РОЗВИТОК ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. КОНТРОЛЬНИЙ ТВІР-РОЗДУМ ЗА РОМАНОМ Ф. М. ДОСТОЄВСЬКОГО ЗЛОЧИН І КАРА – СИСТЕМА УРОКІВ ЗА ТЕМОЮ Ф. М. ДОСТОЄВСЬКИЙ ЗЛОЧИН І КАРА
Мета:
■ Формування предметних компетентностей: систематизувати й узагальнити вивчене учнями; виявити рівень розуміння змісту, ідейно-художніх особливостей твору; розвивати образне, аналітичне мислення, зв’язне писемне мовлення, уміння висловлювати свої судження й аргументувати їх; виховувати високі моральні якості, прагнення самопізнання та самовдосконалення;
■ Формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в групі; інформаційної: розвивати навички роботи із джерелами інформації; загальнокультурної: виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати світогляд.
Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.
Обладнання: портрет письменника, видання його твору, ілюстрації до нього, художній текст.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Бесіда
· Чи погоджуєтесь ви з думкою, що покарання Раскольникова почалося задовго до злочину?
· Чи можна муки совісті героя вважати його головним покаранням?
· Чому після зізнання Соні герой почувався більш нещасним? (Він не очікував такої любові від Соні.)
· Про яку любов йдеться? (Християнську любов до ближнього.)
· Чи можна Свидригайлова вважати художнім антиподом Раскольникова? Чому?
· Чому Раскольников ставить поряд (за моральністю) Соню Мармеладову та свою сестру Дуню?
· Якими є роль і місце автора в романі “Злочин і кара”?
2. Робота з таблицею “творча історія роману Ф. М. Достоєвського “Злочин і кара”” (у парах)
· Розгляньте таблицю, зробіть висновки щодо творчої історії твору Достоєвського.
Жанр | Назва | Країна, режисер (композитор) | Рік |
Короткометражний фільм | “Раскольников” | Німеччина | 1923 |
Художній фільм | “Петербурзька ніч” | СРСР | 1934 |
Художній фільм | “Злочин і кара” | США | 1935 |
Художній фільм | “Злочин і кара” | Франція | 1956 |
Художній фільм | “Злочин і кара” | СРСР, Л. Куліджанов | 1969 |
Художній фільм | “Злочин і кара” | СРСР | 1970 |
Художній фільм | “Двадцять шість днів із життя Достоєвського” | СРСР | 1981 |
Опера | “Раскольников” | Г. Зугермейстер | |
Опера | “Раскольников” | Е. Петрович | |
Вокальна симфонія | На тексти Ф. Достоєвського і Ф. Кафки | В. Соммер | |
Музика до вистави | “Злочин і кара” | А. Онеггер |
ІІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Оголошення тем для написання творів
2. Інструктаж; коментування вчителем тем твору
3. Виконання роботи
Теми для творів
1) Істинні й хибні мотиви злочину Раскольникова (за романом ф. М. Достоєвського “Злочин і кара”).
2) Суперечливість теорії “крові по совісті” та образу Родіона Раскольникова з роману Ф. М. Достоєвського “Злочин і кара”.
3) “Злочин і кара” Ф. М. Достоєвського як поліфонічний роман ідей.
4) Світоглядно-естетичні позиції Ф. М. Достоєвського, їхнє новаторське втілення в його творчості.
5) Специфіка образу Петербурга у романі Ф. М. Достоєвського “Злочин і кара”.
I. Вступ. Духовні шукання російського суспільства в 60-х роках XIX століття.
II. Основна частина.
1. Шлях Родіона Раскольникова від убивства до почуття “безкінечної любові”:
А) обставини життя головного героя;
Б) шлях вдосконалення світу в розумінні Раскольникова; теорія “надлюдини”;
В) покарання героя за вбивство від людей і від самого себе.
2. Воскресіння “загиблої душі” головного героя роману, прихід до християнської моралі.
III. Висновок. Небезпека для людства індивідуалістичної свідомості; утвердження життя як вищої цінності людини.
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа “Мікрофон”
· Продовжте речення.
– З вивченої теми для мене найцікавішими були такі форми роботи, такі проблеми, як…
– Я поділяю (не поділяю) думку митців і літературознавців про те, що…
– Твір Ф. Достоєвського близький сьогоденню тим, що…
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Дописати твір.