Мелодія природи

Матеріал до уроку. Є. Горева “Зелені коники в траві”.

Мета. На основі опрацьованих поетичних творів вчити порівнювати, робити висновки. Розвивати мову та мовлення школярів. Виховувати любов та бережне ставлення до природи.

Обладнання. Таблиці складів для розпитування. картки-“блискавки” зі словами, малюнок коника в траві, запис сюрчання коників.

Хід уроку

І. Організація класу. Мовна розминка.

1. Фонетична зарядка “Хто як розмовляє?”.

Гуси стали гелготать

І по-гусячи кричать: … (“Га-га-га…”).

Кошенята замуркали: … (“Мур-мур-мур”).

Горобці зацвірінькали: … (“Цвінь-цвірінь”),

Коні заіржали: … (“І-гі-гі!”).

Мухи задзижчали: … (“Ж-ж-ж!”).

Жабенята квакають: … (“Ква-ква-ква!”).

Каченята крякають: … (“Кря-кря-кря!”).

2. Гра “Склади сім’ю”.

Від назв тварин, які пропонує учитель, діти утворюють слова за зразком.

Гуска – гусак – гусенята.

Кіт – … (Кішка, кошенята).

Горобець – … (Горобчиха, горобенята).

Півень – … (Курка, курчата).

Журавель… (Журавка, журавлики).

Качур – … (Качка, каченята).

3. Розпитування.

1) За таблицею складів.

Діти читають колонки складів, утворених з голосними [а, е, і]. Слідкують тільки очима, а не пальцями.

2) Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі.

4. Читання карток-“блискавок”.

Коники дзвенить цирк

Скрипки співа жаль

Трава вчить вдвох

II. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

1. Розгляд ілюстрацій.

– Розгляньте малюнок.

– Хто зображений на ньому?

– Кому доводилось бачити живого коника-стрибунця?

2. Слухання запису сюрчання коників.

– А хто з вас чув його пісеньку?

– Як називається пісня коника? (Сюрчання)

– Ось послухайте запис сюрчання коників.

III. Опрацювання вірша Євгенії Горевої “Зелені коники в траві”.

1. Бесіда.

– Прочитайте заголовок.

– Що і кого ви собі уявляєте?

2. Слухання вірша (читає учитель).

– На чому грали коники в траві?

– Хто їх вчить музики?

3. Самостійне читання вірша мовчки.

– Знайдіть слова, значення яких вам незнайоме.

Брúчка – віз.

4. Словникова робота.

Скрипоньки

Дзвенить

Співá

Зеленая

Гóйдалки

Поснуть

Гойдáються

Дивú

Коли б не жаль

5. Виразне читання вірша учнями, аналіз змісту.

– Як виграють скрипоньки в коників? (Дзвенить, співа.)

– Чому автор каже, що гойдалок у коників є яж двісті дві? Що це означає?

– Де коники беруть гойдалки?

– Як ви думаєте, навіщо коникам брички?

– Куди б вони дременули?

– Як про це сказано у вірші?

– Порівняйте персонажів вірша “Зелені коники в траві” з Коником із байки Л. Глібова.

– Придумайте мелодію і заспівайте про зелених коників.

6. Фізкультхвилинка.

7. Вибіркове читання.

– Прочитайте питальні речення.

– Прочитайте окличні речення.

– Прочитайте речення-відповіді на запитання.

8. Конкурс на краше читання вірша.

Діти читають вірш:

А) по рядках;

Б) в парах;

В) самостійно.

9. Словесне малювання (під музику).

– Уявіть собі, що ви – на лузі. А там… (Діти продовжують).

10. Опрацювання опису ранку в степу за Панасом Мирним (с. 94).

1) Читання опису дітьми.

2) Робота в парах.

Учні складають запитання до виділених висловів і ставлять їх один одному.

IV. Підсумок уроку. Домашнє завдання.

– Хто автор вірша “Зелені коники в траві”?

– Поспостерігайте за живою природою (за кониками). Знайдіть цікавинки про коників.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Мелодія природи