В. В. Биков “Альпійська балада”. Гуманістичний зміст повісті. Символічність назви твору, риси жанру балади в ньому – БИЛИНИ ТА БАЛАДИ
Тема. В. В. Биков “Альпійська балада”. Гуманістичний зміст повісті. Символічність назви твору, риси жанру балади в ньому
Мета: навчальна: узагальнити знання учнів про твір В. В. Бикова; допомогти глибше усвідомити ідейно-художні особливості твору; розвивальна: розвивати образне, асоціативне та критичне мислення; удосконалювати навички ідейно-художнього аналізу прозового твору великого обсягу; виховна: сприяти формуванню гуманізму, почуття справедливості, кращих людських якостей, неприйняття зла, насильства та війни.
Обладнання: портрет письменника, видання його творів, ілюстрації до них, фрагменти кінофільму.
Теорія літератури: повість, сюжет, композиція, художній час, художній простір, ретроспективний час, художні образи, художні засоби.
Тип уроку: урок систематизації та узагальнення навчального матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
Звернення вчителя до учнів
– Світ не повинен забувати жахи війни, розлуку, страждання та смерть мільйонів. Це був би злочин перед загиблими, злочин перед майбутнім, ми повинні пам’ятати про війну, про героїзм і мужність захисників рідної землі. Боротися за мир – обов’язок усіх землян. До цього закликає нас твір Василя Бикова. Разом із тим митець говорить, що людина завжди має залишатися людиною – за будь-яких обставин. Про це подискутуємо на уроці.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Літературний диктант
1. Де відбуваються події в повісті? (В Австрії)
2. Хто за національністю Іван Терешка? (Білорус)
3. Якої національності Джулія? (Італійка)
4. Якими були її політичні переконання? (Комуністичними)
5. Чому вона не повірила розповідям Івана про голод, репресії? (Була під впливом облудної пропаганди.)
6. У чому полягав план утечі полонених? (Підірвати в цеху бомбу, яка не розірвалася під час авіанальоту.)
7. Де Іван узяв зброю? (Розправився з гітлерівцем, який над ним знущався.)
8. Що зробив Іван, коли Джулія від утоми не змогла йти? (Поніс на руках)
9. Де молоді люди відчули себе щасливими? (На альпійських луках, укритих маками)
10. Про що мріяла Джулія? (Про мирне життя, про дітей, щасливу родину)
11. Із ким вступив Іван у двобій? (Із вівчарками)
12. Як він урятував свою дівчину? (Кинув у провалля на сніг)
IV. Систематизація та узагальнення навчального матеріалу
1. Робота над твором
– Поясніть назву твору В. В. Бикова “Альпійська балада”. (Балада – жанр ліричної поезії епічного характеру; віршована оповідь на легендарну або історичну тему; для балади характерні трагізм, таємничість, уривчаста оповідь, драматичний діалог; головна тема балад – зіткнення з долею, фатумом. Усе це є у творі В. В. Бикова. Разом із тим балада – жанр романтичний. В “Альпійській баладі” оспівується таке кохання, яке кінець-кінцем перемагає все: холод і голод, муки й страждання, війну та смерть.)
– Висловіть свою думку щодо твердження літературного критика Л. І. Лазарєва, який визнає цікавою історію втечі військовополонених та переслідування їх німцями, але йому зовсім не до вподоби любовна сюжетна лінія: “Навіщо знадобилася в повісті ця історія короткого, яке раптом спалахнуло наперекір життєвим обставинам, усім смертям на зло – кохання?” (Лазарєв помиляється. Мова йде про вистраждане кохання, до якого герої йшли довгим, важким та смертельно небезпечним шляхом. Спочатку вони були зовсім чужими – за мовою, звичками, характерами, переконаннями. Доля подарувала Іванові та Джулії три дні щастя. Це і мало, і багато, але у справжнього щастя свої мірки.)
– Із 24 розділів повісті 6 присвячені коханню Івана та Джулії. Що вражає при читанні цих розділів? (Читач аж забуває на деякий час, за яких обставин зустрілися й полюбили одне одного герої. Та вони й самі ніби забули про жорстоку реальність, яка їх оточує. Навколо них – казкова краса альпійської природи, луки, вкриті маками, сонячне світло, тепло. Світлий пейзаж символізує одухотвореність, чистоту і святість почуттів героїв. У всьому світі серед розкішних гір ніби тільки вони двоє – і відступає тривога, відчуття небезпеки.)
– Знайдіть символічні деталі в повісті, поясніть їхній смисл. (Мак – символ краси та молодості, символ крові, пролитої в боях, символ пам’яті. Небо – символ бога, провидіння, сили, що керує світом. Символізує також справедливість, вічність, краще, що є в душі людини. Імена – Джулія – Джульєтта, Іван – Божа милість, узагальнене ім’я росіянина.)
– Складіть паспорт-характеристику головних героїв. (Іванові Терешку 25 років, родом із білоруського села Терешки, рядовий солдат, військовополонений; звик до важкої селянської праці; реально оцінює свою державу; скромний, не мав дівчини; милосердний і ділиться останнім шматком хліба з іншим втікачем; має гідність; розуміє, що полон – це не вина людини, а її трагедія.)
– Знайдіть у повісті пейзажі, визначте їхню роль.
2. Інтерактивна вправа “Мозковий штурм”
– Визначте головні думки повісті “Альпійська балада”.
Очікувані відповіді
– Осуд війни, жорстокості, несправедливості.
– Утвердження сили кохання.
– Уславлення сили духу людини.
V. Домашнє завдання
Підготуватися до контрольної роботи.
VІ. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа “Мікрофон”
– Продовжте речення.
“Книга В. В. Бикова “Альпійська балада” примусила мене замислитися над тим, що…”