Шолом-Алейхем “Тев’є-молочар”. Тема історичного зламу, який пройшов крізь долю людини і народу на межі – IІ семестр

Мета: формування предметних компетентностей: визначити місце творчості Шолом-Алейхема у світовій літературі; охарактеризувати тематику та проблематику його твору “Тев’є молочар”; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв’язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників пошану до загальнолюдських цінностей; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі; інформаційної: формувати вміння знаходити потрібну інформацію та представляти її; загальнокультурної: виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати кругозір школярів.

Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.

Основні терміни та поняття: біографія, світогляд, тематика, історична основа твору, жанр.

Міжпредметні зв’язки: історія, географія, етика.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до біографії, до твору, відеопрезентація.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АНАЛІЗ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

– Шолом-Алейхем – видатний єврейський письменник. Його справжнє ім’‎я – Шолом Наумович Рабинович. У перекладі з мови ідиш “Шолом-Алейхем” означає “Мир вам”. Такими ж гуманними й мудрими, як і його ім’‎я, були твори письменника, на сторінках яких він говорив про вічні цінності.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Заслуховування повідомлень або перегляд презентацій біографія Шолом-Алейхема

2. Опрацювання статті підручника з теми, відповіді на запитання та виконання завдань

3. Штрихи до портрета Шолом-Алейхема (запис у зошитах)

Соломон (Шолом) Наумович (Нохумович.) Рабинович народився 1859 року у місті Переяславі на Полтавщині (тепер Переяслав-Хмельницький Київської області). Навчався в хедері – єврейській початковій релігійній школі. Згодом під впливом єврейської просвітницької літератури здобув загальну освіту, навчався у повітовій школі.

З 1876 року працював домашнім учителем у єврейського магната Елімелеха Лоєва.

У 1880-1882 роках Шолом-Алейхем працював громадським рабином (рабин – духовний наставник) у Лубнах. Після одруження з донькою Лоєва у 1883-1887 рр. жив і працював у Білій Церкві.

Упродовж 1887-1890, 1893-1905 рр. жив у Києві, де вів торговельні справи. Після єврейських погромів у Києві в жовтні 1905 року переїхав до Львова.

Після смерті тестя письменник отримав величезний спадок, але не зміг вигідно вкласти, щоб збільшити родинний капітал, і розорився.

Шолом-Алейхем відомий як людина, що змінила безліч професій – від мандрівного репетитора до гравця на біржі. Саме це захоплення й підвело фі – нансиста-початківця.

Шолом-Алейхем багато подорожував, відвідав Женеву, Лондон, Варшаву, Вільно, Берлін та інші міста світу, де виступав перед своїми читачами.

Упродовж 1907-1914 рр. жив в Італії та Швейцарії. 1915 року переїхав до Нью-Йорка, де й помер 13 травня 1916 року. У Нью-Йорку він допоміг заснувати Еврейськомовний Театр Мистецтв.

Літературна діяльність Шолом-Алейхема розпочалася наприкінці 70-х років, коли в періодичних виданнях було опубліковано кілька кореспонденцій і статей мовою ідіш. Перші художні твори – повість “Два камені” та оповідання “Вибори”. Тоді ж уперше підписався псевдонімом Шолом-Алейхем.

Поява творів Шолом-Алейхема відкрила нову сторінку в розвитку новітньої прози мовою ідиш. Головні герої Шолом-Алейхема – бідні “маленькі люди”, які, незважаючи на важке, злиденне життя, оптимістично дивляться у майбутнє, з гумором оцінюють своє становище, вірять у справедливість та мудрість Творця.

Творчість письменника забарвлена українським колоритом, у творах подано описи української природи, використано українську лексику, фольклор.

Більшість подій, про які пише Шолом-Алейхем, відбуваються в Україні. Утім, українські міста та їхнє населення у творах Шолома-Алейхема відіграють хіба що роль декорацій, на тлі яких розгортається драма єврейської громади. Часом він надавав містам і містечкам умовні назви: Єгупець (Київ), Бойбе – рик (Боярка), Чорноморськ (Одеса), тітка Рейзя (Росія).

4. Перегляд презентації про долю єврейського народу на початку XX століття

Коментар учителя. Історичне помежів’‎я ХІХ-ХХ ст. круто змінило долю людства і всього єврейського народу зокрема. Письменник розкриває глибокі пласти народного життя, дає яскраві образи персонажів з різних суспільних прошарків, показує читачеві багатий національний колорит єврейства, сміється і плаче з їхніх пригод і поведінки, мріє про чистоту й порядність у людських взаєминах.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Опрацювання цитат від Шолом-Алейхема

– Розум та каяття – ці дві речі завжди приходять запізно.

– Що “занадто”, те, говорять, недобре.

– Не той богатир, хто перемагає іншого, а той, хто у внутрішній боротьбі

Може подолати себе.

2. Інтерактивна вправа “Сонечко”

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати розділи твору: “Аз недостойний”, “Щастя привалило!”, “Химери”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Шолом-Алейхем “Тев’є-молочар”. Тема історичного зламу, який пройшов крізь долю людини і народу на межі – IІ семестр