КОНТРОЛЬНА РОБОТА №3 ЗА ТЕМОЮ “СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ” – СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ
Мета: визначити рівень засвоєння учнями знань з вивченої теми, навчати практично застосовувати вивчений матеріал; розвивати письмове мовлення, вміння концентруватися; виховувати акуратність, старанність.
Обладнання: картки з завданнями контрольної роботи (для кожного учня).
Перебіг уроку
I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Учитель роздає учням картки з завданнями контрольної роботи (у двох варіантах).
II. ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
– Написання контрольних робіт
Варіант І
Початковий рівень
(за кожну правильну відповідь нараховується 0,5 бала)
1. Укажіть хронологічні рамки Середньовіччя на Заході.
А) IV-V ст.;
Б) V-XIV ст.;
В) XIV-XVI ст.;
Г) XVI-XVII ст.
Відповідь: б.
2. Укажіть, яку національну літературу представляє Омар Хайям.
А) Турецьку;
Б) перську;
В) індійську;
Г) азербайджанську.
Відповідь: б.
3. Укажіть, яка подія лягла в основу сюжету “Пісні про Роланда”.
А) Заснування імперії Карла Великого;
Б) битва під Сарагосою;
В) перший хрестовий похід;
Г) битва в Ронсевальській ущелині.
Відповідь: г.
4. Укажіть батьківщину сонета.
А) Англія;
Б) Італія;
В) Німеччина;
Г) Франція.
Відповідь: б.
Середній рівень
(за кожну правильну відповідь нараховується І бал)
5. Назвіть чинники, під впливом яких сформувалася культура та література європейського Середньовіччя.
Відповідь: грецько-римська культура, народна культура варварських народів, християнство.
6. Напишіть, як називають ліричний вірш, що складається з чотирнадцяти рядків п’ятистопного або шестистопного ямба: двох чотиривіршів і двох тривіршів.
Відповідь: сонет.
7. Назвіть літературні жанри, поширені в середні віки на Сході та Заході.
Відповідь: вірші (рубаї, газелі, сонети), героїчний епос, лицарський роман, коротке гумористичне оповідання, житія святих, видіння, оповідання про дива.
Достатній рівень
(за кожну правильну відповідь нараховується 2 бали)
8. Визначте тему рубаї Омара Хайяма.
З тобою нарізно я знову затужив.
Усюди буду я з тобою, поки жив.
Пішов – і тисяча сердець без тебе тужить,
Прийшов – і тисячу нових заполонив.
(Переклад В. Мисика)
Відповідь: тема кохання, розлуки з коханою.
9. Назвіть головні ознаки середньовічного героїчного епосу.
Відповідь: в основі героїчного епосу лежали розповіді про реальні історичні події; твори групувалися в цикли навколо фігури правителя; чеснотами головних героїв епосу раннього Середньовіччя були сила, завзятість, нещадність до ворогів, підступність; пізнього Середньовіччя – відданість правителю, Богові та милосердя до ворогів.
10. Напишіть невеликий твір-роздум на одну з запропонованих тем.
А) Творчість Лі Бо, Ду Фу та Омара Хайяма – вершини світової лірики.
Б) Лицарський кодекс честі (за “Піснею про Роланда”).
Варіант II
Початковий рівень
(за кожну правильну відповідь нараховується 0,5 бала)
1. Укажіть хронологічні межі Середньовіччя на Сході.
А) І-III ст.;
Б) IV-XV ст.;
В) XV-XVII ст.;
Г) I-XVII ст.
Відповідь: г.
2. Укажіть панівний рід літератури середньовічного Сходу.
А) Лірика;
Б) епос;
В) ліро-епос;
Г) драма.
Відповідь: а.
3. Укажіть назву середньовічної лірики, що створювалась у лицарсько – аристократичних колах і була присвячена людським почуттям.
А) Клерикальна;
Б) куртуазна;
В) карнавальна;
Г) романтична.
Відповідь: б.
4. Укажіть назву книги Данте, до якої увійшли його сонети.
А) “Божественна комедія”;
Б) “Нове життя”;
В) “Бенкет”;
Г) “Про народну красномовність”.
Відповідь: б.
Середній рівень
(за кожну правильну відповідь нараховується 1 бал)
5. Назвіть періоди Середньовіччя.
Відповідь: Раннє Середньовіччя, Високе, або Класичне, Середньовіччя, Пізнє Середньовіччя.
6. Напишіть, як називають чотиривірш, що містить завершену думку.
Відповідь: рубаї.
7. Назвіть філософські вчення, які вплинули на тематику та проблематику китайської літератури Середньовіччя.
Відповідь: конфуціанство, даосизм.
Достатній рівень
(за кожну правильну відповідь нараховується 2 бали)
8. Визначте тему рубаї Омара Хайяма.
Це небо множити уміє тільки втрати:
Приводить одного, щоб іншого забрати.
Якби народжені про наше лихо знали,
Чи хто погодився б на землю завітати?
(Переклад В. Мисика)
Відповідь: філософські роздуми про сенс життя.
9. Визначте ідею твору “Пісня про Роланда”.
Відповідь: оспівування вірності королю, вірі й вітчизні, засудження зради батьківщини.
Високий рівень
(за повне розкриття теми нараховується 3 бали)
10. Напишіть невеликий твір-роздум на одну з запропонованих тем.
А) Головні теми рубаї Омара Хайяма.
Б) Характеристика образу Роланда (“Пісня про Роланда”).
– Вбір учителем контрольних робіт
III. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання групам дослідників. Підготувати проекти “Шедеври живопису Ренесансу”, “Наука і культура доби Відродження”.