Контрольна робота за темою Роман XIX століття. Творчість Стендаля та Г. Флобера
Мета:
– Навчальна: формувати ключові компетентності учнів із дотримання норм мовленнєвої діяльності; виявити рівень розуміння змісту, ідейно-художніх особливостей вивчених творів із метою контролю та корекції; поглибити й систематизувати знання з теми;
– Розвивальна: розвивати пам’ять, зв’язне писемне мовлення, образне й аналітичне мислення; розвивати вміння характеризувати літературознавчі поняття, образи героїв літературних творів, висловлювати про них свої судження й аргументувати їх, проводити аналогії;
– Виховна: прищеплювати школярам любов до літератури й мистецтва, прагнення до самопізнання та самовдосконалення, естетичний смак.
Тип уроку: урок перевірки знань, умінь та навичок.
Обладнання: картки із різнорівневими завданнями (2 варіанти).
Очікувані результати
Предметні компетентності, що формуються на уроці | Ключові компетентності, що формуються на уроці |
Учень/учениця Розуміє особливості розвитку романтизму та реалізму у романах XIX ст., специфіку течій у літературі і творчості митців; визначає особливості взаємодії різних елементів (романтичних і реалістичних) у творах письменників; аналізує провідні теми, проблеми, мотиви творів; зіставляє образи, засоби виразності; висловлює власну думку щодо порушених у творах проблем; усвідомлює гуманістичні цінності доби романтизму (пріоритет особистості, свободи, мистецтва, людських почуттів та ін.) та реалізму | Учень/учениця Установлює причиново-наслідкові зв’язки подій та образів; самостійно знаходить і систематизує інформацію про літературні твори та явища; виявляє соціальні явища, які знайшли відбиток у творах, аналізує авторську позицію щодо соціальних проблем; оцінює стосунки романтичних героїв і соціуму; розглядає твори письменників на тлі історико-літературного процесу, у зв’язках з історією культури |
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ІІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Інструктаж щодо виконання контрольної роботи
2. Виконання учнями контрольної роботи
І варіант (усього – 12 балів)
Початковий та середній рівні (кожна правильна відповідь – 1 бал, усього – 6 балів)
1. Стендаля вважають засновником французького:
А) романтизму;
Б) класицизму;
В) реалізму.
2. Жульєн Сорель під час навчання в семінарії, на думку решти семінаристів, завинив у “найжахливішому гріху” – він:
А) був надто честолюбний;
Б) міркував, не корився авторитетам;
В) був надто талановитий.
3. Визначальна риса характеру Жульєна Сореля:
А) сором’язливість;
Б) підступність;
В) честолюбство.
4. Події, описані Г. Флобером у романі “Пані Боварі”, відбуваються:
А) у Парижі в XIX ст.;
Б) у французькій провінції ХІХ ст.;
В) у далекому історичному минулому.
5. Роман “Пані Боварі” має ознаки літературних напрямів і стилів:
А) реалізму й натуралізму;
Б) романтизму та модернізму;
В) реалізму й символізму.
6. Емма Боварі була вихована:
А) у строгості, згідно з правилами етикету;
Б) на романтичній літературі;
В) у любові рідних, без обмежень її свободи та примх.
Достатній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал; усього – 3 бали)
7. Психологічний роман – це…
8. Боварізм – це…
9. Установіть відповідності між героями роману Г. Флобера “Пані Боварі” та їхнім соціальним становищем.
Герої | Професія, заняття |
1) Леон | А) Заможний поміщик |
2) Оме | Б) крамар, лихвар |
3) Шарль | В) сільський лікар |
4) Лере | Г) помічник нотаріуса |
Д) аптекар |
Ключ: 1 – г) , 2 – д), 3 – в), 4 – б).
Високий рівень (максимальна оцінка – 3 бали за розгорнуту й обгрунтовану відповідь)
10. Виконайте одне з творчих завдань (на вибір):
А) поясніть символіку кольорів у назві твору Стендаля “Червоне і чорне”;
Б) висловіть своє судження щодо поєднання романтизму й реалізму у творах Стендаля;
В) доведіть, що Г. Флобер – майстер витонченого психологічного аналізу.
II варіант (усього – 12 балів)
Початковий та середній рівні (кожна правильна відповідь – і бал, усього – 6 балів)
1. Сюжетним підгрунтям роману Стендаля “Червоне і чорне” став:
А) випадок із реального життя;
Б) французький середньовічний роман;
В) вигадана історія.
2. Провідною темою роману Стендаля “Червоне та чорне” є:
А) нерозділене кохання головного героя;
Б) просування головного героя щаблями соціальних сходів;
В) трагічна доля талановитого простолюдина у Франції доби Реставрації.
3. Основний конфлікт роману Стендаля “Червоне і чорне” між:
А) батьками й дітьми;
Б) особистістю та суспільством;
В) революціонерами й реакціонерами.
4. Основою конфлікту твору Г. Флобера “Пані Боварі” є:
А) зіткнення героя із суспільством;
Б) протиставлення заможності одних та бідності інших;
В) протиставлення реального життя та мрії.
5. Особливості композиції роману “Пані Боварі” – це:
А) відсутність кульмінаційних моментів, постійні відступи від основної дії;
Б) початок твору з розв’язки;
В) дуже довгі експозиція та розв’язка для психологічної мотивації вчинків героїні.
6. Пані Боварі потрапила в залежність від Лере:
А) позичивши гроші та взявши в борг дорогі товари;
Б) попросивши оплатити її ліки;
В) тому що він був власником великої бібліотеки, а вона не могла жити без читання.
Достатній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал; усього – 3 бали)
7. Соціально-психологічний роман – це…
8. Особистий стиль письменника – це…
9. Установіть відповідність між героями роману та їхнім соціальним станом.
Ім’я | Соціальний стан |
1) Пан де Реналь | А) Паризька аристократія |
2) пан Вально | Б) буржуазія |
3) маркіз де Ла-Моль | В) провінційне дворянство |
4) батько Сореля | Г) селянство |
Д) духовенство |
Ключ: 1 – в), 2 – б), 3 – а), 4 – г).
Високий рівень (максимальна оцінка – 3 бали за розгорнуту й обгрунтовану відповідь)
10. Виконайте одне з творчих завдань (на вибір):
А) напишіть невеликий твір-есе за темою “У чому проявляється незвичайність постаті Жульєна Сореля?”;
Б) напишіть міні-твір за темою “Хто винен у самогубстві Емми Боварі?”;
В) заповніть прогалини у наведеному далі тексті.
Гюстав Флобер – видатний… /Французький/ письменник, майстер витонченого… /Психологічного/ аналізу. Творчість Г. Флобера стала новим… /Етапом/ у розвитку… /Світової/ літератури: він зумів не тільки створити… /Правдиву/ картину… /Французького/ життя, а й розкрити… /Драму/ повсякденного існування людини. Поясніть цей вислів цитатами з тексту роману.
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Рефлексія. Інтерактивна вправа “Незавершене речення…”
· Завершіть речення “Урок контролю й корекції знань, умінь та навичок.”, обравши одну із запропонованих відповідей (а) мені сподобався; б) мені не сподобався; в) мене вразив; г) виявився незрозумілим; д) здався мені складним). Свій вибір аргументуйте.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ