Шолом-Алейхем “Пісня над піснями”. Тема кохання в повісті Шолом-Алейхема “Пісня над піснями” – ДРУЖБА І КОХАННЯ
Тема. Шолом-Алейхем “Пісня над піснями”. Тема кохання в повісті Шолом-Алейхема “Пісня над піснями”
Мета: навчальна: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст твору; розвивальна: розвивати образне та критичне мислення; формувати основні вміння аналізу та інтерпретації повісті; виховна: сприяти формуванню поваги до духовних надбань людства та етичних цінностей, прагнення до щирих і міцних стосунків.
Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього.
Теорія літератури: повість, біблійні мотиви, художні образи, художні засоби.
Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
Звернення вчителя до учнів
– Про таїнство кохання писалося з давніх часів і пишеться тепер. Тисячі творів оспівують це прекрасне почуття. І все одно, для кожної людини кохання – нове, неповторне, тому кожна людина відкриває його для себе. Про те, як переживає кохання єврейський юнак Шимек, чи знаходять ці почуття відгук у серцях читачів, поговоримо на уроці.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань
1. Виразне читання уривків повісті Шолом-Алейхема, переказ, коментування основних епізодів та деталей, висловлення думок та вражень
2. Літературознавчий практикум
– Поєднайте художні засоби з їхніми визначеннями.
Приклади | Художні засоби |
Інверсія | Золото віддзеркалюється в бузиних очах. Вони купаються в золоті… |
Метафора | Травичка свіжа, тремтлива |
Епітет | Мов отара білих ягнят, як мед, мов орел |
Пейзаж | Чудова, ясна година. Теплінь надворі |
Порівняння | Любе, жадане |
IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1. Виразне читання другої умовної частини повісті Шолом-Алейхема “Пісня над піснями”
2. Словникова робота. Обмін враженнями
3. Евристична бесіда за запитаннями підручника, виконання завдань (вибірково)
4. Проблемне питання
– Чи має кохання межі, чи відрізняється воно в різних народів?
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Методичний коментар. Пропонуємо провести невелике дослідження “Значення слова “літати” у створенні образу Шимека – героя повісті”.
VI. Домашнє завдання
Виразно читати, переказувати, коментувати другу частину повісті Шолом-Алейхема “Пісня над піснями”, висловлювати свої думки та враження. Підібрати висловлювання відомих людей про кохання.
VII. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа “Мікрофон”
– Продовжте речення.
“Для людини, на мою думку, кохання значить…”
ДОДАТОК
Висловлювання про кохання
– Любов – це сильний ліхтар, що висвітлює весь світ, а без цього світла наша планета була б просто пустелею, а люди – пилом. (М. Е. Бреддон)
– Любити по-справжньому – це значить бачити дорогу Вам людину саме такою, якою її Господь Бог задумав. (Ф. М. Достоєвський)
– Те, що доторкається до серця людини, повинно обов’язково йти від іншого серця. (І. М. Москвін)
– Немає у цьому світі більш всемогутньої сили, ніж міцні і взаємні почуття прихильності та любові. (І. Ф. Стравінський)
– У жодному разі не потрібно утримуватися від усіляких насолод взаємних почуттів, але потрібно бути їх господарем, не підкоряючись їм. (Арістіпп)
– Любов не повинна просити і не повинна вимагати, любов повинна мати силу впевнитися в самій собі. Тоді не її щось притягує, а притягує вона сама. (Г. Гессе)
– Любов – єдина з усіх сфер людського спілкування, що представляє собою дивовижне сплетіння духовної і фізичної насолоди, що створює відчуття наповненості життя сенсом і щастям. (С. Б. Ільїна)
– Якщо ви прагнете вирішити якусь проблему, робіть це з любов’ю. Ви зрозумієте, що причина вашої проблеми в нестачі любові, бо така причина всіх проблем. (К. Кері)
– У ревнощів більше любові до себе, ніж до іншого. (Ф. де Ларошфуко)
– Любов набуває сенсу, тільки будучи взаємною. (Л. Ф. Бускалья)
– Істина полягає в тому, що існує лише одна найвища цінність – любов. (X. Хейес)
– Фальшива любов – це, швидше, результат неуцтва, а не відсутність уміння любити. (Дж. Бейнс)
– Потрібно жити завжди закоханим у що-небудь недоступне тобі. Людина стає вищою зростом від того, що тягнеться вгору. (О. М. Горький)
– Тому, чим слід керуватися людям, що бажають прожити своє життя бездоганно, ніяка рідня, ніякі почесті, ніяке багатство, та й взагалі ніщо на світі не навчить їх краще, ніж любов. (Платон)
– Розлука для любові – що вітер для вогню: слабку вона гасить, а велику роздуває. (Р. де Бюссі-Рабюто)
– Любити глибоко – це значить забути про себе. (Ж. Ж. Руссо)
– Любов є радісне прийняття і благословення всього живого і сущого, та відкритість душ, яка відкриває свої обійми всякому прояву буття як такого, відчуває його божественний сенс. Любов – єдине в природі, де навіть сила уяви не знаходить дна і не бачить межі! (Ф. Шиллер)