Утвердження самоцінності людського життя в баладі Ф. Шиллера Рукавичка – Балада Рукавичка – Билини і балади

Мета: поглибити знання учнів про літературну баладу; ознайомити з життям і творчістю Ф. Шиллера; розвивати навички виразного читання; вміння висловлювати особисте ставлення до проблем, порушених у творі; виховувати почуття людської гідності.

Обладнання: портрет Ф. Шиллера, виставка творів автора.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Епіграф: Гідність дорожча за багатство

Перське прислів’я

Хід уроку

I. Організація класу

II. Оголошення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Сьогоднішній урок перенесе нас у часи Середньовіччя, де жили сміливі й відважні лицарі, які вміли захищати свою честь і гідність. Крім того, ми поглибимо знання про літературну баладу, розглянемо зміст твору “Рукавичка”, дізнаємось про його сюжетну основу.

Життя – найцінніше, що є у людини, єдине і неповторне. І ми повинні цінувати цей дар. Наше життя – то лише мить між минулим і майбутнім, тому прожити його треба гідно. Якщо ти сильна особистість, то зможеш пережити і перемогти всілякі негаразди. Як стверджував Сенека: “Життя цінується не за тривалістю, а за змістом”.

III. Актуалізація опорних знань

Пригадати ознаки балади як жанру записати їх у пелюстки квітки.

IV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу

– Демонстрація портрета Ф. Шиллера

– Повідомлення про життя та творчість Ф. Шиллера

Робота за прийомом “навчаючи – вчусь”

Утвердження самоцінності людського життя в баладі Ф. Шиллера Рукавичка   Балада Рукавичка   Билини і балади

Учні поділяються на дві групи і стають у кола: внутрішнє – 1 група, зовнішнє – 2 група. Вони рухаються у протилежних напрямках, зупиняються і доповідають підготовлену інформацію про життя і творчість Ф. Шиллера учаснику паралельного кола, який опинився навпроти.

Наприклад:

Інформація І групи

Великий німецький письменник Й. Ф. Шиллер народився у місті Марбаху. Сім’я Шиллерів багато мандрувала за полком, в якому служив батько, а після його відставки переїхала до Людвігбурга.

На 9 році життя хлопчика віддали вчитися до латинської школи. Батьки хотіли, щоб Фрідріх обрав кар’єру священнослужителя, та його вабило художнє слово. На цей час припадають перші літературні спроби майбутнього поета та драматурга.

Балади Ф. Шиллера можна зарахувати до його філософської лірики. Сюжети для своїх балад Шиллер черпав з історії – античної чи середньовічної. Автор намагався спонукати читача до роздумів, зачепити його моральні почуття. Знаними баладами Шиллера є “Івікові журавлі”, “Келих”, “Лицар “Тогенбург”, “Рукавичка”.

Інформація II групи

Герцог Карл Євгеній у 1772 році організував школу Карлсшуле, яка згодом перетворилася на академію. На біду для родини Шиллерів, Карл Євгеній помітив Фрідріха і зарахував хлопця до академії. Цей заклад був справжньою в’язницею.

Найбільшою відрадою для юнака була поезія. Використовуючи кожну вільну хвилину, Фрідріх писав вірші, працював над п’єсою “Розбійники”.

Сюжет “Рукавички” Шиллер знайшов в одній французькій хроніці. Мова йшла про випадок, що стався в часи правління короля Франциска І (XVI ст.). Літописець так описав цю подію: “Одного разу, коли Франциск І збирався дивитися на борню левів, одна дама впустила свою рукавичку і сказала закоханому в неї лицарю Делоржу: “Якщо хочете справді переконати мене, що так сильно кохаєте, як оце щоденно в цім присягаєтесь, то підніміть рукавичку”. Делорж спустився вниз, взяв рукавичку, що лежала посередині між жахливими звірями, повернувся на трибуну і кинув дамі в обличчя. Відтоді він уже не хотів її ніколи бачити, незважаючи на неодноразові запрошення та натяки з її боку”.

Виразне читання балади “Рукавичка”

Робота з текстом:

– Яке враження справила на вас балада?

– У чому полягає драматичний конфлікт твору?

– Що для Кунігунди було цінніше?

– Який конфлікт показаний у баладі?

– Як композиційно поділяється балада?

– Для чого автор подає докладний опис хижих звірів?

– Уявіть, як у реальному житті могла б закінчитися ця незвичайна пригода.

– Поміркуйте, для чого автор зробив кінець балади нетрагічним.

Творча робота

Репортаж з місця подій

Учень, тримаючи мікрофон у руках, веде “репортаж” з королівського двору.

1 репортер. Ми ведемо репортаж з королівського палацу, де король і придворні чекають на жорстокий бій звірів. Та несподівано із балкона на арену між хижаків упала рукавичка прекрасної дами. Глузлива красуня вимагає, щоб лицар, на підтвердження своїх слів про кохання до неї, приніс рукавичку.

2 репортер. Присутні навколо затамували подих. Лицар Делорж поспішає безстрашно вниз і відважно бере рукавичку. Навколо лунають схвальні вигуки на його честь, навіть сама Кунігунда вітає лицаря очима. Та відважний Делорж кидає рукавичку дамі в обличчя і залишає її.

Звернення репортера до учнів класу.

– Якими ви уявляєте примхливу середньовічну красуню і закоханого в неї лицаря (словесне малювання)?

Робота в парах

Складання сенкана зі словами “Делорж”, “Кунігунда”.

Делорж –

Гордий, благородний, мужній.

Ризикує, відстоює свою честь.

Виконує наказ дами.

Лицар.

Кунігунда –

Лицемірна, зверхня, легковажна.

Кокетує, кидає рукавичку.

Наражає на небезпеку лицаря.

Жорстока.

Робота в групах

Заповнити схеми “Риси характеру Делоржа” та “Риси характеру Кунігунди”

Прийом “Ланцюжок”

Учні мають довести, що твір Шиллера є баладою. Кожен учень, даючи руку іншому, промовляє одне речення, називаючи одну із ознак.

IV. Підсумок уроку

Вправа “Поясни ключове слово”

1. Вюртемберзьке герцогство, м. Марбах. (Місце народження поета.)

2. Військова академія. (Заклад, де здобував освіту Шиллер.)

3. Вергілій, Сервантес, Шекспір, Руссо, Гете. (Автори, чиїми творами захоплювався Шиллер.)

4. “Розбійники”. (Драма, яка визначила подальшу долю Шиллера.)

5. Штутгард. (Місто, куди отримав призначення Шиллер на посаду полкового лікаря.)

6. Мангейм. (Місто, куди втікає поет.)

7. Гете. (Кумир Шиллера, знайомство з ним).

8. Єнський університет. (Працює на посаді професора.)

9. “Івікові журавлі”, “Кубок”, “Рукавичка”. (Балади Шиллера.)

10. Кунігунда, Делорж. (Герої балади “Рукавичка”.)

Дати відповіді на запитання:

– Чи варто ризикувати життям, щоб відстояти честь?

– Які зізнання у коханні не принижують честі, гідності людини?

– Як ви розумієте перське прислів’я, взяте за епіграф до уроку?

V. Оцінювання навчальних досягнень учнів. Мотивація оцінок. Домашнє завдання

Намалювати ілюстрації до балади. Скласти план балади “Рукавичка”.

Н. І. Тутко,

Вчитель зарубіжної літератури

Тернопільська обл.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Утвердження самоцінності людського життя в баладі Ф. Шиллера Рукавичка – Балада Рукавичка – Билини і балади