвищем. На книжці стояло ім’я його сина – П. де Арманкура. Шарля всі знали як серйозного літератора, і він боявся, що тепер його засміють. Уперше авторство було приписано саме Шарлю Перро у виданні книги “Казки матінки Гуски” в 1724 р.

Помер письменник 16 травня 1703 р.

В основі казок Перро – відомі фольклорні сюжети, які він виклав із властивим йому талантом і гумором, опустивши деякі деталі і додавши нові, “ушляхетнивши” мову. Більш за все ці казки подобались дітям. І саме Перро можна вважати родоначальником дитячої світової літератури і літературної педагогіки.

2. Фізкультхвилинка для очей

Міцно замружити очі. Полічити до 3, розплющити очі та подивитися вдалечінь. Полічити до 5. Повторити 4-5 разів.

3. Опрацювання казки “Прянична хатинка”

1) Лексична робота.

Марципан – тісто з товченого мигдалю, горіхів з цукром; кондитерський виріб із такого тіста.

Шахрай – той, котрий дурить інших, зловживаючи їх довірою, в корисливих цілях, обманщик.

2) Комбіноване читання казки.

3) Бесіда за змістом прочитаного.

– Чи сподобалась вам казка?

– Назвіть героїв казки.

– Як жили брат Жан і Марі? Прочитайте.

– Чим ласували діти?

– Як діти опинилися в лісі?

– Чому вони заблукали?

– Прочитайте, яким виглядав ліс.

– Прочитайте, як діти провели ніч у лісі.

– Яким став ліс уранці?

– Яку хатку угледіли діти на галявині? Прочитайте.

– Як повелися діти?

– Хто вийшов до них?

– Ким виявилася бабуся?

– Що вона задумала зробити з дітьми?

– Що придумала дівчинка?

– Чи врятувало це хлопчика?

– Як Марі обхитрила відьму?

– Чим завершилася казка?

4. Фізкультхвилинка

Станьмо, діти, рівненько.

Отак! Отак!

Вклонімося низенько.

Отак! Отак!

Далі руки отак в боки,

Веселенько підем в скоки!

Отак усі стриб! стриб!

А ніжками диб! диб!

Вгору ручки піднімай

І всі разом присідай!

Станьмо знов рівненько!

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Робота в парах

Гра “Будь уважним!”

– У поданих реченнях установіть послідовність подій казки, проставте нумерацію.

Голодні діти кинулися до чудесної хатинки.

О Давно колись у старій убогій хатині на узліссі жили брат і сестра, Жан і Марі.

О Діти вибігли з пряничної хатинки й щодуху помчали геть від неї.

О А про лиху відьму, що жила в глухому лісі, ніхто більше ніколи не чув. Єдиними ласощами дітей були ягоди.

О Якось діти, збираючи гриби та ягоди, дуже захопились і не помітили, як настав вечір.

О І відьма почала відгодовувати Жана.

О Однак щойно двері хатинки зачинилися за дітьми, бабуся з доброї та привітної перетворилася на лиху відьму.

2. Вікторина “У світі казок Шарля Перро”

1) “Додай слово”.

Кіт… (у чоботях)

Спляча… (красуня)

Червона… (Шапочка)

Синя… (Борода)

2) З яких казок ці предмети?

Пиріжок (“Червона Шапочка”)

Черевичок (“Попелюшка”)

Ключ (“Синя Борода”)

Капелюх (“Кіт у чоботях”)

Золота ложечка (“Спляча красуня”)

Мішечок крупи (“Попелюшка”)

3) Відповідай швидко!

– Скільки було фей у казці “Спляча красуня”? (8)

– Які подарунки Кіт приносив королю? (Кроликів, куріпок)

– Які слова слід було сказати в казці “Червона Шапочка”, щоб двері відчинилися? (“Смикни за мотузочку, дитя моє, двері і відкриються”.)

– Що сказала юна фея королю і королеві? (Що принцеса не помре, а засне на 100 років і її розбудить принц.)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Технологія “Дерево знань”

– Яке значення мають казки у нашому житті?

– Що нового ви дізналися на уроці?

– Які казки Шарля Перро плануєте прочитати?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Весну красну зустрічаймо”. Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.

УРОК 14. КАЗКИ ЗАРУБІЖНИХ ПИСЬМЕННИКІВ. ШАРЛЬ ПЕРРО “ПРЯНИЧНА ХАТИНКА”

Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю великого казкаря, зацікавити його творами, спонукати до їх читання; розвивати навички самостійної роботи з книгою: виділення головного, переказ і коментування ключових епізодів, уміння висловлювати свої думки про прочитане; розширювати кругозір; виховувати інтерес до творчості письменника, естетичні смаки учнів.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Пролунав уже дзвінок,

Всіх покликав на урок.

Тому дружно всі сідаємо,

Працювати починаємо.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Читання акровірша

Коли її відкриваємо,

Нове й цікаве знаємо.

Ймення різне може мати.

Гортаємо її сторінки,

Адже читаємо їх залюбки.

2. Хорове читання вірша (запис на дошці)

Яблучко від яблуньки,

Від троянди – аромат,

Від читання – ерудиція.

Такий ось результат!

– Які книжки ви читаєте?

– Які є найулюбленішими?

3. Гра “Шифрувальник”

– Прочитайте слово за першими літерами (запис на дошці).

Карлсон Артемон Заєць Кіт Айболить

(КАЗКА)

– Хто з вас любить казки?

4. Технологія “Мікрофон”

– Продовжте речення: “Мені подобаються казки тим, що…”.

– Читайте, насолоджуйтесь та вчіться на казках від знаменитих світових авторів. Адже кожен із них укладав у свою роботу всю свою душу, майстерність, власний досвід, світобачення та досвід свого народу.

– А ви добре знаєте казки?

– До яких казок створені ці ілюстрації? (Учитель демонструє ілюстрації до казок Ш. Перро.)

– Хто здогадався, чому буде присвячений сьогоднішній урок?

– Прочитайте тему уроку.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

– Немає жодної людини, яка б в дитинстві не читала казки і не мала серед них декілька улюблених. І мало хто не знає або хоча б не чув прізвище одного із найкращих казкарів світу – Шарля Перро.

– Сьогодні на уроці ми поговоримо про відомого французького казкаря та прочитаємо його казку “Прянична хатинка”.

IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя

– Саме Шарля Перро називають першим казкарем. Але не всі знають, що Перро був відомим поетом свого часу, академіком Французької академії, автором видатних наукових праць.

Але всесвітню славу і визнання нащадків йому принесли не його товсті серйозні книги, а чудові казки – “Попелюшка”, “Кіт у чоботях”, “Синя Борода”, “Спляча красуня”, “Червона Шапочка”.

Народився Шарль Перро 12 січня 1628 року в заможній родині чиновника. Шарль ріс замкнутим, усього боявся, цурався людей. Та батько все-таки вирішив дати йому освіту, і 8-річний Шарль вступив до колежу Бове.

Навчання виявилося справжнім жахом. Учителі вважали хлопця дурнем, а однолітки сторонилися. Зачіпати боялися, бо з ним навчалися старші брати. Зате діставалося його другові. Той був товстуном, з нього знущалися та глузували. Якось троє підлітків штовхнули хлопця в калюжу й почали бити. Шарль не витримав і кинувся на них. Він кусався, дряпався та видирав волосся. Хлопці розгубилися. Вони належали до найшляхетніших родин Франції і не звикли, аби їм давали таку відсіч.

Наступного ранку вперше за п’ять років Шарль у класі підняв руку. На подив учителя й однокласників він блискучою латиною відповів урок. І отримав найвищий бал. Перро осмілів настільки, що згодом навіть почав сперечатися з педагогом. А коли йому заборонили брати участь у диспутах, він разом із товаришем покинув колеж та продовжив навчатися самостійно.

Шарль успішно закінчив університет, став адвокатом. Та практикував недовго. Згодом його запросили на роботу до міністерства фінансів. Перро збирав податки та писав вірші. Він познайомився з політиками та письменниками, відвідував бали та світські салони. Писав легкі комедії, вірші і трагедії. Через декілька років він був уже відомим письменником.

Перро розбагатів, став членом Французької академії наук. У 44 роки він одружився з донькою королівського скарбника.

Дружина народила йому трьох синів. Але у жовтні 1678 р. вона захворіла на віспу й померла. Перро тяжко переживав утрату. Він вирішив присвятити себе дітям, сам зайнявся їхнім вихованням та освітою.

У 67 років Перро вирішив написати для своїх дітей декілька казок із моральними повчаннями. Зазвичай вигадував не сам: деякі пам’ятав із дитинства, інші зібрав його 15-річний син П’єр.

Першими він опублікував казки “Грізельда”, “Кумедні бажання” та “Осляча шкіра”. А 1697 р. видав збірку “Казки матінки Гуски, або Оповідання та казки минулих часів із моральними повчаннями”. До неї увійшли “Спляча красуня”, “Червона Шапочка”, “Синя Борода”, “Кіт у чоботях”, “Попелюшка”, “Ріке з чубчиком” та “Хлопчик-мізинчик”. Щодня у паризькій крамниці Клода Барбена продавали до 50 книжок! Протягом року видавець тричі повторював тираж.

Однак Перро публікував казки не під своїм прізвищем. На книжці стояло ім’я його сина – П. де Арманкура. Шарля всі знали як серйозного літератора, і він боявся, що тепер його засміють. Уперше авторство було приписано саме Шарлю Перро у виданні книги “Казки матінки Гуски” в 1724 р.

Помер письменник 16 травня 1703 р.

В основі казок Перро – відомі фольклорні сюжети, які він виклав із властивим йому талантом і гумором, опустивши деякі деталі і додавши нові, “ушляхетнивши” мову. Більш за все ці казки подобались дітям. І саме Перро можна вважати родоначальником дитячої світової літератури і літературної педагогіки.

2. Фізкультхвилинка для очей

Міцно замружити очі. Полічити до 3, розплющити очі та подивитися вдалечінь. Полічити до 5. Повторити 4-5 разів.

3. Опрацювання казки “Прянична хатинка”

1) Лексична робота.

Марципан – тісто з товченого мигдалю, горіхів з цукром; кондитерський виріб із такого тіста.

Шахрай – той, котрий дурить інших, зловживаючи їх довірою, в корисливих цілях, обманщик.

2) Комбіноване читання казки.

3) Бесіда за змістом прочитаного.

– Чи сподобалась вам казка?

– Назвіть героїв казки.

– Як жили брат Жан і Марі? Прочитайте.

– Чим ласували діти?

– Як діти опинилися в лісі?

– Чому вони заблукали?

– Прочитайте, яким виглядав ліс.

– Прочитайте, як діти провели ніч у лісі.

– Яким став ліс уранці?

– Яку хатку угледіли діти на галявині? Прочитайте.

– Як повелися діти?

– Хто вийшов до них?

– Ким виявилася бабуся?

– Що вона задумала зробити з дітьми?

– Що придумала дівчинка?

– Чи врятувало це хлопчика?

– Як Марі обхитрила відьму?

– Чим завершилася казка?

4. Фізкультхвилинка

Станьмо, діти, рівненько.

Отак! Отак!

Вклонімося низенько.

Отак! Отак!

Далі руки отак в боки,

Веселенько підем в скоки!

Отак усі стриб! стриб!

А ніжками диб! диб!

Вгору ручки піднімай

І всі разом присідай!

Станьмо знов рівненько!

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Робота в парах

Гра “Будь уважним!”

– У поданих реченнях установіть послідовність подій казки, проставте нумерацію.

Голодні діти кинулися до чудесної хатинки.

О Давно колись у старій убогій хатині на узліссі жили брат і сестра, Жан і Марі.

О Діти вибігли з пряничної хатинки й щодуху помчали геть від неї.

О А про лиху відьму, що жила в глухому лісі, ніхто більше ніколи не чув. Єдиними ласощами дітей були ягоди.

О Якось діти, збираючи гриби та ягоди, дуже захопились і не помітили, як настав вечір.

О І відьма почала відгодовувати Жана.

О Однак щойно двері хатинки зачинилися за дітьми, бабуся з доброї та привітної перетворилася на лиху відьму.

2. Вікторина “У світі казок Шарля Перро”

1) “Додай слово”.

Кіт… (у чоботях)

Спляча… (красуня)

Червона… (Шапочка)

Синя… (Борода)

2) З яких казок ці предмети?

Пиріжок (“Червона Шапочка”)

Черевичок (“Попелюшка”)

Ключ (“Синя Борода”)

Капелюх (“Кіт у чоботях”)

Золота ложечка (“Спляча красуня”)

Мішечок крупи (“Попелюшка”)

3) Відповідай швидко!

– Скільки було фей у казці “Спляча красуня”? (8)

– Які подарунки Кіт приносив королю? (Кроликів, куріпок)

– Які слова слід було сказати в казці “Червона Шапочка”, щоб двері відчинилися? (“Смикни за мотузочку, дитя моє, двері і відкриються”.)

– Що сказала юна фея королю і королеві? (Що принцеса не помре, а засне на 100 років і її розбудить принц.)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Технологія “Дерево знань”

– Яке значення мають казки у нашому житті?

– Що нового ви дізналися на уроці?

– Які казки Шарля Перро плануєте прочитати?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Весну красну зустрічаймо”. Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

КАЗКИ ЗАРУБІЖНИХ ПИСЬМЕННИКІВ. ШАРЛЬ ПЕРРО “ПРЯНИЧНА ХАТИНКА”