Споришева стежечка, стежечка-мережечка

Матеріал до уроку. Петро Осадчук “Стежка”.

Мета. Удосконалювати навички правильного, свідомого, виразного читання. Розвивати образне сприймання навколишнього світу, уяву, уміння передавати під час читання настрій твору, збагачувати словник учнів. Виховувати любов і шанобливе ставлення до природи рідного краю.

Обладнання. Картки-“блискавки”, малюнки (дощ, стежка), картки зі словами.

Хід уроку

І. Мовна розминка.

1. Розгадування кросворда, кросворд “Явища природи”.

– У цьому кросворді зашифровано 20 природних явищ.

(Блискавка, грім, град, хмара, веселка, злива, вітер, суховій, туман, завірюха, смерч, мороз, спека, ожеледиця, сніг, вихор, іній, дощ. ураган, мряка.)

2. Відгадування загадки.

Двох ворон і галок трьох

Охопив переполох:

Щось сипнуло, мов горох. (Дощ)

– Прочитайте вірш-загадку.

– Де заховалася відгадка?

– Як називається такий вірш?

3. Читання слів.

– Читайте швидко, вимовляйте чітко.

– Як називають ці слова? (Спільнокореневі.)

– Продовжіть спільнокореневий ряд. (Задощило, дощить, хмарний, хмариться, захмарене, нахмарило.)

– Назвіть синоніми до слова “дощ”. (Злива, мряка, ливень, хлющ.)

II. Повідомлення теми і мети уроку.

На сьогоднішньому уроці ми прочитаємо твір українського письменника Петра Осадчука “Стежка”, який відкриє вам нові образи дощу як явища природи.

III. Опрацювання вірша П. Осадчука “Стежка”.

1. Читання вірша вчителем.

– Який настрій передав автор у вірші?

2. Словникова робота.

Дощ

Хапав

П’яти

Дзвенів

Шибка

Молодчина

Сонце

Барабанив

Злива

Впурхнуло

Стежка

– Прочитайте слова, відшукайте синоніми.

3. Читання вірша учнями. Аналіз змісту.

– Як хлопчик тікав від дощу?

– Чому він дякував стежці за те, що дощ його не наздогнав?

– Як поет описав дощ?

4. Вправи на розвиток швидкості читання.

1) Гра “Знайди риму”.

2) Гра “Розвідники”.

– Скільки разів автор вживає слово “дощ”? (3 рази)

– А скільки разів згадує про стежку? (5 разів)

3) Гра “Хто швидше”.

Вчитель вивішує два малюнки: дощу і стежки. Показує картки-“блискавки”, учні читають і прикріплюють до малюнку слова, що відповідають дії у вірші.

– Слова на картках: дзвенів, хапав, навчила, впурхнуло, залила, тремтить, плаче, барабанив, сховати.

5. Робота з малюнком (с. 117).

– Розгляньте малюнок. Які рядки вірша проілюстрував художник?

– А що ще можна домалювати?

6. Мовно-логічне завдання.

– Складіть логічний ланцюжок зі слів (Слова записані на картках).

Хмара, дощ, сонце, вітер, веселка, грім, блискавка.

(Вітер-хмара-блискавка-грім-дощ-сонце-веселка.)

7. Виразне читання вірша УЧНЯМИ.

8. Поетична хвилинка. Розвиток мовлення.

– А чи існують такі явища, які цікавлять вас?

– Про які таємниці ви хотіли б довідатися?

– Спробуйте про це розказати. Продовжте початок речення.

“Хотів би я знати…” своїми власними думками.

9. Робота з зошитом (с. 33-34).

IV. Підсумок уроку.

– Який твір ми сьогодні читали?

– Хто його автор?




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Споришева стежечка, стежечка-мережечка