МОРАЛЬНО-ЕТИЧНІ УРОКИ ДОБРОТИ, ЧУЙНОСТІ, ТУРБОТИ ПРО РІДНИХ

Мета:

– навчальна: продовжувати роботу над ідейним змістом повісті Гр. Тютюнника “Климко”, зосередити увагу на зображенні морально-етичних учинків персонажів твору;

– розвивальна: розвивати логічне мислення, уміння доводити свою думку, грамотно висловлювати свої думки, почуття, спостереження, формувати світогляд;

– виховна: виховувати загальнолюдські цінності: чуйність, доброту, турботу про іншого, любов до рідної країни.

Обладнання: підручник, портрет Григора Тютюнника, фото Другої світової війни, словник української мови.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

IV. ЗАСВОЄННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ У ПРОЦЕСІ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ

Літературознавча вікторина

1. Барак, де мешкали Климко та дядько Кирило, був розташований неподалік від…

А річки; Б залізничної станції;

В заводу.

2. Чому Климко жив у дядька Кирила?

А Був сиротою; Б втік із дому;

В пристав у найми.

3. Де жили Климко із Зульфатом?

А У ваговій; Б у бараку;

В на пероні.

4. Чому опинилася на базарі Наталя Миколаївна?

А Міняла трояндову сукню; Б купувала борошно;

В спілкувалася з давньою подружкою.

5. Що приніс дідусь Гарєєв?

А Торбинку сухарів; Б банку з молоком;

В пакетик борошна.

6. Що зацікавило Климка на базарі?

А Гарна дівчина; Б гадалка;

В хор співців.

7. Де була сіль?

А У Слов’янську; Б в Артемівську;

В у Києві.

8. Причина смерті дядька Кирила:

А старість; Б аварія поїзда;

В пряме потрапляння снаряда в поїзд.

9. Чому тітка Марина не хотіла відпускати Климка?

А Він був їй за сина; Б він був їй за наймита;

В хотіла, щоб він відробив за сіль.

10. Чим пригощала тітка Марина Климка?

А Гарячим борщем; Б парним молоком;

В смачною кашею.

11. Яке дерево хотів посадити Климко на могилі дядька Кирила?

А Смереку; Б червону калину;

В вишню.

12. Як помер Климко?

А Від голоду; Б від фашистської кулі;

В від підвищеної температури.

Словникова робота

Як ви розумієте ключові слова теми уроку “чуйність”, “турбота”, “доброта”? Чуйність – уважність, сердечне ставлення до людей. Турбота – увага до потреб когось або чогось. Доброта – чутливе, дружнє ставлення до людини, привітність, ласка, прихильність.

Робота у групах

На прикладі аналізу епізодів твору з’ясуйте, як у взаємовідносинах героїв проявляється доброта, чуйність, турбота. Свої думки підтвердьте цитатами з твору (кожній групі дають завдання до певного розділу твору, учні висловлюють свої думки та підтверджують їх цитатами з твору).

Група 1 розглядає I, V, VI розділи; група 2 розглядає III розділ; група 3 розглядає IV розділ.

Група 1

Доброта, чуйність, турбота у вчинках

І розділ

Климко і дядько Данило

V розділ

Климко і тітка Марина

VI розділ

Климко і солдат

Група 2

Доброта, чуйність, турбота у вчинках

ІІІ розділ

Климко, Зульфат, дід Горєєв та вчителька Наталя Михайлівна з немовлям

Група 3

Доброта, чуйність, турбота у вчинках

IV розділ

Климко і швець, незнайома дівчина

V. ПІДСУМОК УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

► Написати твір-роздум “Чому поведінка різних людей під час лихоліття така різна”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

МОРАЛЬНО-ЕТИЧНІ УРОКИ ДОБРОТИ, ЧУЙНОСТІ, ТУРБОТИ ПРО РІДНИХ