Шолом-Алейхем “Тев’є-молочар”. Філософські, морально-етичні та психологічні проблеми у творі – IІ семестр

Мета: формування предметних компетентностей: розширити і узагальнити знання учнів про творчість Шолом-Алейхема, його повість “Тев’є-молочар”; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв’язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; творчі, артистичні здібності учнів; виховувати у старшокласників потребу у високих естетичних та гуманних цінностях; любов до художньої творчості; формування ключових компетентностей: викликати інтерес до подальшого ознайомлення з творчою спадщиною письменника; визначати тему, проблематику твору; розвивати, зв’язне мовлення; виховувати естетичні смаки.

Тип уроку: формування вмінь та навичок.

Основні терміни та поняття: філософські проблеми, жанр, сюжет, тематика, проблематика, герої головні та другорядні, комічне.

Міжпредметні зв’язки: історія, психологія, етика, естетика.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору, презентація.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

– Визначити жанр твору Шолом-Алейхема “Тев’‎є-молочар” дуже складно, бо це й притча, і сповідь, і монолог, і біографія, й енциклопедія єврейського побуту. Вишукане переплетення жанрів породжує надзвичайно цікавий твір, яким захоплюється не одне покоління читачів. Про це – на сьогоднішньому уроці.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

– Доведіть, що Шолом-Алейхем був багатогранною особистістю. (Він відомий як прозаїк, драматург, критик, поет, видавець літературних альманахів, чудовий читець власних творів.)

1. Перевірка домашнього завдання. Переказ розділів “Аз недостойний”, “Щастя привалило!”, “Химери”

2. Літературний диктант

1) Представником якого народу є письменник? (Еврейського.)

2) Як перекладають псевдонім Шолом-Алейхем? (“Мир вам”.)

3) Де проживав письменник? (Тривалий час в Україні, потім – у Нью-Йорку.)

4) Від чийого імені ведеться розповідь у творі? (Від імені головного героя Тев’‎є.)

5) Що робив Тев’‎є, перш ніж став молочарем? (Возив колоди з лісу.)

6) За яку послугу Тев’‎є отримав корову? (Допоміг жінкам, що заблукали в лісі.)

7) Хто такий Менахем-Мендл? (Далекий родич дружини Тев’‎є.)

8) Як його прийняли в родині Тев’‎є? (Як найдорожчого гостя.)

9) Яку справу запропонував Менахем-Мендл Тев’‎є? (Вигідно вкласти гроші на біржі.)

10) Скільки грошей дав Тев’‎є Менахему-Мендлу? (100 карбованців.)

11) Що трапилося з грошима Тев’‎є? (Менахем-Мендл програв гроші.)

12) Що відчув Тев’‎є до Менахем-Мендл, коли за декілька тижнів знайшов його у місті? (Жалість.)

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Слово вчителя

– Розповідь звичайного селянинаТев’‎є про своє життя, про родину, про різні пригоди, на перший погляд, простодушна, часом смішна, часом вигадлива. Але за всім цим криється глибока життєва мудрість, бачення героєм глибоких філософських проблем, над якими людина розмірковує усе життя: сенсу буття, удачі й невдачі, волі Божої та людської, багатства й бідності.

2. Робота з текстом розділів “Нинішні діти”, “Годл”, “Хава”, “Шпрінця”

3. Інтерактивна вправа “Мозковий штурм”

– Визначте тематику твору Шолом-Алейхем а “Тев’‎є-молочар”. (Очікувані відповіді: історія життя бідного єврея Тев’‎є; показ життя єврейського життя на прикладі родини Тев’‎є; вибір життєвого шляху; ставлення до шлюбу.)

4. Робота з таблицею “Проблематика твору “Тев’є-молочар””

Проблематика твору “Тев’є-молочар”

Філософські проблеми

Життя і смерті, віри, сенс буття, щастя, багатство й бідність, національність

Вірить у Бога й покладається на нього у всіх своїх справах; хоча інколи дорікає йому за ті випробування, які він йому посилає; ставить йому “незручні запитання”

Морально-етичні проблеми

Уявлення про хороше й погане, правильне й неправильне, добро і зло

Ставлення до далеких родичів і до всіх євреїв як до близьких, до рідних; вияв гостинності; прощення провин та ін.

Психологічні проблеми

Ставлення до інших, до різних подій і неприємностей, до дотримання іншими норм поведінки

Тев’‎є за свої послуги просить мало й щиро радіє з того, що його високо цінують; думає, як не шокувати дружину відмовою від пропозиції м’‎ясника; з розумінням ставиться до вибору дочок

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Слово вчителя

– Простий, на перший погляд, твір насправді порушує глобальні проблеми філософського, морально-етичного та психологічного характеру. Усі вони актуальні для головного героя та його родини, про що свідчать розлогі міркування Тев’‎є та його незримий діалог зі Святим Писанням. Його устами, безперечно, говорить сам автор.

2. Інтерактивна вправа “Займи позицію”

– Яка з проблем вам задається найважливішою? Свою відповідь обгрунтуйте.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Дочитати твір (глави “Тев’‎є їде в Палестину”, “Вийди!”).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Шолом-Алейхем “Тев’є-молочар”. Філософські, морально-етичні та психологічні проблеми у творі – IІ семестр