КОНТРОЛЬНА РОБОТА №4 ЗА ТВОРЧІСТЮ М. Ю. ЛЕРМОНТОВА – ВЗАЄМОДІЯ РОМАНТИЗМУ І РЕАЛІЗМУ
Мета: перевірити рівень знань учнів із теми “Творчість М. Ю. Лєрмонтова”; розвивати логічне мислення, формувати вміння концентрувати увагу на виконанні завдання, застосовувати набуті знання; виховувати відповідальність, зібраність.
Компетентності, що формуються: предметні – уміння застосовувати знання з теми, виконувати завдання різних типів та рівнів складності; ключові – інформаційно-цифрова компетентність (уміння діяти за алгоритмом), уміння вчитися впродовж життя (планувати й організовувати власну навчальну діяльність; здійснювати самооцінювання результатів власної діяльності, рефлексію), спілкування державною мовою (уміння тлумачити поняття, висловлювати думки, почуття, погляди).
Обладнання: картки із завданнями у двох варіантах (кожному учневі).
Тип уроку: урок перевірки і контролю знань.
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ
Варіант І
Початковий рівень
1. Укажіть тему вірша “І нудно і сумно…”.
А Тема кохання;
Б тема самотності;
В патріотична тема;
Г тема ролі поезії.
Відповідь: Б.
2. Переспівом твору якого поета є вірш “Сосна”?
А Дж. Байрона;
Б Ф. Шиллера;
В Г. Гейне;
Г О. С. Пушкіна.
Відповідь: В.
3. Де вперше зустрілися оповідач і Максим Максимич (роман “Герой нашого часу”)?
А Поблизу гори Машук;
Б у рибальському селищі на березі Чорного моря;
В поблизу лікувальних джерел у П’ятигорську;
Г під Койшаурською горою.
Відповідь: Г.
4. Яким розділом відкривається “Журнал Печоріна” (роман “Герой нашого часу”)?
А “Княжна Мері”;
Б ” Бела “;
В “Тамань”;
Г “Фаталіст”.
Відповідь: В.
5. У яких містах відбуваються події, описані в розділі “Княжна Мері” (“Герой нашого часу”)?
А У Тамані та Ялті;
Б у Тифлісі та П’ятигорську;
D у Тамані й Катеринодарі;
Г у П’ятигорську і Кисловодську.
Відповідь: Г.
6. Ознаки яких літературних напрямів поєднуються в романі “Герой нашого часу”?
А Романтизму і реалізму;
Б класицизму і реалізму;
В класицизму і романтизму;
Г реалізму і сентименталізму.
Відповідь: А.
Середній рівень
7. Установіть відповідність між описами і персонажами роману “Герой нашого часу”.
1. …був малий на зріст, і худий, і слабкий, як дитина; одна нога була в нього коротша за другу, як у Байрона; в порівнянні з тулубом голова його здавалася величезною: він стриг волосся під гребінець…
2. Він був середній на зріст; рівний, тонкий стан його й широкі плечі доводили міцну статуру, здатну переносити всі труднощі кочового життя і зміни клімату, яку не перемогли ні розпуста столичного життя, ні бурі душевні…
3. І справді, вона була гарна: висока, тоненька, очі чорні, як у гірської сарни, так і зазирали нам в душу.
А Печорін
Б Бела
В Віра
Г Вернер
Відповідь: 1Г, 2А, ЗБ.
8. Цифрами від 1 до 6 позначте хронологічну послідовність частин роману “Герой нашого часу”.
А “Бела”
Б “Княжна Мері”
В “Максим Максимич”
Г “Передмова до “Журналу Печоріна”
Д “Тамань”
Е “Фаталіст”
Відповідь: 1Д, 2Б, ЗЕ, 4А, 5В, 6Г.
9. Назвіть провідні теми лірики М. Ю. Лєрмонтова.
Відповідь: 1) тема самотності: 2) тема ролі поета і призначення поезії; 3) тема батьківщини; 4) тема кохання.
Достатній рівень
Прочитайте уривок із вірша “На дорогу йду я в самотині…” та виконайте завдання 10, 11.
Небеса прекрасні та безкраї!
Спить земля в промінні голубім…
Чом же серце з боллю завмирає?
Жду чого? Жалію я за чим?
10. Випишіть з уривка художні засоби, назвіть їх.
Відповідь: епітети – “прекрасні”, “безкраї”, “голубім”, метафори – “спить земля”, “серце з боллю завмирає”; риторичні запитання – “Чом же серце з боллю завмирає? Жду чого? Жалію я за чим?”.
11. Схарактеризуйте передані в уривку почуття ліричного героя.
Відповідь: в уривку передано захоплення красою природи, її величчю і водночас розпач, подив.
Високий рівень
12. Напишіть невеликий твір на одну з запропонованих тем.
А Яким я уявляю ліричного героя поезії М. Ю. Лєрмонтова.
Б Значення назви роману М. Ю. Лєрмонтова “Герой нашого часу”.
Варіант II
Початковий рівень
1. До якої тематичної групи лірики належить вірш “Сосна” М. Ю. Лєрмонтова?
А Громадянська лірика;
Б любовна лірика;
В роздуми про поета і призначення поезії;
Г філософська лірика.
Відповідь: Г.
2. Чого жадає ліричний герой вірша “На дорогу йду я в самотині…”?
А Кохання;
Б волі та спокою;
В залишити батьківщину;
Г подвигу в ім’я коханої.
Відповідь: Б.
3. До якого різновиду роману належить твір “Герой нашого часу”?
А Філософсько-психологічного;
Б історичного;
В побутового;
Г соціального.
Відповідь: А.
4. Від кого оповідач у романі “Герой нашого часу” дізнається історію Печоріна і Бели?
А Від самого Печоріна;
Б від Максима Максимича;
В від Азамата;
Г від Казбича.
Відповідь: Б.
5. Хто з персонажів твору “Герой нашого часу” є пародійним двійником Печоріна?
А Вернер;
Б Вулич;
В Грушницький;
Г Максим Максимич.
Відповідь: В.
6. Що означає слово “фаталіст”?
А Людина, яка вірить у дива;
Б прихильник монархії;
В людина, яка вірить у долю, приреченість;
Г самовпевнена, самозакохана людина.
Відповідь: В.
Середній рівень
7. Установіть відповідність між описами і персонажами роману “Герой нашого часу”.
1. …Пика в нього була достеменно розбійницька: маленький, сухий, широкоплечий. <…> А вже спритний, спритний
Був, наче біс! Бешмет завжди порваний, у латках, а зброя у сріблі.
2. 3 виду було йому років п’ятдесят; смаглявий колір обличчя його показував, що воно давно знайоме з закавказьким сонцем, і передчасно посивілі вуса не пасували до його твердої ходи та бадьорого вигляду.
3. У неї такі оксамитові очі – саме оксамитові <…>; нижні й верхні вії такі довгі, що промені сонця не відображаються в її зіницях.
А Казбич
Б Бела
В Максим Максимич
Г Мері
Відповідь: 1А, 2В, ЗГ.
8. Цифрами від 1 до 6 позначте послідовність розміщення розділів у романі “Герой нашого часу”.
А “Бела”
Б “Княжна Мері”
В “Максим Максимич”
Г Передмова до “Журналу Печоріна”
Д “Тамань”
Е “Фаталіст”
Відповідь: 1А, 2В, ЗГ. 4Д, 5Б, 6Е.
9. Назвіть ознаки романтизму в романі “Герой нашого часу”.
Відповідь: 1) увага до внутрішнього світу особистості, зображення внутрішнього життя; 2) близькість Печоріна до романтичних героїв (він самотній, його не зрозуміє оточення, він протистоїть горянам, контрабандистам, “водяному товариству” ); 3) зображення незвичайних обставин, вибір “екзотичного” місця дії – Кавказу.
Достатній рівень
Прочитайте уривок із роману “Герой нашого часу” і виконайте завдання 10, 11.
Говорить він швидко і мудровано: він із тих людей, які на всі випадки життя мають готові пишні фрази, кого просто прекрасне не зворушує і які поважно драпіруються в незвичайні почуття, піднесені пристрасті та виняткові страждання. <…> У їхній душі часто багато добрих якостей, однак немає й на копійку поезії.
10. Запишіть, про кого йдеться в уривку. Назвіть використані в характеристиці художні засоби.
Відповідь: в уривку йдеться про Грушницького; епітети – “пишні”, “піднесені”, “виняткові”, метафора – “поважно драпіруються в незвичайні почуття”, фразеологізм – “немає й на копійку”.
11. Стисло схарактеризуйте названого героя.
Відповідь: Грушницький – не дуже розумна, самозакохана й марнославна людина. Щоб привернути до себе увагу, він одягає маску трагічної таємничості. Грушницький не вміє з гідністю приймати поразки, миритися, заради помсти готовий піти на підлість.
Високий рівень
12. Напишіть невеликий твір на одну з запропонованих тем.
А Мій улюблений вірш М. Ю. Лєрмонтова.
Б Моральні проблеми, розкриті в романі М. Ю. Лєрмонтова “Герой нашого часу”.
III. ОГОЛОШЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Групові завдання. Підготувати повідомлення “В. Г. Бєлінський – теоретик реалізму” (група літературознавців), проект “Реалізм в образотворчому мистецтві” (група мистецтвознавців).
Випереджувальне завдання до уроку №42. Читати повний текст повісті О. де Бальзака “Гобсек”.