Осінь, ось вона, осінь – ЦІКАВА КНИГА ПРИРОДИ

Матеріал уроку. Ліна Костенко “Вже брами літа замикає осінь”, “Шипшина важко віддає плоди…”.

Мета. Вчити дітей правильно, виразно читати поетичні твори, зв’язно висловлювати свої думки, збагачувати словниковий запас учнів, виховувати спостережливість, розвивати творчу уяву, любов до природи.

Обладнання. Таблиця складів (додаток 1), картки зі словами, малюнки серпа, цвіркуна, перепілки, чемодана, журавля, ключа, чорногуза.

Хід уроку

І. Вправи на розвиток читацьких навичок.

1. Розпитування.

За таблицею складів № 1 (додаток 1) читання складів із буквами “ч”, “ш”, “щ” за таким зразком: ча-ач, чо-оч, чу-уч і т. д.

Учитель керує темпом читання (нормально, повільно, повільніше, швидше).

2. Робота над скоромовкою.

Надворі погода розмокропогодилася.

– Прочитайте скоромовку повільно пошепки. Про шо вона? Яке незвичайне слово побачили?

Гра “Дощик, дощ, сонце”.

– Пограємо гру “Дощик, дощ, сонце”. Я промовлятиму ці слова, а ви читатимете скоромовку відповідним голосом.

“Дощик” – напівголосне хорове читання (пошепки);

“дощ” – голосно, швидко;

“злива” – голосно, скоромовкою;

“сонце” – читання мовчки.

3. Гра “Розшифруй ознаку”.

– Знайшовши перший кружечок, за лініями прочитайте, які ще зміни відбуваються у природі в осінній період, крім того, що “погода розмокропогодилася”.

– Чому птахи відлітають у теплі краї? Назвіть перелітних птахів.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

– Сьогодні на уроці ми заглянемо на осінню сторінку книги природи разом з творами відомої української поетеси Ліни Костенко.

III. Опрацювання вірша Л. Костенко “Вже брами літа замикає осінь”.

1. Робота над заголовком.

– Прочитайте назву вірша. Яке слово малозрозуміле? (Брама – великі ворота.) Чи можна передбачити, про що йдеться у вірші?

2. Читання вірша вчителем. (Діти заплющують очі.)

– Які картини постали у вашій уяві, коли слухали вірш?

– Який настрій він викликав?

3. Словникова робота.

А) Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом.

Б) Робота над лексичним значенням слів.

Гра “Знайди пару”.

На дошці висять малюнки серпа, цвіркуна, перепілки, чемодана, журавля, ключа (до замка), чорногуза.

Учитель на картці-блискавці показує ці слова. Діти повинні знайти відповідний малюнок, під яким учитель прикріплює картку зі словом.

4. Повторне читання вірша напівголосно. Аналіз змісту.

– Як починається осінь? Що змінилося в поведінці комах і птахів? (Вони…припинили “концерт”), “чорногуз поклонився, … відлипаючи в Африку”).

– Чиї брами замикала осінь?

5. Вибіркове читання.

– Прочитайте рядки вірша, які підтверджують дані ознаки осені:

– На полях зібраний урожай зернових. (“Серпень випустив серп”.)

– Комахи зникають. (“Цвіркуни… припиниш концерт”.)

– Птахи відлітають у вирій (“Чорногуз, … відлипаючи в Африку, пакував чемодан”, “погубила у небі журавлині ключі”.)

– Часто іде дощ. (“Задощило. Захлюпало”.)

– Прочитайте речення, де зустрічаються слова, що прикріплені на картках під малюнками (зі словникової роботи).

– Яке слово у вірші має інше значення, хоч таке саме звучання? (Ключ.) Які ще значення цього слова знаєте?

– Прочитайте рядки з цього вірша, які треба читати з подивом, зажурено. Які рядки здалися вам незвичайними?

– Які звуки у виділених словах підсилюють осінній настрій твору?

6. Розвиток зв’язного мовлення.

– Яку ілюстрацію ви б створили до цього вірша?

7. Виразне читання вірша.

IV. Опрацювання вірша Л. Костенко “Шипшина важко віддає плоди…”.

1. Читання вірша вчителем.

– До кого звертається з проханням шипшина? Про що вона просить?

2. Повторне читання вірша мовчки. Аналіз змісту.

– Подумайте, чому так схвильовано шипшина зверталася до людей.

– Для чого шипшина хотіла залишити ягідки?

– Чи погоджуєтесь з думкою, що природа потрібна людям не тільки для користі, але і для краси?

– У яких рядках автор теж висловлює цю думку?

– З яких слів видно, що поетеса сприймає природу, як живу істоту?

3. Вправи на розвиток швидкості читання.

А) Гра “Дочитай рядок до кінця”.

Учитель називає перше слово якогось рядочка вірша, а учні повинні швидко знайти рядок до кінця.

Б) Гра “Знайди риму”.

В) Знайти найдовше і найкоротше речення.

Найдовше речення прочитати на одному диханні.

4. Виразне читання вірша.

– Читаючи, передайте голосом тривогу, хвилювання куща шипшини.

5. Робота в зошиті (с. 4).

V. Підсумок уроку.

– Вірші якої поетеси сьогодні читали? Чим вони подібні?

– Як сприймає Ліна Костенко природу? Доведіть словами віршів.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Осінь, ось вона, осінь – ЦІКАВА КНИГА ПРИРОДИ