Оживає все навколо

Матеріал до уроку. В. Сосюра “Спокоєм повиті…”.

Мета. Ознайомити учнів з уособленням, порівнянням та епітетом як художніми засобами ліричного твору. Розвивати вміння порівнювати художні твори, добирати прикметники до іменників. доповнювати подані речення. Виховувати почуття краси.

Обладнання. Схема “Лірика” та картки із назвами художніх засобів.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Мовна розминка.

1. Гра “Пройди лабіринт – прочитай слова”.

– У яку пору доби ви все це можете побачити?

– Використовуючи усі пі слова, складіть одне речення.

2. Логічна вправа “Утвори зі слів прислів’я”.

Кому, тому, місяць, і, зорі, світить, усміхаються.

(Кому місяць світить, тому і зорі усміхаються.)

III. Повідомлення теми і мети уроку.

– Сьогодні на уроці ми будемо читати і про місяць, і про зорі, дізнаємося які художні засоби допомагають поетам відтворювати свої почуття, а також читатимемо вірш Володимира Сосюри “Спокоєм повиті”.

IV. Робота над віршем В. Сосюри “Спокоєм повиті…”.

1. Читання вірша вчителем.

– Яку пору доби описав поет?

– Чому ви так думаєте?

2. Словникова робота.

Сплять повиті

Заглядає блакиті

Шепоче розкрите

– Доберіть антонім до слова шепоче.

– Пошепки скажіть своєму сусідові по парті вислів “мені подобається сидіти з тобою”.

– Прочитайте слова у стовпчиках “луною” (За вчителем).

– Прочитайте слова у стовпчиках пошепки.

3. Самостійне читання вірша (пошепки).

– Загляньте у вікно. Уявіть, що зараз вечір. Прочитайте вірш пошепки.

– Яким тоном голосним чи тихим треба читати цей вірш? Чому?

4. Вправляння у читанні вірша.

А) Читання “ланцюжком” по 1 строфі:

Б) читання у парі (із сусідом по парті).

5. Ознайомлення з поняттям “уособлення”.

1) Слово вчителя.

Прочитайте слова у лівому стовпчику.

Назвіть слова, за допомогою яких поет олюднює явища та предмети у вірші. Запишіть ці слова у правому стовпчику.

Вечір – … (Засвітив)

Ниви… (Сплять)

Вітер – … (Шепоче)

Вода – … (Спить)

Місяць – … (Заглядає)

– Такий прийом, коли поет олюднює: природу, називають уособленням.

2) Робота зі схемою “Лірика” (див. урок 56).

– На минулому уроці ми говорили про те, що у ліричних творах використовуються художні засоби. Запишіть уособлення до нашої схеми.

6. Робота в парах.

Пригадайте вірш П. Тичини “Пастелі”. Порівняйте вірш П. Тичини та вірш В. Сосюри про вечір. Простежте, якими словами його описують різні автори. Доповніть подані речення.

За П. Тичиною За В. Сосюрою

… підійшов вечір, Вечір.. ,

… зорі. місяць… у… .

7. Ознайомлення з порівнянням та епітетом.

– Прочитайте уривок твору, автором якого є Михайло Коцюбинський (с. 103).

– Яку пору доби описує автор?

– Доведіть, що описана в цьому уривку вечірня картина природи наповнена спокоєм.

– Знайдіть в тексті порівняння. Чому автор порівнює мошок із сіткою?

– Епітет – слово, шо вказує на одну з ознак предмета, який називається.

– Доповніть схему “Лірика” ще двома видами художніх засобів порівнянням та епітетом.

V. Закріплений вивченого.

1. Гра “Добери порівняння”.

Вчитель називає слово, а учень добирає порівняння.

Сонце, як… (Кульбабка),

Верба, як… (Дівчина),

Гілки, мов… (Коси),

Дівчина, мов… (Веселка, квітка),

Хлопець, як… (Соки, орел).

2. Вправа “Утвори речення”.

– Із поданих слів утворіть речення.

Ходить, чорнявий, лелека, поважний, вечір, як.

(Ходить вечір чорнявий, як поважний лелека.)

– З ким порівнюється вечір?

3. Робота з зошитом (с. 27).

VI. Підсумок уроку.

– Чому вірш В. Сосюри “Спокоєм повиті…” цьому можна віднести до пейзажної лірики?

– Які художні засоби використав автор у вірші?




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Оживає все навколо