Поетичні картини природи

Матеріал до уроку. Андрій Малишко “Вихопивсь дотик…”.

Мета. Удосконалювати навички виразного, свідомого, правильного читання. Розкрити можливості художнього зображення одного природного явища різними засобами; розвивати образне сприймання навколишнього світу, уяву, уміння передавати під час читання настрій твору, збагачувати активний словник учнів. Виховувати любов і шанобливе ставлення до природи рідного краю.

Обладнання. Портрет А. Малишка.

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Мовна розминка.

1. Слово вчителя.

Я всміхаюсь сонечку:

– Здрастуй, золоте!

Я всміхаюсь квітоньці –

Хай вона цвіте!

Я всміхаюсь дощику:

– Лийся, мов з відра!

Друзям усміхаюся –

Зичу їм добра!

М. Познанська

2. Робота з чистомовкою.

Ощ-ощ-ощ – щедрий літній (Дощ).

Щі-щі-щі – йдуть рясні (Дощі).

Ущ-ущ-ущ – хрущ сховавсь під (Кущ).

Щі-щі-щі – одягли усі (Плащі).

Щам-шам-щам – всі радіють (Дощам).

III. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

1. Відгадування загадки.

– Відгадайте загадку. Поясніть, як дощ міг побувати усюди.

Він у морі спочивав,

У хмаринці мандрував

І галявину з травою

Вимив чистою травою. (Дощ)

2. Робота над скоромовкою.

Дощ хлющить на зелен плющ.

Під плющем сховався хрущ.

Каже щиро хрущ плющу:

Не боюся я дощу!

Учні читають скоромовку з дошки спочатку повільно, потім – все швидше.

IV. Повідомлення теми і мети уроку.

– Сьогодні ми з вами поговоримо про таке природне явище як дощ. Чи доводилося вам потрапляти під дощ?

– А яким буває дощ?

– Чи чули ви таке визначення – “сліпий дощ”? Чому його так називають?

– А сьогодні ми дізнаємося, яким побачив дощ Андрій Малишко і як він його описав.

V. Опрацювання вірша А. Малишка “Вихопивсь дощик…”.

1. Розповідь про поета.

Учитель демонструє портрет.

– Андрій Самійлович Малишко – відомий український поет. Нагороджений Державною премією ім. Т. Г. Шевченка.

Народився 14 листопада 1912 року в Обухові на Київщині в сім’ї шевця. Родина Малишків була велика – одинадцятеро дітей, тому трудове життя Андрійка розпочалося рано.

Вірші почав друкувати у студентські роки.

В роки війни працював військовим кореспондентом.

За своє життя поет видав близько 40 збірок. Але найголовніше, що в українську літературу він увійшов як поет-пісняр, бо пісні на його вірші вже давно сприймаються як народні. Одна із найпопулярніших – “Пісня про рушник”.

2. Словникова робота.

1) Вправа для розвитку уваги.

Читання деформованих слів.

СанВе

ІСнг

ІрВш

ТоЛі

ЕжледьО

ЗакКа

НьОіс

СаРо

НигаК

РакХам

ЬнДе

ВідаяннпоО

– Виберіть “зайве” слово у кожному стовпчику та обгрунтуйте свою думку.

2) Підготовча робота до сприймання тексту.

– Читання “сходинок” слів.

Гýщі

Писáв

Пýщі

Закресáв

Дóщик

Вúхопивсь

óбрій

Понапинáв

Загрáв

Посміхнýлися

Сорóчка

Запрозóрились

Лісóчка

– Прочитайте слова першої колонки.

– Відшукайте слова, що римуються.

– Прочитайте слова другої колонки. За якою ознакою їх можна об’єднати? (Це – дієслова.)

3) З’ясування лексичного значення слів.

Вихопивсь – раптово розпочався.

Поміж між.

Обрій – горизонт.

Понапинав – накрив.

Заграва – відблиск яскравого світла.

Закресав – почав сліпуче виблискувати.

Запрозорились – стали прозорі.

Гуща – гущавина.

Пуща – великий, густий, дрімучий ліс.

3. Читання вірша вчителем.

То який дощик до нас завітав? (Сильний, веселий, добрий.)

4. Повторне напівголосне читання вірша дітьми.

Який настрій викликав у вас дощ?

5. Робота над змістом вірша з елементами вибіркового читання.

– Який колір переважає в описі дощу?

– Чому поет обрав саме цей колір?

– Знайдіть в тексті епітети.

– Які слова вказують на те, що дощ з’явився раптово? (Вихопивсь, понатинав, закресав.)

– Прочитайте вирази, вжиті в переносному значенні. Для чого їх використав автор?

– Якими людськими властивостями пост наділив дощ. пущі, дуби? Як називається цей художній засіб?

– Прочитайте перші чотири рядки вірша. Знайдіть рими.

– Знайдіть рими в наступних рядках вірша. Чим особливе римування у цьому вірші?

– Який настрій у автора викликав дощ? Доведіть свою думку словами з поезії.

6. Робота над малюнком (с. 113).

Дощик змалював портрет,

А художник пензлик взяв

Цей портрет намалював.

Ви на нього подивіться,

Враженнями поділіться.

– Розгляньте малюнок. Яким зображено дощ?

– Які кольори переважають на малюнку?

– А як ви думаєте, чому? (Це літній дощ.)

– Якими рядками з вірша можна підписати малюнок?

7. Мовно-логічні завдання.

1) Асоціативний кущ.

Добір ознак до слова дощ.

2) “Займи позицію”.

– Висловіть власну думку.

Дощ буває корисний (шкідливий).

Корисний

Врожай на городах, полях, у садах, у лісі.

Після дощу свіже повітря.

Можна пускати кораблики у калюжах.

Після дощу буває веселка.

Дощ може загасити пожежу.

Шкідливий

Після дощу можна забруднити одяг, взуття.

Якщо попадеш під дош, можеш захворіти.

Коли випадає забагато дощів, рослини можуть вимокнути.

Дощ – сумний настрій.

8. Виразне читання вірша.

9. Робота з зошитом (с. 32).

VI. Підсумок уроку.

– Пригадайте прикмети, пов’язані з дощем.

– Складіть прислів’я.

Травневий дощ, як… – малий дощ.

З великої хмари… – з грибами борщ.

Як вересніє, – то й дощик сіє.

УРОК 69. Урок позакласного читання




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Поетичні картини природи