Джеймс Олдрідж. Останній дюйм. Проблема взаємин між батьками й дітьми. Символічність назви оповідання
Мета: ознайомити учнів з особистістю й творчістю Джеймса Олдріджа; дослідити своєрідність вирішення проблеми батьків і дітей на прикладі оповідання “Останній дюйм”; формувати читацьку культуру; виховувати повагу до батьків і відповідальність перед родиною.
Обладнання: портрет письменника, фрагменти художнього фільму “Останній дюйм”, мультимедійна презентація, ілюстрації до твору.
… Або все почнеться, або остаточно урветься…
Дж. Олдрідж
На це варто витратити час.
Дж. Олдрідж
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Оголошення теми й мети уроку
Слово вчителя. Важко жити людині, яка тримається осторонь від інших людей. Закони суспільства допомагають кожному відчути свою необхідність, причетність до людської спільноти, до родини. Батьки й діти – найрідніші між собою люди. Завдяки дітям відбувається розвиток людства. А чи завжди рідні по крові люди живуть, розуміючи один одного, чи завжди відчувається зв’язок поколінь? Розібратися в цих складних питаннях допомагають уроки літератури, де на прикладі прочитаних книжок розглядаються проблеми стосунків батьків і дітей. “Останній дюйм” Дж. Олдріджа стоїть у ряду творів, присвячених саме цій тематиці.
Презентація портрета Олдріджа.
Повідомлення про життєвий та творчий шлях письменника.
Джеймс Олдрідж народився 1918 року в Австралії. Батько Джеймса був журналістом, редактором газети. Тому зовсім не дивно, що син вирішив продовжити його справу. У 1938 році 20-річний Джеймс переїжджає до Англії і вступає до Лондонського університету. Після успішного його закінчення Олдрідж працює в редакції газети.
Він поринув у політичне життя і брав участь навіть у громадянській війні в Іспанії, захоплювався героїзмом її захисників. Під час радянсько-фінської війни перебував у Фінляндії як військовий кореспондент. З початком Другої світової війни Олдрідж був на різних її фронтах: у Греції, Єгипті, Норвегії, Радянському Союзі. Протягом війни письменник тричі приїздив до Москви.
У повоєнні роки він багато подорожував. Особисті враження від побаченого і почутого лягли в основу творів письменника.
Творчий доробок Дж. Олдріджа різноманітний за жанрами і темами. Це і лірико-філософські твори – роман “Мисливець” (1950) , чимало оповідань, і широкі епічні полотна – романи “Дипломат” (1949), “Герої пустельних обріїв” (1954), “Не хочу, щоб він помирав” (1957), “Останній вигнанець” (1961), дилогія “Бранець своєї землі” та “Небезпечна гра” (1962-1966.), “Гори і зброя” (1974), що відтворюють складні суперечності суспільства, боротьбу різних соціальних сил.
Герої творів письменника – люди сильного характеру та нелегкої долі, які не пасують перед труднощами, борються і перемагають.
Творчість і діяльність письменника відзначено високими міжнародними нагородами за боротьбу за мир, журналістську працю, за твори для дітей.
Письменник неодноразово бував в Україні, у м. Києві, зустрічався з читачами, давав інтерв’ю, одне з них було надруковане під назвою “І в мені частка України”. Джеймс Олдрідж писав: “Україна нагадує мені країну мого дитинства Австралію. На мою думку, будь-який український хлопчик може впізнати себе в героях моїх дитячих оповідань”. Оповідання “Останній дюйм” було перекладено українською В. Гнатовським одразу після його публікації англійською мовою.
Учитель. Оповідання “Останній дюйм” є одним із шедеврів Дж. Олдріджа. У ньому письменник досить своєрідно порушує важливу проблему “батьків і дітей”, ставлення до якої буває різним. Цікаво, що кожне нове покоління по-своєму вирішує це питання. Багато людей вважають, що між батьками й дітьми неминучим є конфлікт, який навіть неможливо вирішити, оскільки сторони ніколи не можуть зрозуміти одна одну. А інші стверджують, що такої проблеми не існує взагалі, адже батьки і діти – це два покоління, що приходять на зміну одне одному. Батьки передають естафету життя дітям і йдуть з ними однією дорогою. Як вирішує цю проблему Дж. Олдрідж, ми зможемо зрозуміти, проаналізувавши оповідання “Останній дюйм”.
Історія створення
Кораловий риф
Наприкінці 1950-х років Дж. Олдрідж із дружиною й синами відпочивав на Чорноморському узбережжі Кавказу. Разом із синами-підлітками письменник багато часу проводив біля моря, їхніми улюбленими заняттями були підводне полювання й підводна зйомка. У ці роки Дж. Олдрідж написав посібник “Підводне полювання”, де детально ознайомив читачів із життям підводного світу й секретами полювання. Враження від Чорного моря й спогади про Червоне море, зокрема Акулячу бухту, знайшли відтворення в оповіданні “Останній дюйм”.
Слово вчителя. Дж. Олдрідж переніс на сторінки своїх творів власні захоплення авіацією та підводним плаванням. Саме тому, мабуть, твори майстра справляють враження достовірної історії, а герої – люди нелегкої долі, сильного характеру, не пасують перед труднощами, борються і перемагають. Таким переконливим є оповідання “Останній дюйм”.
Оповідання написане в 1957 році під час перебування Олдріджа на Чорноморському узбережжі Кавказу. Радянські читачі прочитали твір на сторінках популярного журналу “Огонек”. У 1958 році режисери Теодор Вольфович та Микита Курихін відзняли фільм “Останній дюйм”, який отримав першу премію на Всесоюзному кінофестивалі. А в 1959 році оповідання було надруковано українською мовою в збірці “Хлопчик з лісового берега”. Взагалі твори Олдріджа перекладено сорока мовами.
Перегляд буктрейлера “Останній дюйм”.
III. Аналітичне дослідження змісту оповідання Джеймса Олдріджа “Останній дюйм”.
Бесіда.
– Ким за фахом був герой оповідання? (Льотчиком.)
– Скільки Бену років? (43.)
– Як звали його сина? Скільки років йому? (Хлопчика звали Деві. Йому було 10 років.)
Словесне малювання. Якими ви уявляєте Деві і Бена?
Визначення композиції оповідання “Останній дюйм”:
Експозиція – передісторія життя героїв;
Зав’язка – Бен змушений взяти Деві з собою;
Кульмінація – зусилля батька і сина для того, щоб вижити, політ до бухти;
Розвиток дії – підводні зйомки акул, очікування Деві на батька, поранення Деві;
Розв’язка – успішне повернення батька і сина в Каїр, початок нових стосунків.
– Чим займався Бен, коли припинив літати?
– Що він думав робити далі?
– Чиїми очима ми бачимо підводне царство?
Заочна подорож у підземне царство.
– Що підштовхує Бена до небезпечних підводних зйомок?
– Що ми можемо сказати про Бена як про льотчика, кінооператора, людину?
– Чи можемо ми зробити висновки, що перед нами неординарна особистість?
– Чому ж так сталося, що він навчився за життя багато, але не навчився розуміти власного сина?
– Чому Бен потрапив у складну ситуацію?
– Що ви знаєте про звички акул?
Повідомлення учня про особливості поведінки акул.
Акули – це велике сімейство хрящових риб, яке включає 8 рядів, 20 родин і близько 350 видів. Більшість видів відносяться до так званих справжніх хижаків. Небезпечними для людини є близько 50 видів акул, що полюють на велику здобич. Із них найвідоміші Велика біла акула завдовжки до 12 м та Риба-молот, названа так тому, що її голова розширена в боки на подобі молота.
Акула-кішка – належить до сімейства котячих акул, яке налічує дуже багато видів, що водяться в усіх морях і океанах світу.
Довжина тіла не превищує 1 м. Живе у прибережних водах біля дна і рідко опускається на глибину більше 400 м. Харчується вона дрібною рибою.
Показ світлин Акулячої бухти
Учитель. Одного разу Дж. Олдрідж, перебуваючи в Єгипті, поблизу Каїру, вирушив у так звану Акулячу бухту. Письменник – кінооператор опинився в становищі свого майбутнього героя Бена. У той день на плівку було відзнято “товариство” з восьми акул.
Порівняйте опис Акулячої бухти в тексті твору із зображенням на фото.
Бесіда.
– Схарактеризуйте стосунки Бена і Деві. Чому автор не називає їх “батько” і “син”?
– Як почувався Деві у літаку? Чому він заплакав?
– Яких слів при звертанні до сина жодного разу не сказав батько? Що в поведінці Деві дратувало Бена?
– Чи розуміє Бен себе сам, своє ставлення до сина? Доведіть цитатами з тексту.
– Коли вперше згадуються слова “останній дюйм”? З чим вони пов’язані?
– Як поводився Деві на узбережжі Червоного моря?
– Чи було бажання в Бена зблизитися з сином? Як характеризує батька той факт, що він не взяв напоїв для хлопчика?
– Прокоментуйте слова батька: “Прикрий голову від сонця”, “не підходь до води”, “не смій ступати у воду”, “затягни цей ремінь”, “не кидай у воду каміння”, “дай мені маску”, “обклади камінням колеса”, “посидь під крилом у затінку”, “Зрозумів?” Чому Бен говорить ці слова?
– Зачитайте опис природи. Чому автор приділив йому таку увагу?
– Прокоментуйте слова: “Деві відчув свободу”. Свободу від чого чи від кого?
– Чи припускає хлопець, що може залишитись сам?
– У яких просторових рамках знаходяться батько і син? (Батько – море, син – узбережжя, разом
– у літаку в небі, причому перший раз (політ до бухти) – окремо один від одного, а повернення додому – залежало від їхніх спільних злагоджених дій.)
Учитель. Герої оповідання дуже самотні. І цей стан викликає у них депресію.
Самотній Бен, у 43 роки він припинив літати, втратив будь-яку надію знайти пристойну роботу. Від нього пішла дружина. .Він залишився віч-на-віч зі своїми проблемами.
Мати деві, Джоанна, що повернулася додому на Ліннен-стріт у місто Кембридж, штат Массачусетс, хоча й живе так, як вона бажає, навряд чи дуже щаслива, її абсолютно не цікавить син.
Самотній Деві, якому було найважче, адже він ще дитина. А будь-яка дитина не може почуватися нормально без батьківського піклування, материнської ласки, спокою в домі.
IV. Підсумок.
– Чи згодні ви з тим, що непорозуміння у взаєминах батьків і дітей залежать від кожного з них?
– Як уникати таких проблем у спілкуванні?
– Назвіть проблеми, які порушуються у творі.
– Яка головна думка оповідання?
– Чому твір називається “Останній дюйм”?
V. Домашнє завдання:
Дібрати цитати, що характеризують батька й сина.
Скласти декілька порад Бену і Деві, дотримуючись яких, вони зможуть налагодити свої стосунки*.