О. Генрі “Останній листок” – СВІТОВА НОВЕЛА

Тема. О. Генрі “Останній листок”. Специфіка розкриття образів Бермана, Сью, Джонсі, динаміка їх образів. Особливості художньої мови новели

Мета: навчальна: формувати в учнів навички роботи над характеристикою літературного персонажа; розвивальна: розвивати вміння виділяти головне в художньому творі; формувати спостережливість; сприяти розвитку творчих здібностей; виховна: сприяти формуванню високих моральних якостей, зокрема любові до ближнього.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього.

Теорія літератури: новела, художні образи, художні засоби, символ.

Тип уроку: нетрадиційний урок (урок – літературно-психологічне дослідження).

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

– У світі живе багато людей. Не кожен може зробити якесь велике відкриття для людства, створити шедевр мистецтва, здійснити подвиг. Але кожен зобов’‎язаний завжди залишатися людиною, плекати в собі кращі якості душі і, врешті-решт, створити свій власний шедевр, навіть якщо він буде корисним для однієї людини чи для самого себе. Сьогодні ми спробуємо дослідити Людину у її найпрекраснішому вияві.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання. актуалізація опорних знань

– Правильно розташуйте пункти плану новели “Останній листок”.

План

1) Останній шедевр.

2) Старий Берман.

3) Сью біля недужої.

4) Колонія на Грінвич-Вілідж.

5) Підступний пришелець.

6) Хвороба Джонсі.

7) Листя старого плюща.

IV. Літературно-психологічне дослідження

1. Визначення рис характеру Бермана

Методичний коментар. Працюють дві групи. Одна визначає позитивні риси героя, друга – негативні, роблять висновки, указують, який основний художній засіб використовує автор для створення образу Бермана.

Риси характеру Бермана

Позитивні

Негативні

Людяний, милосердний, дружелюбний, співчутливий, захищав молодих художниць, опікувався ними, здатен на високий моральний учинок, скромний

“Капосний дідок”; глузував з чужої доброти, делікатності; буркітливий; пиячив; балакучий, хвастався своїм майбутнім шедевром; дивакуватий; мріє, а не діє; останні роки не малював нічого, тільки позував; не спромігся створити що-небудь гідне майстра пензля

Висновок. Як блискавка у темряві робить видимими певні речі, так і письменник висвітлив найважливішу рису Бермана – людяність, здатність думати про іншого непоказна, звичайна людина, у якої більше мінусів, аніж плюсів, здатна на високий моральний вчинок Як основний художній засіб створення образу Бермана використовується антитеза.

2. Мистецький аналіз скульптури Мойсея Мікеланджело (повідомлення учня)

3. Робота над питаннями

– Чим Берман і Мойсей доводять своє призначення на землі?

– Якою заповіддю Божою керувався Берман у своєму житті? (“Люби ближнього свого, як самого себе”.)

Учитель. “Берман намалював не просто листок, це був його шедевр, про який він мріяв усе життя”,- читаємо у фіналі новели. Добро, яке зробив Берман,- це врятоване життя молодої дівчини в першу чергу і здійснення його заповітної мрії. Він виконав своє призначення на землі – творити добро і прекрасне, і життя він прожив недаремно. Цей старий невдаха постає взірцем тієї дієвої любові, яка без жодного слова кидається на допомогу іншим. Образ Бермана набуває справжньої духовної величі.

– Джонсі одужала, але помер художник, який так мріяв створити шедевр. Тож “яке відношення має листя плюща” до одужання дівчини?

– Якого значення в творі набуває слово шедевр?

4. Розгляд символіки новели “Останній листок”

– Символом чого був намальований листок? (Надії, що не вмирає, віри в майбутнє.)

– А впродовж твору що уособлює останній листок?

– Що віддаляє Джонсі від картини за вікном? Що ця відстань і ця перепона можуть символізувати? (Штора як символ бар’‎єру між дійсністю та мрією, життям і смертю, реальністю та надією)

– Чому Сью називає малюнок Бермана шедевром? (Він змусив Джонсі жити.)

– Порівняйте символіку слова останній у творах Дж. Олдріджа та О. Генрі.

5. Робота з притчею “уламки доброти”

Сім’‎я проводила вихідний день на пляжі. Діти бавилися на березі. Та ось з’‎явилася маленька стара жінка в старому брудному одязі. Вона щось бурмотіла, підбирала з піску якісь речі та клала їх до сумки. Батьки покликали дітей і наказали їм перебувати подалі від жінки. Коли вона проходила поблизу сім’‎ї, то посміхнулася усім, та ніхто не відповів на привітання. А згодом вони дізналися, що багато років ця бабуся збирає на піску скалки скла, щоб діти не поранили ноги.

– Який зв’‎язок цього твору з темою нашого уроку?

6. Проблемне питання

“Люди схожі на вікна. Вони виблискують і сяють, коли світить сонце. Однак, коли настає темрява, їхня справжня краса відкривається завдяки світлу, що йде зсередини” (Н. Данусенко, К. Чорна).

– Чи сяйво душі людини можна побачити лише в темряві? Відповідь на запитання підтвердіть однією із життєвих історій

V. Домашнє завдання

Знати зміст творів О. Генрі, уміти їх переказувати, аналізувати, характеризувати героїв

Письмово охарактеризувати Сью та Джонсі.

Уміти висловлювати свої думки та почуття, проводити паралелі із сучасністю; підготувати повідомлення про твори Г. Уеллса “Машина часу”, “Війна світів”, “Невидимець” та ін.

VІ. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа “Мікрофон”

– Продовжте речення

“Я зробив (-ла) для себе висновок, що…”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

О. Генрі “Останній листок” – СВІТОВА НОВЕЛА