Серед краси – СВІТ ДИТИНСТВА У ПОЕЗІЇ І ПРОЗІ

Матеріал уроку. Олександр Олесь “Серед краси”.

Мета. Продовжити ознайомлювати із творчістю Олександра Олеся; вчити розуміти красу поетичних творів, допомагати відчути багатство мови; розвивати образне мислення, уяву; збагачувати словниковий запас дітей.

Обладнання. Таблиці Шульте.

Хід уроку

І. Мовна розминка.

1. Гра “Назви одним словом”.

До груп слів учні добирають узагальнююче слово.

Роса, туман, дощ, веселка – … (Явища природи).

Ранок, полудень, вечір, ніч – … (Пора дня).

Веселий, сумний, радісний, бадьорий – … (Настрій).

2. Гра “Переплутанка”.

Читання анаграм.

Акчак (Качка)

Качай (Чайка)

Чакред (Деркач)

Лязуоз (Зозуля)

Перекапіл (Перепілка)

Елкале (Лелека)

Бугол (Голуб)

Теляд (Дятел)

Лосовей (Соловей)

Робегоць (Горобець)

– Як одним словом можна узагальнити усі ці слова? (Птахи.)

– Які птахи серед прочитаних перелітні, а які – осілі?

– Назвіть, де можна побачити цих птахів.

– Які ще птахи вам відомі?

3. Робота з таблицями Шульте.

– Назвіть у першому квадраті числа за порядком від 1 до 25.

– Що ви помітили у другому квадраті? Прочитайте слова, що “заховалися”.

– Пригадайте, що ви знаєте про письменника Олександра Олеся.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

– Сьогодні на уроці ми ознайомимось із ще одним віршем Олександра Олеся “Серед краси”.

III. Робота над віршем Олександра Олеся “Серед краси”.

1. Читання вірша вчителем.

– Послухайте вірш. Яку пору року описав автор?

2. Словникова робота.

– Прочитайте “сходинки” слів “луною” (за вчителем).

Сів

Кує

Роса

Плач

Грало

Зграя

Небеса

Весело

Щебечуть

Хлопчик

Спочатку кожну колонку читають зверху вниз, а тоді читають-“бігають” по сходах: перша колонка – знизу вверх, а друга – зверху вниз. І ще раз в зворотному порядку.

3. Повторне читання вірша (мовчки).

– Чиї почуття передає автор?

4. Робота над змістом. Вибіркове читання.

– У яку пору дня хлопчик спостерігав красу природи? Прочитайте.

– Яка краса відкрилася хлопчику?

– Що він побачив, а що – почув? Доведіть словами вірша.

– Поясніть вислови “ховався туман”, “сріблився сизий лан”, “сонце грало”, “цвітуть хмарками небеса”, “чайки ніжний плач”.

– Які різні слова використав поет, щоб розказати про спів різних птахів? Знайдіть відповідні рядки і прочитайте.

– Поміркуйте, чому вірш має таку назву.

5. Вправи на розвиток швидкості читання.

А) Гра “Дочитай рядок до кінця”.

Б) Гра “Хто швидше?”

– Знайдіть у вірші прикметники, які поет використав для опису: хлопчика (Маленький), туман (Ранішній), лан (Сизий), плач (Ніжний), ліску (Зеленому).

– Знайдіть у вірші й прочитайте, які дії виконували: хлопчик (Сів, махнув, поплив, спинився), сонечко (Вставало, грало), туман (Ховався), небеса (Цвітуть), качки (Літають), пташки (Щебечуть), зозуля (Кує).

В) Знайдіть слова, що римуються.

Г) Читання “Незнайком”.

Діти хвилинку готують якесь речення або рядок вірша, а тоді пропонують його товаришам.

6. Виразне читання вірша.

А) Підготовка до виразного читання вірша.

– Учитель читає вірш, а учні плещуть у долоні один раз там, де має бути коротка пауза, і двічі – коли довга.

– Які слова, по-вашому, треба вимовляти з більшою силою голосу?

– Прочитайте з правильною інтонацією окличні речення.

– Які почуття треба передати голосом? (Радість, захоплення, замилування, здивування.)

Б) Напівголосне самостійне читання вірша з метою підготовки до виразного читання.

В) Конкурс на кращого читця вірша.

7. Робота в зошиті (с. 42).

IV. Підсумок уроку.

– Який вірш читали на уроці? Про яку пору року йшлося?

– Що захопило хлопчика?

– Хто автор вірша “Серед краси”?

– Пригадайте і впишіть у кросворд слова із творів Олександра Олеся, які читали на уроках літературного читання.

1) П’єса-казка “Бабусина…” (Пригода).

2) “Ти… посади, а тоді рубай, ледащо! (Ялинку).

3) “Дивною казкою був… світ” (Мені).

4) Спинився хлопчик. Ось…” (Краса).




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Серед краси – СВІТ ДИТИНСТВА У ПОЕЗІЇ І ПРОЗІ