Друга світова війна у європейській поезії (К. І. Галчинський “Лист з полону”, “Пісня про солдатів Вестерплятте” та ін., А. Маргул-Шпербер “Про назву концтабору Бухенвальд”) – БИЛИНИ ТА БАЛАДИ

Тема. Друга світова війна у європейській поезії (К. І. Галчинський “Лист з полону”, “Пісня про солдатів Вестерплятте” та ін., А. Маргул-Шпербер “Про назву концтабору Бухенвальд”)

Мета: навчальна: узагальнити знання учнів про особливості зображення теми війни в літературі; знайти спільне і відмінне у віршах поетів; розвивальна: розвивати в учнів уміння робити висновки на основі вивченого, навички порівняльного аналізу; виховна: сприяти формуванню особистого ставлення до проблем, порушених у творах, повагу до історичного минулого, патріотичних почуттів.

Обладнання: портрети письменників та репродукція картини Т.-В. Шрьодера “Війна потрапляє кожному в серце”; репродукції картин інших художників на тему війни.

Теорія літератури: ліричний твір, ліричний герой, художні засоби.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань учнів

1. Бліцопитування

– Розкажіть про найцікавіший і найповчальніший епізод роману В. Скотта “Айвенго”.

2. наведення учнями прикладів гумору в романі

(Як блазень Вамба став “священиком”. “Подвиг” Вамби під час захоплення замку, як він увів норманів в оману. Перебування Чорного Лицаря в хатині відлюдника. Пісні.)

3. літературна гра “кому належать ці речі й що вони символізують?”

– Мідний нашийник (належить Гурту. Це символ рабства).

– Біла рукавичка (належить Ребеці. Це символ гідності і честі).

– Щит із написом “Desdichado” (належить Айвенго. Символ лицарської доблесті, шляхетності. Знак його відторгнення від дому Седріка).

– Мисливський ріг (Локслі подарував його Чорному Лицарю. Символ вільного братства, єдності правителя зі своїм народом).

– Скринька з коштовностями (подарунок Ребеки леді Ровені. Символ вдячності. Знак відмови Ребеки від мирського життя, переважання духовних цінностей над матеріальними).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

– Найстрашніше, що може зазнати людина,- це війна, адже вона несе смерть, каліцтва, розруху, скалічені долі. Однією з найжорстокіших була Друга світова. Дуже дорого заплатив наш народ за перемогу. До цього часу історики та соціологи не дійшли згоди щодо точних цифр загиблих у ці буремні роки. Уся Європа просякнута кров’‎ю жертв Другої світової війни. Забути таке неможливо. Тому і в наші дні ще з’‎являються нові літературні, живописні, скульптурні твори, присвячені цій темі; знімають кінофільми, художні і документальні, щоб пролити світло на деякі факти історії Але в кожному з цих творів стверджується думка, що на війні – усі жертви, що доля людини не може бути відокремлена від долі її батьківщини, що війна кладе свій відбиток як на переможених, так і на переможців.

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Опрацювання матеріалів підручника про письменника К. І. Галчинського

2. Доповнення вчителя, перегляд ілюстрацій

3. Виразне читання вчителем вірша К. І. Галчинського “пісня про солдатів Вестерплятте”

4. Словникова робота, обмін враженнями

5. Бесіда за запитаннями підручника (вибірково)

6. Виразне читання поезії К. І. Галчинського “Лист з полону”

7. Словникова робота, обмін враженнями

– Чим цей вірш відрізняється від попереднього за тональністю, за настроєм?

– Із чим, на вашу думку, це пов’‎язано, адже лист – із полону?

8. Опрацювання статті підручника про письменника А. Маргул-Шпербера

9. Виразне читання поезії А. Маргул-Шпербера “про назву концтабору Бухенвальд”

10. Словникова робота, обмін враженнями

11. Бесіда за запитаннями підручника та виконання завдань (вибірково)

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Визначення відповідностей

– Поєднайте художні засоби з творів із їхнім визначенням.

Цитата

Художній засіб

“Ти – пісня моєї дороги”

Гіпербола

“Ніч весняна, духмяна”

Риторичні окличні та питальні речення

“Кохана моя, кохана!”

Епітети

“Вода ти для мене влітку,

А взимку – моя рукавиця”

Протиставлення, зіставлення, контраст

Невимовний (гнів), ніжних (трав), лютий (час)

Поетичне звертання

“Ти спиш уже? На добраніч!”

Інверсія

“Світліше за сонце ясне”

Метафора

VI. Домашнє завдання

Уміти розповідати про письменників, виразно читати та аналізувати вірші, один за вибором вивчити напам’‎ять

Висловлювати свої думки та почуття; підготувати повідомлення про поетесу Ю. В. Друніну та її вірш “Зінка”.

VII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа “Мікрофон”

– Продовжте речення “Тема війни для мене…”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Друга світова війна у європейській поезії (К. І. Галчинський “Лист з полону”, “Пісня про солдатів Вестерплятте” та ін., А. Маргул-Шпербер “Про назву концтабору Бухенвальд”) – БИЛИНИ ТА БАЛАДИ