КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 4. ТВОРЧІСТЬ Ф М. ДОСТОЄВСЬКОГО, Л. М. ТОЛСТОГО, А. П. ЧЕХОВА – ВІД РОМАНТИЗМУ ДО РЕАЛІЗМУ

Мета: перевірити рівень знань за вивченою темою; розвивати творчі здібності; прищеплювати прагнення досягти високих результатів.

Тип уроку: урок контролю знань, умінь та навичок.

Обладнання: картки із завданнями.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ІІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Інструктаж щодо виконання контрольної роботи

2. Виконання контрольної роботи

1-й варіант

І рівень (за кожну правильну відповідь – 0,5 бала)

– Знайдіть правильну відповідь.

1. Де у Ф. М. Достоєвського виник задум написати роман “Злочин і кара”?

А) За кордоном; б) на військовій службі;

В) на каторзі.

2. Яку теорію викрито в романі Достоєвського “Злочин і кара”?

А) Сильної особистості; б) слабкої особистості;

В) звичайної людини, обивателя.

3. У чому полягає етичний сенс роману “Злочин і кара”?

А) У прощенні злочину; б) у неприйнятності кари за злочин;

В) у співчутті до знедолених.

4. Хто в романі “Злочин і кара” є носієм ідеї “треба страждання прийняти і очистити себе”?

А) Катерина Іванівна; б) Родіон Раскольников;

В) Соня Мармеладова.

5. Найвищим взірцем для А. Чехова була проза:

А) О. Пушкіна і Гі де Мопассана; б) М. Лермонтова і О. де Бальзака;

В) М. Гоголя і Ч. Діккенса

6. Кому з героїв оповідань А. П. Чехова належать слова: “Ось, звольте бачити, захворів мій предмет”?

А) Гурову; б) Яківу Бронзі;

В) Анні Сергіївні.

7. Який конфлікт покладено в основу сюжету “Вишневого саду”?

А) Філософський; б) зовнішній;

В) внутрішній.

8. Яка глобальна проблематика постає в п’‎єсі Чехова “Вишневий сад”?

А) Доля Росії на зламі століть;

Б) доля дворянства як соціального прошарку;

В) доля російської інтелігенції.

9. Якого року розпочинається дія в оповіданні “Хаджі-Мурат”?

А) 1851; б) 1904;

В) 1896.

10. Що потрібно було Хаджі-Муратові від росіян? а) Щоб вони віддали гроші Шамілю;

Б) щоб росіяни викупили з полону його сім’‎ю;

В) щоб відправили його до лікарні.

11. Про що була пісня, яку більш за все любив Хаджі-Мурат?

А) Про військові подвиги; б) про любов до батьківщини;

В) про кровну помсту.

12. До якого міста хотів потрапити Хаджі-Мурат, щоб визволити свою сім’‎ю?

А) Грозна; б) Нуху;

В) Ведена.

II рівень (за кожну правильну відповідь – 1 бал)

1. Розкрийте образ Родіона Раскольникова та його еволюцію в романі Ф. Достоєвського “Злочин і кара”.

2. Розташуйте в хронологічній послідовності події, що відбуваються в оповіданні “Пані з песиком”.

А) “Я приїду до Вас у Москву”;

Б) “Він ходив і все більше ненавидів сірий паркан”;

В) “Пора й мені на північ”;

Г) “Обом зрозуміло було, що до кінця ще далеко”;

Д) “Театр був повний”;

Е) “Щось у ній є жалюгідне все-таки”.

Відповіді: 1) – е), 2) – в), 3) – б), 4) – д), 5) – а), 6) – г).

III рівень (максимально – 4 бали) – спільний для обох варіантів

– Напишіть твір-есе за однією з поданих тем.

1. Створіть словесний портрет Ф. М. Достоєвського або одного із героїв його роману.

2. Прокоментуйте вислів античного філософа Сенеки: “Життя людське цінують не за його тривалістю, а за змістом. Важливо не те, чи довго, а чи правильно ти прожив”. Як ці слова перегукуються з головною думкою оповідання А. Чехова “Скрипка Ротшильда”?

3. Розкажіть про “толстовство” як практичне філософсько-релігійне вчення.

2-й варіант

І рівень (за кожну правильну відповідь – 0,5 бала)

– Знайдіть правильну відповідь.

1. Яка ознака поетики романів Достоєвського була новаторською?

А) Поліфонізм; б) філософічність;

В) дидактизм.

2. Визначте різновид роману “Злочин і кара”:

А) пригодницько-детективний; б) соціально-психологічний;

В) філософсько-психологічний.

3. Від кого почув Раскольников ідею злочину?

А) Від свого друга Разуміхіна; б) від Мармеладова в трактирі;

В) з розмови офіцера та студента в трактирі.

4. Чому Родіон Раскольников зважився на вбивство лихварки?

А) Йому потрібні були гроші; б) щоб допомогти матері і сестрі;

В) вирішив перевірити, воша він чи людина.

5. Позначте ознаки, які характеризують жанр оповідання у А. Чехова.

А) наявність багатьох дійових осіб; б) підкреслена увага до деталі;

В) значний обсяг творів.

6. Позначте оповідання А. П. Чехова, у якому сцена зустрічі в театрі є кульмінаційною.

А) “Пані з песиком”; б) “Скрипка Ротшильда”;

В) “Людина у футлярі”.

7. Про що свідчать майже не пов’‎язані між собою діалоги та репліки героїв “Вишневого саду”?

А) Про загальне відчуження персонажів;

Б) про відокремленість героїв;

В) про невміння зрозуміти іншу людину.

8. Центральний символ-лейтмотив “Вишневого саду” – це:

А) залізна дорога, звуки якої чутно в маєтку Ранєвської;

Б) вишневий сад, який вирубують;

В) старий слуга Фірс, про якого усі забули і залишили в будинку.

9. Яку назву мала російська фортеця в повісті “Хаджі-Мурат”?

А) Воздвиженська; б) Мельнічна;

В) Передвиженська.

10. За чиїм наказом відбуваються набіги до Чечні за повістю Л. М. Толстого “Хаджі-Мурат”?

А) Олександра II; б) Павла І;

В) Миколи І.

11. Які стосунки були між офіцером Бутлером і Хаджі-Муратом?

А) товариські; б) ворожі;

В) вони не були знайомі.

12. Яка квітка нагадує про життя Хаджі-Мурата?

А) соняшник; б) троянда;

В) реп’‎ях.

ІІ рівень (за кожну правильну відповідь – 1 бал)

1. Назвіть ознаки реалізму у творчості Ф. Достоєвського.

2. Встановіть відповідність між героями оповідань А. Чехова та їхніми характеристиками.

А) “Всілякі порушення, ухиляння, відступи від правил засмучували його… Він дуже нервувався і все говорив, коли б чого не сталося”

1. Дідеріц Анна Сергіївна

Б) “Йому не виповнилося ще сорока, але в нього була вже дочка дванадцяти років і два сини-гімназисти. Його одружили рано, коли він був ще студентом другого курсу. Зраджувати він [дружині] почав уже давно, зраджував часто…”

2. Гуров

В) “Молода дама, невисока на зріст блондинка, у береті; за нею біг білий шпіц”

3. Яків Бронза

Г) “Робив труни добрі, міцні… Крім ремества, невеликий прибуток давала йому також гра на скрипці”

4. Бєліков

Відповіді: а) – 4), б) – 2), в) – 1), г) – 3).

IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати повість І. С. Тургенєва “Ася”.

Індивідуальне завдання. Підготувати презентацію за темою “Життя та творчість І. С. Тургенєва”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 4. ТВОРЧІСТЬ Ф М. ДОСТОЄВСЬКОГО, Л. М. ТОЛСТОГО, А. П. ЧЕХОВА – ВІД РОМАНТИЗМУ ДО РЕАЛІЗМУ