В. Скотт “Айвенго”. Жіночі образи. Історичний колорит твору і засоби його створення. Динаміка сюжету і гумор – БИЛИНИ ТА БАЛАДИ
Тема. В. Скотт “Айвенго”. Жіночі образи. Історичний колорит твору і засоби його створення. Динаміка сюжету і гумор
Мета: навчальна: показати учням глибоку зацікавленість автора зображенням історії батьківщини; розкрити панораму життя середньовічної Англії в романі “Айвенго”; розвивальна: формувати в учнів уміння сприймати великий за обсягом твір цілісно, порівнюючи зображуване в романі з реальними історичними подіями; вдосконалювати навички текстологічного аналізу твору; виховна: сприяти формуванню культури зв’язного мовлення, культури відповіді: логічність, послідовність, доказовість, емоційність; виховувати почуття патріотизму, прагнення сповідувати загальнолюдські цінності.
Обладнання: портрет письменника, видання роману, ілюстрації до твору, фрагменти кінофільму.
Теорія літератури: історичний роман, історичний та місцевий колорит, художній час, художній простір, інтрига, художні образи, художні засоби.
Тип уроку: нетрадиційний урок (урок-гра “Лицарський турнір”).
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
Звернення вчителя до учнів
– Хоч “Айвенго” перш за все лицарський роман, мужність та вірність притаманні у цьому творі не тільки чоловікам. Тому ми спочатку розглянемо образи двох прекрасних героїнь роману “Айвенго” і спробуємо вирішити проблемні питання, а потім проведемо уявний рицарський турнір, на якому з’ясуємо, хто ж із учнів став найкращим знавцем твору й найщирішим прихильником англійського романіста В. Скотта.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Робота в парах
– Зробіть порівняльну характеристику леді Ровени та Ребеки.
Орієнтовна відповідь
Ровена | Ребека |
Спільне | |
Красиві, привабливі, мужні, вірні, вдячні, милосердні, закохані в Айвенго, мають почуття власної гідності | |
Портрет: “Ровена була висока на зріст і надзвичайно струнка, мала ясні блакитні очі під густими темними бровами та розкішне волосся каштаново-русявого кольору, що було вигадливо завите у численні буклі. Щойно Ровена помітила, як палко дивиться на неї лицар, вона відразу затулила обличчя серпанком”. Походження: знатна леді, саксонка, дівчина з вищої верстви | Відмінне Портрет: “Вона була напрочуд гарної статури, і східний одяг ще більше прикрашав її. Жовтий шовковий тюрбан підходив до засмаглого відтінку її шкіри; очі блищали, тонкі брови вигинались гордою дугою, білі зуби виблискували, як перли, а густі чорні коси розсипались по грудях і плечах, прикритих довгою накидкою із пурпурного персидського шовку…- все разом створювало таке дивне враження, що ребека могла конкурувати з будь-ким із найгарніших дівчат…” Походження: незнатного роду, дочка зневаженого народу – євреїв |
Відмінне | |
Риси характеру: мужня, вихована, стримана, холодна, розумна, вважає рицарські турніри, загибель заради слави нормальним явищем | Риси характеру: принципова, категорична, віддана своїй вірі, горда, здатна вчинити самогубство заради збереження своєї честі, добра, милосердна, мудра |
2. Проблемне питання
– Айвенго обрав собі за дружину Ровену тільки тому, що вона леді? (Ні, Ребека, хоч і дуже йому подобалася, але не розділяла його поглядів на турніри, рицарські поєдинки, хай і з пролиттям крові, але заради слави.)
3. Робота зі словником літературознавчих термінів. Запис понять історичний колорит, місцевий колорит, добирання прикладів з роману.
ІV. Закріплення знань, умінь та навичок
1. Лицарський турнір
Порядок проведення. Діти об’єднуються у дві команди. Обираються командири, девізи, журі
Раунд І. Учасники гри у письмовій формі дають відповіді на запитання. Після підбиття підсумків раунду у кожній команді залишається половина гравців. Гру залишають ті, хто набрав найменше балів, і так у кожному раунді.
1. Що є безумовним доказом пригнічення корінного населення, обмеження його самостійності? (У нього відібрано рідну мову.)
2. Кого В. Скотт зобразив під ім’ям Локслі? (Робіна Гуда)
3. Відгадайте за описом, чиє це помешкання: величезна зала, довгий дубовий
Стіл, застелений дорогою червоною скатеркою, другий стіл довший і нижчий для челяді, столи утворювали літеру Т. Вздовж головного столу стояли масивні стільці та крісла з різьбленого дуба. (Седріка Сакса)
4. Відгадайте, чий це портрет: “…Виявився високим, худорлявим старим чоловіком із правильними рисами обличчя; орлиний ніс, гострі чорні очі, високе, все в зморшках, чоло, довге сиве волосся й борода справляли гарне враження”. (Ісаака)
5. У скількох турнірах, зображених у романі, брав участь Айвенго? (У трьох)
6. По чому можна було впізнати рабів? (По нашийниках)
7. Хто дав бідному паломникові, у якого переодягнувся Айвенго, багаті рицарські обладунки та коня? (Друзі Ісаака за його рекомендацією)
8. Що Айвенго зробив з призами, що йому належали після перемоги в турнірі? (Віддав борги, залишив переможеним)
9. Хто розповідав пораненому Айвенго про штурм фортеці? (Ребека)
10. Хто помінявся одягом ченця із Седріком, який знаходився в полоні? (Вамба)
11. Що означає слово Айвенго? (Слово походить від назви місцевості.)
12. Де і коли відбуваються події роману? (В Англії)
Раунд ІІ. Завдання гравцям – провести репортаж із змагання вільних стрільців.
Раунд ІІІ. Члени команд змагаються, хто точніше й детальніше опише обладунки рицаря (за малюнком чи за описами в романі)
Раунд IV. Гравці пояснюють значення вислову “Тільки на спробному камені вивіряється щире золото” і кому з героїв роману він належить (Айвенго)
Раунд V. Конкурс для командирів-хлопців. Вони повинні сказати компліменти Ровені та Ребеці
2. Підбиття підсумків гри, визначення та нагородження переможців
V. Домашнє завдання
Дібрати приклади гумору в романі В. Скотта “Айвенго”.