Вільям Шекспір. Сонети № 66, 116, 130. Художні особливості сонетів В. Шекспіра. Основні теми сонетів В. Шекспіра – кохання до Смаглявої леді, дружба – ВІДРОДЖЕННЯ

Мета:

– Навчальна: увести у світ поезії В. Шекспіра; пригадати особливості сонета як ліричного жанру; повідомити історію створення шекспірівських сонетів; продовжити працювати над аналізом поетичного тексту;

– Розвивальна: розвивати навички аналізу поезій та їх виразного читання;

– Виховна: виховувати високі моральні якості.

Тип уроку: аналіз ліричних творів.

Обладнання: тексти сонетів Шекспіра.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

– Подання учнями складених вдома Грон або асоціативних сіток, їх коментарі.

2. Бесіда

– Дайте визначення сонета.

– Коли і де виник даний ліричний жанр?

– Завдяки кому сонет став одним із найпопулярніших жанрів італійської лірики?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

– Сонети Шекспіра вважають ліричним щоденником автора. І не випадково англійський поет В. Вордсворт писав: “Сонети – це ключ, яким Шекспір відмикає своє серце”. Як ви розумієте ці слова?

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Лекція вчителя

– Збірка сонетів була створена Шекспіром приблизно у 1593-1600 рр. 1609 р. вийшло єдине прижиттєве видання його поезій. Умовно сонети Шекспіра поділяють на 3 частини:

1) Сонети 1-126 – присвячені юному другові;

2) сонети 127-152 – присвячені смаглявій коханій;

3) сонети 153-154 – заключні, їхня тема – радість життя.

Шекспір зробив помітний внесок у розвиток жанру сонета, адже до нього сонети присвячували лише темі кохання й аж ніяк не дружбі. Прикметно, що англійський, або шекспірівський, сонет має особливу будову: він розбивається на 3 катрени (чотиривірші) з неоднаковими римами та 1 дистих (двовірш): 4 + 4 + 4 + 2 = 14.

2. Виразне читання та аналіз сонета № 66 (переклад І. Франка та Д. Павличка)

Запитання для аналізу

– Які художні засоби використовує автор у творі?

– Які почуття сповнюють ліричного героя? (Розчарування, бажання померти через неможливість жити в несправедливому, недосконалому світі.)

– Що ж відбувається у реальному житті? (Позитивні якості не цінують, тепер справжні цінності нікому не потрібні.)

– Що змушує героя жити? (Лише почуття до друга, який є радістю у житті героя і змушує його нести життєвий тягар.)

– Який із перекладів вам більше сподобався? Чому?

3. Виразне читання та аналіз сонета № 116 (переклад Д. Паламарчука)

Не буду я чинити перешкоди

Єднанню двох сердець. То не любов,

Що розцвіта залежно від нагоди

І на віддаленні згасає знов.

Любов – над бурі зведений маяк,

Що кораблям шле промені надії,

Це – зірка провідна, яку моряк

Благословляє в навісній стихії.

Любов – не блазень у руках часу,

Що тне серпом своїм троянди свіжі –

І щік, і уст незайману красу.

Той серп любові справжньої не ріже.

Як це брехня – я віршів не писав,

І ще ніхто на світі не кохав.

Запитання для аналізу

– Яким є основне твердження автора в поданому сонеті?

– Як Шекспір висловлюється про любов? З чим у нього це почуття асоціюється?

– Які засоби вираження використовує автор у сонеті?

– Що у цьому сонеті привернуло вашу увагу? (Велика кількість заперечень.)

4. Виразне читання та аналіз сонета № 130 (переклад Д. Паламарчука)

Запитання для аналізу

– Прочитати сонет, визначити тему, ідею.

– Які художні засоби використано в поезії?

– Що нового ви побачили у змалюванні героїні сонету?

– Кому присвячено сонет? (Смаглявій коханій ліричного героя.)

– На які особливості оповіді ви звернули увагу? (Увесь вірш побудований на порівнянні коханої з тим ідеалом, який раніше описували в сонетах: очі як зорі, вуста як корали; шкіра біла, мов сніг; щоки як троянда; тіло пахне, мов фіалка. Автор упевнено і навіть з викликом описує усю невідповідність коханої загальноприйнятим канонам краси і робить висновок про те, що він щирий у своєму вірші та ставленні до жінки, на відміну від тих поетів, які перебільшували принади своїх дам.)

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Сонет № 66 В. Шекспіра вивчити напам’‎ять.

2. Читати трагедію В. Шекспіра “Ромео і Джульетта”.

3. Підготувати повідомлення про історію створення трагедії “Ромео і Джульетта” (індивідуальне випереджувальне завдання).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Вільям Шекспір. Сонети № 66, 116, 130. Художні особливості сонетів В. Шекспіра. Основні теми сонетів В. Шекспіра – кохання до Смаглявої леді, дружба – ВІДРОДЖЕННЯ