МУЗИКА ПРИРОДИ У ПОЕЗІЇ ПАВЛА ТИЧИНИ – ВИДАТНІ УКРАЇНСЬКІ ПИСЬМЕННИКИ
Матеріал уроку. Павло Тичина “Хор лісових дзвіночків”, “Сонце і дим”.
Мета. Удосконалювати навички правильного і виразного читання; розвивати образне мислення, зв’язне мовлення; виховувати естетичні почуття, любов до природи.
Обладнання. Аудіозапис пісні “Хор лісових дзвіночків”, картки зі словами.
Хід уроку
І. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
1. Вправа на формування уміння розширювати й уточнювати висловлювання.
Гра “Доповни речення”.
Діти збільшують речення, додаючи по одному слову.
Ми співаємо…
2. Гра “Віднови вірш”.
А) Вправи на миттєве сприймання слів.
Слова на картках-блискавках: Славна, мила, їсти, горщику, жменьці, пазусі, фартушку.
Б) Читання з дошки вірша з пропущеними словами.
Осінь така…, осінь… . | (мила, славна) |
Осінь матусі… несе: | (їсти) |
Борщик у…, | (горщику) |
Кашка у…, | (жменьці) |
Скибка у…, | (пазусі) |
Грушки в… . | (фартушку) |
Учитель в довільному порядку ще раз показує картки-блискавки, а діти знаходять місце слова у вірші, після чого картки прикріплюють на дошку.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
– Ви відновили вірш Павла Тичини “Осінь така мила”. Сьогодні прочитаєте ще два його твори “Хор лісових дзвіночків” і “Сонце і дим”.
III. Опрацювання вірша П. Тичини “Хор лісових дзвіночків”.
1. Словникова робота.
Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом.
2. Читання вірша (мовчки).
– Який настрій створює вірш?
– Хто є героєм вірша?
3. Читання вірша вголос “ланцюжком”.
– Яку картину ви уявляєте, читаючи вірш?
4. Опрацювання змісту вірша.
– Що Дзвіночки славили у своїй пісні? Що вони люблять?
– До чого закликають хмарки? Які побажання висловлюють?
– Які слова у вірші “дзвенять”? А які звучать піднесено? Які – спонукально? Прочитайте.
– Що можна почути і побачити за словами вірша?
– З якою метою Тичина використав повтори у вірші?
5. Виразне читання вірша.
– Прочитайте вірш уголос так, щоб слухачі почули, як співають квіти на лісовій галявині.
6. Слухання пісні “Хор лісових дзвіночків”.
– Чи вдалося автору музики передати почуття поета?
IV. Опрацювання вірша П. Тичини “Сонце і дим”.
1. Слухання вірша, який читає вчитель.
– Від чийого імені ведеться розповідь?
– Яку пору року описав автор?
2. Словникова робота.
Вправа на розширення поля читання. Робота у парі на картках.
3. Повторне читання вірша мовчки.
– Які почуття викликає у вас вірш?
4. Аналіз вірша і вибіркове читання.
– В яку пору дня описано місто?
– Яким видалося місто поету?
– Яким видався автору дим? Прочитайте.
– Прочитайте опис саду.
– Яким здався дим проти сонця?
– Які кольори створюють незвичайність побаченого?
5. Вправи на вдосконалення навичок читання.
А) Читання “буксиром” у парі з сусідом по парті.
Б) Гра “Хто швидше?”.
– Знайдіть у вірші прикметники, які поет використав для опису віконець (Позолочені), диму (Зимній, патлатий, золотисто-рудуватий), саду (Синій), світу (Молодий).
– Знайдіть у вірші і прочитайте, які дії виконували ми (Вийшли, не стрічали), дим (Зверта, тане), сад (Убрався), гілля (Звиса).
В) Читання “Незнайком”.
6. Творча робота на основі прочитаного.
А) Гра “Доповни вірш”.
– Які кольори ви могли б додати у вірш? Зачитайте свої доповнені речення.
Б) Словесне малювання.
– Які картини можна намалювати за рядками вірша? Розкажіть.
7. Виразне читання вірша.
– Прочитайте вірш, передаючи захоплення красою зимового ранку.
8. Робота в зошитах (с. 44, завд. 1-5).
V. Підсумок уроку.
– З творчістю якого поета ознайомились на уроці? Що дізналися про нього?
– Яким темам присвячував Павло Григорович Тичина чимало своїх віршів?
– Який із віршів, що читали сьогодні, сподобався більше? Чому?
– Інший український поет Максим Рильський писав про Тичину: “Тичина і пісня – брат і сестра”. Чи погоджуєтесь ви із цим твердженням?