Роберт Льюїс Стівенсон (1850-1894). “Балада про вересовий напій” – БИЛИНИ ТА БАЛАДИ

Тема. Роберт Льюїс Стівенсон (1850-1894). “Балада про вересовий напій”. Основний конфлікт балади (батько і син – король, свобода – рабство). Утвердження духовної сили піктів, їх героїзму в захисті національних цінностей. Символіка твору

Мета: навчальна: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст балади, визначати символічність образів; розвивальна: розвивати образне та критичне мислення, навички виразного читання балад, коментування, висловлення власних вражень та думок; виховна: сприяти формуванню патріотичного почуття, пошани до героїчного минулого народу, духовних надбань.

Обладнання: збірка творів Р. Л. Стівенсона, ілюстрації до біографії та до твору.

Теорія літератури: балада, художні образи, художні засоби, символ.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань

1. Виразне читання учнями уривків з балади А. Міцкевича “Світязь”. Переказ і коментування ключових епізодів

2. Характеризування героїв балади

3. Визначення учнями композиційних елементів балади

Орієнтовна відповідь

Експозиція: опис озера Світязь.

Зав’язка: бажання дізнатися про таємницю озера.

Розвиток дії: поява князівни, розповідь про Туганову державу, напад ворогів

Кульмінація: небажання потрапити в неволю та добровільна смерть. Розв’язка: біле латаття як згадка про подвиг народу

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

– Відчуття кровної приналежності до свого народу, вірність національним традиціям, волелюбність – ось головні риси героїв балади Р. Л. Стівенсона, шотландського письменника, якого ви знаєте за знаменитим романом “Острів скарбів”. Поетична творчість його не менш вражає своєю ідейною насиченістю, драматичним сюжетом та художньою майстерністю.

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Читання статті підручника про письменника (або слухання повідомлення учня), опрацювання рубрик

2. Виразне читання твору Р. Л. Стівенсона “Балада про вересовий напій”, словникова робота, обмін враженнями

3. Бесіда за запитаннями підручника, виконання завдань (вибірково), обговорення, висловлення своїх думок і вражень

4. Робота в парах

– Порівняйте особливості, ознаки фольклорних і літературних балад.

Фольклорні балади

Літературні балади

– Жанр фольклору, віршовий, ліро-епічний твір; створений народною уявою;

– зосередження уваги на моральних проблемах;

– напружений сюжет;

– легендність та фантастичність;

– драматична, часто несподівана розв’‎язка;

– присутність оповідача;

– використання діалогів і повторів;

– невеликий обсяг

– Належать письменникові;

– найчастіше у віршованій формі;

– більше описів, деталей;

– складніша сюжетна лінія, інколи їх кілька;

– наявність виразних деталей, образів-символів

V. Закріплення знань, умінь та навичок

1. Фронтальна робота

– Відтворіть у монологах логіку думок і дій старого пікта і його сина.

– Поясніть символіку червоного кольору (кров, небезпека, тривога), наведіть приклади з балади.

2. Прийом “Моє рішення”

– Продовжте думку.

“Утримати таємницю й морально перемогти короля можна було меншою ціною, наприклад…”.

VІ. Домашнє завдання

Підготуватися до контрольної роботи.

VІІ. Підбиття підсумків уроку

1. Інтерактивна вправа “Мікрофон”

– Продовжте речення

“Твір Р. Л. Стівенсона “Балада про вересовий напій” вразив мене тим, що…”

2. Літературний диктант

1) Чому пикти “раділи долі своїй” і в темних підземеллях? (Були вільні і знали секрет трунку)

2) Хто пішов війною проти пиктів? (Володар шотландський)

3) Хто такі броварі? (Пивовари)

4) Чому король був похмурий? (Не знав секрету вересового трунку)

5) Де знайшов королівський слуга пиктів? (У розколині між камінням)

6) Який прийом використав автор в уривку:

Дививсь король на бранців,

Сидячи у сідлі;

Мовчки дивились на нього

Ті броварі малі.

…Глянули вниз і вгору

Батько старий і син…?

(Антитези)

7) Що сказав старий пикт королеві, щоб той йому повірив? (“Старість життя цінує”)

8) У рядку балади “Немов горобчик цвірінькав” ужиті художні засоби. (порівняння, зменшувально-пестливі слова)

9) Синонімом до слова нурти є…(вир, водоверть, круговерть, чорторий).

10) Чому старий пикт спершу попросив стратити сина? (Боявся, що хлопчик не витримає тортур.)

11) “Хвилі злі” – це художній засіб… (інверсія).

12) Основна думка балади. (уславлення мужності й незламності пиктів у боротьбі за свою свободу).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Роберт Льюїс Стівенсон (1850-1894). “Балада про вересовий напій” – БИЛИНИ ТА БАЛАДИ