Адам Міцкевич (1798-1855). “Світязь”. Утвердження любові до батьківщини й героїзму в баладі А. Міцкевича – БИЛИНИ ТА БАЛАДИ

Тема. Адам Міцкевич (1798-1855). “Світязь”. Утвердження любові до батьківщини й героїзму в баладі А. Міцкевича. Символічні образи, елементи фольклору у творі

Мета: навчальна: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст балади; навчити розрізняти реальність та вигадку, визначати символічність та алегоричність образів; розвивальна: розвивати образне та критичне мислення, навички виразного читання балад, коментування, висловлення власних вражень та думок; виховна: сприяти формуванню патріотичних почуттів, почуття пошани до героїчного минулого народу, його духовних надбань.

Обладнання: збірка творів А. Міцкевича, ілюстрації до них, матеріали до біографії, фото озера Світязь.

Теорія літератури: балада, художні образи, художні засоби, символ.

Тип уроку: комбінований урок.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань виразне читання балади Ф. Шиллера “рукавичка” напам’ять, коментування, висловлювання своїх думок і вражень від неї

(Можна у вигляді конкурсу з журі та визначенням і відзначенням переможців.)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

– Дивна історія, правильніше, географія. Два великих і таємничих озера мають однакову назву, дуже схожі за будовою, належать до низки Шацьких озер. Світязь – найглибше озеро в Україні, одне із семи природних чудес нашої країни. У Білорусі – озеро дитинства видатного польського письменника Адама Міцкевича, оповите легендами й оспіване поетами. На сьогоднішньому уроці ми й поринемо в чарівну поетичну стихію, яка зачіпає найглибші струни душі кожного патріота своєї землі, викликає багато емоцій

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Повідомлення учня про А. Міцкевича. виразне читання статті підручника про письменника, опрацювання рубрик

2. Повідомлення учня про озеро Світязь

– Світязь – озеро в Гродненській області Білорусі, розташоване на кордоні Новогрудського і Корелицького районів за 20 км на південний схід від Новогрудка. Озеро знаходиться на вододілі басейнів Німану і Щари, в басейні річки Мовчадзі на території Світязького ландшафтного заказника.

Озеро карстового походження, утворилася в результаті провалу грунту в підземну порожнечу Близько Світязя немає великих озер і річок, в нього не впадає жодна річка, а витікає лише Своротва – приплив Мовчадзі. Практично завжди рівень води в озері однаковий. Озеро знаходиться на південному схилі Новогрудської височини на висоті 258 м над рівнем моря і має форму, схожу на колесо.

В озері і поблизу нього росте велика кількість реліктових рослин. В озері поширені плотва, краснопірка, карасі, щуки, піскурі, окуні, але переважають лини Народний переказ розповідає, що колись давно на місці озера було місто Світязь, де княжив чи то князь Мирський, чи то князь Туган, союзник великого князя Міндовга, столиця якого була у Новогрудку Під час військової кампанії з росіянами союзники зазнали поразки і над містом, де залишалися самі жінки і діти, нависла небезпека. Щоб уникнути ворожої наруги, вони звернулися до богів, і їх голос був почутий – місто провалилося під землю, а на його місці утворилося красиве озеро.

Із душ непокірних жінок утворилися красиві квіти-царі – легендарні білі водяні квіти, які зацвітають на озері як вічне нагадування про ті події.

Переказ говорить, що і досі на озері можна почути стогони світязянок – міфічних мешканок озера, які представляються білолицими дівчатами з довгим розпущеним волоссям. Спіймана в невід світязянка розповідала сумну історію свого міста.

Сюжет про затоплене місто активно використовувався поетами в ХІХ столітті для балад.

3. Виразне читання балади “Світязь”, словникова робота за запитаннями учнів, обмін враженнями

4. Відповіді на запитання підручника, виконання завдань (вибірково), обговорення, висловлення своїх думок і вражень

5. Робота в парах

– Визначте, що реальне, а що фантастичне в баладі.

Реальне

Фантастичне

Напади ворогів; деякі патріоти віддають перевагу смерті, а не ганьбі, неволі; підкорення ворогом

Персонаж – світязянка, яку витягли рибалки; занурення міста у воду

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Літературознавча робота

– Доведіть, що твір А. Міцкевича – балада.

– Визачте, які символи зустрічаються в баладі “Світязь”.

Довідка “Символи”

Вода – символ першоматерії, плодючості, початку й кінця всього сущого на землі; у християн – символ очищення від гріхів, смерті й поховання, життя і воскресіння із мертвих, чесності й правдивості, сили, дівчини та жінки.

Синій, блакитний колір – символ довір’‎я, безкінечності, суму. Це колір неба і води. У християнській культурі він асоціюється з вічною божественною істиною. Означає також доброчесність, добру славу, вірність.

Білий колір – символ невинності, чистоти, доброчесності, світла, сонця, життя, вічності. У християнських традиціях біле означає спорідненість із Божим світом. У білому зображуються ангели, святі. Водночас білий має і протилежну символіку: це знак смерті, порожнечі, мовчання.

Лілія (купава) – символ цноти, чистоти, непорочної краси. Водночас вона – символ смерті, відданості, квітка Пресвятої Діви.

Зелений колір – колір трави, символ природи, молодості, плодючості, краси і радості, ствердження життя, миру.

VI. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати, переказувати баладу А. Міцкевича “Світязь”, аналізувати її, висловлювати свої думки і почуття

VII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа “Мікрофон”

– Продовжте речення

“Мені захотілося побувати на озері Світязь, тому що…”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Адам Міцкевич (1798-1855). “Світязь”. Утвердження любові до батьківщини й героїзму в баладі А. Міцкевича – БИЛИНИ ТА БАЛАДИ