Точка зору дорослого і дитини в новелі Г. Уеллса “Чарівна крамниця” – СВІТОВА НОВЕЛА

Тема. Точка зору дорослого і дитини в новелі Г. Уеллса “Чарівна крамниця”. “Дива” та їх сприйняття персонажами. Оповідач твору (батько). Особливості дитячого світу в оповіданні. Роль елементів фантастики

Мета: навчальна: продовжити знайомство учнів із життям і творчістю письменника; зацікавити ними; допомогти глибше зрозуміти ідейно-художній зміст фантастичної новели; розвивальна: розвивати образне, асоціативне та критичне мислення, творчу уяву, навички виразного читання, переказу, аналізу прозових творів, висловлення своїх міркувань з приводу прочитаного; виховна: сприяти формуванню потреби берегти дитячі мрії і враження, оптимістичне сприйняття світу.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до біографії, видання твору, ілюстрації до нього, фрагменти кінофільмів (за вибором учителя).

Теорія літератури: фантастична новела, художні образи, художні засоби.

Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

– Герберт Уеллс якось зазначив: “Має право називатися справжнім письменником лише той, хто може навчити чого-небудь своїх сучасників, хто краще бачить навколо і більше бачить попереду. Я завжди згоден думати, що я усе-таки такий”. Так, дійсно такий. І ми в цьому переконалися, ознайомившись із його творами. Сьогодні ми побуваємо у творчій майстерні письменника.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань

Розповіді учнів про життя і творчість письменника, переказ змісту новели Г. Уеллса “Чарівна крамниця”

IV. Формування вмінь та навичок

1. Робота в парах

– Прослідкуйте зміну почуттів батька.

Байдужість

“Але мені й на думку не спадало завернути туди”

Здивування

“У крамниці я цього не чекав”

Задоволення

“- Непогано! – кинув я, сміючись”

Тривога, ревнощі

“Невдовзі я з невиразною тривогою і почуттям, дуже схожим на ревнощі, завважив, що Джип ухопив його за палець”

Підозра, побоювання

“Ця крамниця вже починала викликати в мене підозру й побоювання”

Обурення

“Я обурено викинув її [кульку] на бруківку”

Нерозуміння

“Але нічого чарівного в них [солдатиках] я так і не помітив…”

– Як змінюється стан хлопчика Джипа?

Цікавість

“Джип уважно роздивився свою кульку, потім дві ті, що лежали на прилавку, і зрештою підвів запитливий погляд на продавця…”

Подив

“Це була чарівна крамниця, і тому Джип не поспішав відразу до прилавка, як бувало…”

Захоплення

“Хлопчик говорив дуже мало, але очі його були красномовні. Красномовні були і його руки, що тримали біля грудей покупки”

Схвильованість

“Джип стояв невимовно схвильований”

Радість

“- Тату, а мені ця крамниця подобається!” “Він не був наляканий, не був розгублений; його просто страшенно тішило те, як минув день”

2. Інтерактивна вправа “Мозковий штурм”

– Визначте головні думки новели Г. Уеллса “Чарівна крамниця”.

Очікувані відповіді

Уславлює людяність, добро.

Учить любити й шанувати людей, бачити прекрасне у світі.

Закликає вірити в дива, мріяти й думати про краще майбутнє, наближати його своїми добрими справами.

3. Проблемне питання

– Чи не зіпсує характер дитини батько, який ні в чому не відмовляє синові, купляє усе, що той забажає?

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Прийом “пофантазуйте”

– Опишіть хлопчика, яким він став у дорослому житті.

– Змалюйте інтер’‎єр чарівної крамниці, у яку випадково потрапили ви. Що там могло б бути?

VI. Домашнє завдання

Уміти розповідати про письменника, знати зміст новели Г. Уеллса, переказувати, аналізувати, характеризувати героїв, виділяти головне, висловлювати свої думки та враження.

Підготувати повідомлення про Японію.

VII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа “Мікрофон”

– Продовжте речення.

“Я хотів би (-ла б) побачити диво…”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Точка зору дорослого і дитини в новелі Г. Уеллса “Чарівна крамниця” – СВІТОВА НОВЕЛА