РОМАН Ф. М. ДОСТОЄВСЬКОГО ЗЛОЧИН І КАРА ЯК УТІЛЕННЯ НОВОГО ПОЛІФОНІЧНОГО ТИПУ ХУДОЖНЬОГО МИСЛЕННЯ, ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ, ЖАНР, ОСОБЛИВОСТІ КОМПОЗИЦІЇ – СИСТЕМА УРОКІВ ЗА ТЕМОЮ Ф. М. ДОСТОЄВСЬКИЙ ЗЛОЧИН І КАРА

Мета:

■ Формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з історією створення роману “Злочин і кара”; розкрити творчу історію роману, характеристику епохи, систему образів; виховувати особистість, здатну орієнтуватися у світі духовних цінностей і в ситуаціях навколишнього життя, що вміє приймати рішення і нести відповідальність за свої вчинки;

■ Формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі; інформаційної: формувати вміння знаходити потрібну інформацію та подавати її; загальнокультурної: виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати світогляд.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування вмінь та навичок.

Обладнання: підручник, текст роману “Злочин і кара”, роздавальний матеріал.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Слухання декількох творчих робіт (домашнє завдання попереднього уроку)

2. Бесіда

· У чому своєрідність творчості Ф. М. Достоєвського?

· Чому Достоєвського називають письменником-філософом? З творчістю яких письменників-філософів ви вже знайомі?

· У чому особливості світогляду Ф. М. Достоєвського? Що нового вносить письменник в уявлення про подальшу історичну долю Росії?

· Чому твір “Злочин і кара” називають Петербурзьким романом?

· Як ви розумієте слова Ф. М. Достоєвського “Я – дитя століття”?

· Які проблеми століття порушено в романі?

III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Слово вчителя про художню своєрідність стилю Достоєвського

– Ф. М. Достоєвський задумав повість “Злочин і кара” як сповідь героя, у якій би розкривалася боротьба двох начал – добра і зла – у серці людському. Але обсяг передбачуваної повісті виявився замалим для втілення художньої ідеї твору, і Достоєвський спалив уже майже завершену повість і взявся за роман.

2. Самостійне ознайомлення учнів зі статтею підручника про історію створення роману “Злочин і кара” (робота в парах)

3. Складання тезових записів: “сюжет, композиція, жанр роману “Злочин і кара”” (з опорою на розповідь вчителя і теоретичний матеріал підручника)

4. Робота із символікою кольору і чисел у романі (у парах, із роздавальним матеріалом)

Картка № 1. Жовтий колір у романі

Раскольников

Жовта комірчина з жовтенькими шпалерами; “важка, жовчна, зла посмішка зміїлася по його губах”

Соня

Кімната з “жовтуватими, потертими і зношеними шпалерами”

Порфирій Петрович

Меблі з “жовтого відполірованого дерева”

Свидригайлов

Жовтий колір шпалер у кімнаті готелю, де зупинився герой

Стара-лихварка

Одягнена в “пошарпаний і пожовклий каптан кімната обставлена меблями з жовтого дерева

Жовтий колір у романі створює додаткове відчуття хворобливості, посилює атмосферу нездоров’я, розладу, надриву, істеричності й водночас безвиході

Картка № 2. Число “три” в романі

Марфа Петрівна

Залишила три тисячі рублів Дуні за заповітом. Викупила Свидригайлова за тридцять тисяч срібняків.

Тричі приходила до Свидригайлова

Соня

Винесла Мармеладову на похмілля свої останні тридцять копійок.

Катерині Іванівні виклала тридцять карбованців. В її кімнаті три великих вікна

Свидригайлов

Хотів запропонувати Дуні до тридцяти тисяч. Вручає Соні три квитки

Раскольников

Тричі шарпнув за дзвінок старої. Тричі зустрічається з Порфирієм Петровичем. Думає, що у Соні три дороги, коли вона стоїть за три кроки від стола

Дуня

Стріляє у Свидригайлова за три кроки

Разуміхін

Три години чекає, поки прокинеться Раскольников

Картка № 3. Число “сім” у романі

Згідно з ученням піфагорійців, число 7 є символом святості, здоров’я і розуму. Число 7 називають істинно святим числом, оскільки 7 – це поєднання числа 3, який символізує божественну досконалість, і числа 4, що належить до чисел світового порядку.

Висновок: число 7 є символом союзу Бога з людиною, символом спілкування між Богом і його творінням.

Роман

Містить 6 частин і епілог

1-ша и 2-га частини роману

Містять 7 глав

7-ма година вечора

Фатальний час для Раскольникова, оскільки на цей час він призначає вбивство старої лихварки

7 років каторги

Такий термін призначено як покарання герою роману

7 років

Прожив Свидригайлов зі своєю дружиною Марфою Петрівною

Раскольников у 7 років

Бачить сон, у якому бачить себе семирічним хлопчиком

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Міні-дискусія

– У своїй статті про роман “Злочин і кара” Д. С. Мережковський писав: “Найбільш руйнівна з усіх пристрастей – це фанатизм. Жодна з вад не заглушає такою мірою голосу совісті… Є щось справді жахливе і майже нелюдське в таких фанатиків ідеї… Життя, страждання людей – для них ніщо, теорія, логічна формула – все…”

· Чи згодні ви з думкою Д. С. Мережковського у визначенні того, яка з пристрастей найбільш руйнівна? Чи може з цією пристрастю змагатися у своєму руйнацтві якась інша: любовна пристрасть або пристрасть до наживи? Свою згоду або незгоду з автором висловлювання ретельно обгрунтуйте.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підібрати цитатний матеріал для обговорення теми “”Маленькі люди” в романі “Злочин і кара”” (сім’я Мармеладових, сім’я Раскольникових).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

РОМАН Ф. М. ДОСТОЄВСЬКОГО ЗЛОЧИН І КАРА ЯК УТІЛЕННЯ НОВОГО ПОЛІФОНІЧНОГО ТИПУ ХУДОЖНЬОГО МИСЛЕННЯ, ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ, ЖАНР, ОСОБЛИВОСТІ КОМПОЗИЦІЇ – СИСТЕМА УРОКІВ ЗА ТЕМОЮ Ф. М. ДОСТОЄВСЬКИЙ ЗЛОЧИН І КАРА