Уявляй, прислухайся, розмірковуй

Матеріал до уроку. Олени Пчілка “Діброва смутная…”.

Мета. Удосконалювати навички виразного читання, продовжити знайомство з творчістю О. Пчілки: вчити бачити прекрасне, визначати настрій поетичного твору. Збагачувати словниковий запас. Виховувати любов та бережне ставлення до природи.

Обладнання. Портрет О. Пчілки, збірки творів О. Пчілки, таблиці для розпитування, картки-“блискавки” із словами.

Хід уроку

I. Мовна розминка.

1. Гра “Спіймай спільний звук”.

Мак, марка, мама, міст, сом. ([м])

Морозиво, молоко, волосся, олень. ([о])

Родина, народ, рідня, брат, рід. ([р])

2. Чистомовка.

Ат-ат-ат – а у мене – старший брат.

Ра-ра-ра – а ще є мала сестра.

М’я-м’я-м’я – дружня в нас сім’я.

Ся-ся-ся – усміхається бабуся.

Усь-усь-усь завітав до нас дідусь.

Ки-ки-ки – приїхали дядьки й тітки.

На-на-на – це наша родина.

3. Розпитування.

А) За таблицею складів;

Б) гра “Блискавка”.

Слова на картках для миттєвого розпізнавання: зима, крило, снігом, краса, сила, гордим, палає, проміння, пташка.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство із життєвим і творчим шляхом Олени Пчілки.

Олена Пчілка – це псевдонім Ольги Драгоманової-Косач. Вона писала вірші й казки для дітей, збирала народні казки, прислів’я, дитячі пісні, ігри. Деякі з цих творів ви зможете прочитати в книжці “Годі, діточки, вам спать”.

Олена Пчілка – мати Лесі Українки – вимоглива і мудра матір, яка виховала з малої Лесі видатну письменницю, допомогла її таланту розкритися в літературі, музиці, мистецтві. Ось один із віршів О. Пчілки, який покаже вам красу природи, навчить визначати настрій поетичних творів.

III. Робота над віршем О. Пчілки “Діброва смутная…”.

1. Слухання вірша.

– Послухайте вірш і скажіть, який пейзаж письменниця змалювала словами.

2. Словникова робота.

Діброва – ліс, у якому переважає дуб.

Питати – розквітати.

Най – нехай, хай.

Багряниця – багряне листя.

Палає – горить.

Безрадісним – сумним.

Журба – смуток, сум.

Ронила – скидала.

Смутная – сумна, зажурена.

Зголосила – закричала, заплакала.

3. Поп горне читання вірша (напівголосно).

– З яким почуттям слід читати цей вірш?

4. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

– Якою змальовує О. Пчілка діброву?

– Чому діброва смутная? Прочитайте рядки пояснення.

– Про що діброва просить зиму?

– Прочитайте рядки, які свідчать про те, що зима відступила.

5. Фізкультхвилинка для очей.

Совенята

Сплять маленькі совенята. (Очі заплющені.)

Раз! розкрили оченята,

Подивилися навколо, (Кругові рухи очима.)

Потім вгору і додолу. (Головою не рухати, тільки очима.)

Оченята блим!, блим!, блим!

Відпочити треба їм!

Вправо, вліво оченята

Повертали совенята.

Совенята будуть спати,

А ми будемо читати!

В. Бутрім

6. Мовчазне читання вірша учнями. Словесне малювання.

– Який пейзаж ви б намалювали? А що зобразив художник?

– Який настрій у вас викликав ней вірш? Чому?

7. Читання “буксиром”.

– Як ласкаво звертається автор до діброви?

8. Читання нарами “ланцюжком” по рядку.

– Які слова вірша підказують вам, як читати цей твір?

– Чому в кінці вірша авторка вирішила поставити три крапки? Про що це свідчить?

9. Виразне читання вірша учнями з передачею за допомогою інтонації ного журливого настрою.

Можна провести конкурс на краще читання вірша “Діброва смутная…”.

10. Робота з зошитом (с. 31).

IV. Підсумок уроку.

– Чи сподобався вам вірш О. Пчілки “Діброва смутная…”? Чим? Обгрунтуйте свою думку.

– Які рядки вірша найбільш точно передали настрій твору?




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Уявляй, прислухайся, розмірковуй