ШАРЛЬ ПЕРО “ПОПЕЛЮШКА, АБО СОБОЛЕВИЙ ЧЕРЕВИЧОК” – СКРИНЬКА КАЗОК ЗАРУБІЖНИХ ПИСЬМЕННИКІВ – ЛІТЕРАТУРНІ КАЗКИ – IІ семестр
Мета: ознайомити учнів із творчістю Шарля Перо, його казковим надбанням; удосконалювати техніку свідомого виразного читання; вчити стежити за логікою описуваних подій; формувати вміння визначати головну думку та пояснювати її; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
У діброві – дуби,
Під дубами – гриби,
Трава – між грибами,
Хмарки – над дубами.
2. Робота над чистомовкою
Ла-ла-ла – знову казка в гості прийшла.
Ки-ки-ки – їх читаєм залюбки.
Ру-ру-ру – вчать вони нас добру.
Ло-ло-ло – переможемо ми зло.
Ред-ред-ред – тож за казкою вперед.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
– Пригадайте прочитані казки українських письменників.
– Що в цих творах є казковим? А що могло бути насправді?
– Наведіть кілька прикладів народних і літературних казок. Назвіть їхніх авторів.
– Розгляньте малюнки (с. 146). До яких вони казок?
– Чому на першому малюнку немає мишки, а на другому – внучки?
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Гра “Упізнай казкового героя”
– Їду я на бал чудовий
У кареті гарбузовій.
Все, мов справжнє: кучер, коні,
Поки північ не задзвонить.
Маю я химерну звичку –
Десь губити черевички. (Попелюшка)
– Сьогодні ми ознайомимося з казкою французького письменника Шарля Перо “Попелюшка”.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Читання учнями біографічної довідки (с. 746)
2. Опрацювання рубрики “Чи знаєш ти?” (с. 147)
– Хто переклав казку Шарля Перо українською?
– Як, на думку Романа Терещенка, має називатися казка?
3. Робота в групі
– Розгляньте малюнки (с. 147-148).
– Пригадайте, як жила Попелюшка; чому її так назвали; як дівчина потрапила на бал у королівському палаці; хто їй допомагав; чому черевичок Попелюшки залишився у палаці.
Фізкультхвилинка
4. Опрацювання продовження казки “Попелюшка, або Соболевий черевичок” у перекладі Романа Терещенка (с. 149-151)
1) Виразне читання казки вчителем.
– Чи сподобалася вам казка?
– Які картини ви уявляли, слухаючи її?
2) Словникова робота.
А) Довідкове бюро.
Фанфара – духовий музичний інструмент, який використовують для виконання музичних фраз урочистого характеру.
Лакей – слуга у панів або при ресторані, готелі (в поміщицькому та буржуазному побуті).
Вельможа – знатна й багата особа, що займала високу державну або придворну посаду.
Б) Читання стовпчиків слів “буксиром” за вчителем.
Щирого краща
Втішного убогої
Сукенці привселюдно
Сміючись зчудувалися
Королівський попелющиним
– Прочитайте найкоротше і найдовше слово.
3) Читання казки учнями “ланцюжком”.
4) Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.
– Де Попелюшка загубила свій черевичок?
– Хто його підібрав?
– Що залишилося в Попелюшки від розкішного вбрання?
– Що робили принцові посланці по всій країні?
– Відшукайте і прочитайте речення, у яких є слова: чарівну втікачку; прекрасна незнайомка; побачив, яка вона гарна; сестри впізнали в Попелюшці ту красуню.
– Продовжте низку слів, якими можна описати красу Попелюшки: чарівна…
– Яку вдачу мала Попелюшка? Обгрунтуйте свою відповідь за текстом.
– Чому дівчині нарешті пощастило?
– Відшукайте у казці рядки, у яких ідеться про принца. Розкажіть про нього.
5) Гра “Засічка – кидок”.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– З якою казкою ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
– Хто автор цієї казки?
– Хто переклав казку українською?
– Чого навчає ця казка?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Намалювати розкішну сукню Попелюшки, соболевий черевичок, паличку чарівниці.