Рюноске Акутагава (1892-1927). “Павутинка” – СВІТОВА НОВЕЛА

Тема. Рюноске Акутагава (1892-1927). “Павутинка”. Майстер японської новели Р. Акутагава. Втілення ідеї про моральну справедливість у новелі “Павутинка”. Філософський зміст твору, підтекст

Мета: навчальна: ознайомити учнів із життям і творчістю письменника; зацікавити ними; створити на уроці умови для розуміння і засвоєння сюжету оповідання; допомогти зрозуміти суть символічних образів у творі, роль деталей, сенс фіналу; формувати навички аналізу літературного твору; розвивати вміння мріяти і фантазувати; розвивальна: розвивати образне, асоціативне та критичне мислення, творчу уяву, навички виразного читання, переказу, аналізу прозових творів, висловлення своїх міркувань з приводу прочитаного; виховна: сприяти формуванню любові до читання, прагнення до пізнання світу, кращих людських якостей.

Обладнання: портрет письменника, наочний матеріал до біографії, видання твору, ілюстрації до нього, фрагменти кінофільмів (за вибором учителя).

Теорія літератури: фантастична новела, художні образи, художні засоби.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань

– Ми познайомилися із творчістю відомого письменника-фантаста Г. Уеллса, який у своїй новелі, крім ролі фантазії в житті дитини, висвітлив ще одну дуже важливу проблему – взаємин батьків і дітей. Пригадайте, у якому з вивчених нещодавно творів про це йдеться також. (Відповіді учнів.)

– Наскільки ваші батьки, близькі розуміють ваші фантазії, намагаються вас підтримати й зрозуміти? Поділіться думками.

– А як вчинили б ви на місці батька Джипа?

– Як ви думаєте, наскільки в дитині може бути розвинена фантазія? Чи не призведе це до відриву від реальності, до життя в якомусь ірреальному, фантастичному світі?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

– Японія – особлива країна, зі своєрідною культурою, світоглядом, віруваннями людей, своїми звичаями та традиціями. І письменники в Японії особливі. Згадайте хайку Мацуо Басьо, танку Ісікава Такубоку та інше. Японці дуже схильні до філософських роздумів над сенсом життя, черпають натхнення у спілкуванні та єднанні з природою У них навіть є свята, яких немає більше ні в кого: свято повного місяця, свято квітучої сакури, свято першого снігу. Люди виходять у такі дні на двір й мовчки годинами милуються чарівними краєвидами. Твір японського письменника Р. Акутагава теж непростий, із глибоким філософським підтекстом Із ним ми й попрацюємо сьогодні

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Опрацювання статті підручника про письменника Р. Акутагава

2. Доповнення вчителя, перегляд ілюстрацій, відеоматеріалів

3. Повідомлення учня про Японію, її особливості, світогляд, вірування

4. Виразне читання новели Р. Акутагава “Павутинка”

5. Словникова робота, обмін враженнями

6. Спостереження над текстом

– Зверніть увагу на обсяг новели. (Він невеликий, про твори Р. Акугатава говорять, що вони завбільшки “з долоню”.)

– Із чого починається і чим закінчується твір? (Прекрасним, але байдужим до людей пейзажем раю)

– Що протиставляється в новелі? Як називається такий прийом? (Антитеза, рай – пекло)

– Які образи-символи зустрічаються у творі? Поясніть їхню символіку. (Лотос, ріка, гора)

– Чому Будда дав шанс на спасіння лиходієві Кандаті? (Він пожалів павучка і не роздавив його.)

– Чому ж Кандата не врятувався? Прочитайте цей уривок. Яке почуття він викликає?

– Підтвердіть або заперечте таке висловлювання, аргументувавши свою думку: “Неможна сподіватися на спасіння, якщо сам не готовий урятувати кого-небудь. Без благородства та доброти всі старання й надії не мають сенсу”.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

– Порівняйте легенди про Будду та біблійні легенди про рай і пекло, буддистські настанови та Божі заповіді, зробіть висновки. (Є багато спільного, бо більшість цінностей життя – загальнолюдські.)

VІ. Домашнє завдання

Уміти розповідати про письменника, знати зміст новели “Павутинка”, переказувати, аналізувати, висловлювати свої почуття та враження Підготуватися до контрольної роботи

VІІ. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа “Мікрофон”.

– Продовжте речення

“Незвичайність новели японського письменника Р. Акутагава для мене в тому, що…”

ДОДАТОК

Цитати й афоризми Акутагава Рюноске

– “Свобода подібна до гірського повітря. Слабкі його не переносять”.

– “Щоб зробити життя щасливим, треба любити повсякденні дрібниці”.

– “Життя подібне до коробки сірників. Ставитися до них серйозно – дурниця. Ставитися несерйозно – небезпечно”.

– “Совість не проявляется с возрастом, подібно до бороди Щоб мати совість, потрібно певне виховання”

– “Сильний боїться не ворога, а друга. Він безперестанку долає ворога, але, як слабка дитина, відчуває страх ненароком поранити друга”.

– “Слабкий боїться не друга, а ворога. Тому йому повсюди ввижаються вороги”.

– “Назвати тирана тираном завжди було небезпечно.. Але сьогодні не менш небезпечно назвати раба рабом”.

– “Наша любов до природи пояснюється, до речі, і тим, що природа не відчуває до нас ні ненависті, ні заздрощів”.

– “Наймудріший спосіб життя полягає в тому, щоб, зневажаючи звичаї й традиції свого часу, ніяким чином їх не порушувати”.

– “Істинно, людське життя щезає за мить, як росинка, як блискавка”.

– “Він роздумував над тим, чи завжди ті, хто люблять одне одного, одне одного мучать”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Рюноске Акутагава (1892-1927). “Павутинка” – СВІТОВА НОВЕЛА