Розвиток мовлення. Р. Кіплінг “Якщо…” – БИЛИНИ ТА БАЛАДИ

Тема. Розвиток мовлення. Р. Кіплінг “Якщо…”

Мета: навчальна: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст та особливості твору; розкрити, як засобами художньої виразності автор утверджує перевагу високих загальнолюдських моральних і етичних цінностей; розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, уміння аналізувати, зіставляти, знаходити аналогії в творах українських письменників; виховна: сприяти формуванню активної життєвої позиції, здатності не втрачати почуття гідності в будь-яких ситуаціях.

Обладнання: портрет письменника, видання твору в різних перекладах.

Теорія літератури: балада, ліричний герой, художні образи, художні засоби, переклад, види перекладу.

Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

– “Боротися, шукати, знайти і не здаватися”,- цей вислів А. Теннісона можна вважати епіграфом до вірша Р. Кіплінга “Якщо…”. Цей невеликий за обсягом твір увібрав у себе одну з головних ідей його творчості – формування ідеології особистості, панування ідеї вищого морального гатунку. Такий світогляд, який показує автор у своєму вірші методом анафори, почав формуватися в нього з дитинства. Так, навчаючись у пансіоні, ще хлопчиком він зазнав знущань та принижень з боку вихователів. Таке життя сформувало на підсвідомому рівні його прагнення до справедливості та збереження гідності, спонукало до боротьби за власну свободу та незалежність від життєвих обставин. Ще підлітком під час перебування в чоловічій школі він навчився протиставляти особистість насильству як організованій системі в певній спільноті

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Повторення основних відомостей про оригінал, переклад та переспів

IV. Розвиток зв’язного мовлення

1. Складання паспорта-характеристики вірша Р. Кіплінга “Якщо…”

Назва

“Якщо.”

Автор

Р. Кіплінг

Жанр

Балада

Час написання

1910..

Тема

Якою повинна бути справжня людина

Художні образи

Ліричний герой, ідеал Людини

Ідея

Людина повинна залишатися собою у різних життєвих випробуваннях, зберігати вірність моральним принципам

Художні засоби

Анафора, епітети, метафора, порівняння

Тональність

Стоїчна

2. Філологічний практикум

1) Текстологічний аналіз вірша “Якщо…” (в групах)

I група (ряд). Випишіть у зошит дієслова і визначте їхню роль у тексті. (Велику кількість дієслів вжито для підсилення авторської ідеї, думки вірша підкреслені чітким ритмом.)

II група (ряд). Випишіть протиставлення, антоніми, які є у вірші. Дайте відповідь на запитання: чому автор використовує антитезу, протиставлення? (Антитезу використано для співставлення різних життєвих позицій.)

III група (ряд). Знайдіть епітети, метафори, порівняння. Зверніть увагу на їх кількість (Епітетів та інших художніх засобів не так і багато, тобто поет називає речі своїми іменами без прикрашання.)

2) Заповнення таблиці-антитези “Світ – людина”

Світ

Людина

Усі проти тебе, зневірилися

Вір собі, з’‎ясуй, чому так сталося, невтомно чекай свого часу

Оббрешуть, ненавидітимуть

Не виправдовуйся

Буде дано дар, талант, мрії

Не створюй кумирів, не зазнавайся

Прийде слава, або станеш нещасливим,

Залишайся незворушним, не опускай

Усе втратиш

Руки в розпачі

Ризикнеш

Усе втратиш, почни усе спочатку

Втратиш останні надії

Збери усю волю і вистоїш

Опинишся на соціальному дні або зумієш піднестися

Не втрать себе, не зрадь собі

Будеш берегти кожну хвилину

Працюй над собою, не шкодуючи себе

3) Порівняння різних перекладів твору Р. Кіплінга “Якщо…”

– Зробіть висновки, висловіть свої уподобання.

V. Домашнє завдання

Підготуватися до бесіди з позакласного читання (див. наступний урок).

VІ. Підбиття підсумків уроку

1. Інтерактивна вправа “Мікрофон”

– Продовжте речення.

“Працюючи над текстами перекладів, я зрозумів (-ла), що…”

2. Слово вчителя

– Ліричний герой вірша Р. Кіплінга дає пораду синові щодо кожної хвилини життя: “Берегти кожну хвилину. Працювати над собою, не шкодуючи себе. Кожна хвилина наповнена змістом…”

Автор намагається донести до нас, читачів, основну думку: “Людиною має право називатися лише той, хто в будь-яких ситуаціях прагне і вміє залишатися самим собою, йти своїм шляхом у житті, не втрачати почуття гідності ані перед юрбою, ані перед королем, робити добрі справи, не хизуючись цим”.

Вважаю, що йому це вдалося. А як думаєте ви?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 2.33 out of 5)

Розвиток мовлення. Р. Кіплінг “Якщо…” – БИЛИНИ ТА БАЛАДИ