Листки тендітні та сумні летять, кружляючи крилато – ЦІКАВА КНИГА ПРИРОДИ

Матеріал уроку. Катерина Перелісна “Осінні танці”.

Мета. Розширити уявлення дітей про красу природи восени, вчити розкривати зміст образних висловів; формувати уміння аналізувати, удосконалювати, робити висновки з прочитаного; вдосконалювати навички правильного, виразного читання.

Обладнання. Таблиця № 2 (додаток 2).

Хід уроку

I. Мовна розминка.

1. Фонетична зарядка.

– Як шелестить ліс?

– Як завиває вітер?

– Як капають дощові краплини?

2. Чистомовка.

Лі-лі-лі – відлетіли журавлі.

Ли-ли-ли – дні осіннії прийшли.

Ні-ні-ні – листки тендітні та сумні.

То-то-то – летять, кружляючи крилато.

II. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.

1. Розпитування.

За таблицею № 2 (додаток 2) рядок 3 з голосними [і, и, е].

2. Гра “Визнач спільну частину”.

На дошці надруковані слова. Учні читають їх і визначають в них спільну буквену частину.

Осінь – осінній пожовтіле – жовтавий

Коси – роси червоний – рудий

Танці – потанцює захитали – затихли

Після того читають ці слова правильно і швидко.

III. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

– Чи спостерігали ви, як опадає листя дерев восени? Які кольори листя можна тоді побачити?

– Як називається осінній місяць, в назві якого чути шелест листя, що падає на землю? (Листопад.)

– Від яких слів утворилося слово листопаді Складіть речення із цим словом.

– Послухайте текст про те, як опадає листя восени. Визначте, який він – науково-популярний чи художній.

Дереву ніхто не говорить, коли треба скидати листя. Короткі осінні дні ніби прокручують у рослині невідомий перемикач. Зелений колір змінюється на червоний. Що сильніше пожовтів чи почервонів листок, то швидше він обривається. І приходить мить, коли досить лише доторкнутися до листка, і він відразу ж падає з гілки разом з черешком…

Що ж трапилося?

Виявляється, восени в основі черешка, в тому місці, де він прикріплюється до гілки, з ‘явився так званий корковий шар. Він, як перегородка, відокремив черешок від гілки. Тепер тільки декілька тонких волокнинок з’єднують черешок листка з гілкою. Навіть легкий вітерець обриває ці волокнинки. Листя опадає.

IV. Повідомлення теми і мети уроку.

– А на сьогоднішньому уроці ми прочитаємо вірш Катерини Перелісної, у якому художньо описано пору листопада.

V. Опрацювання вірша К. Перелісної “Осінні танці”.

1. Словникова робота.

Часу

Шкода

Вітер

Кинувся

Зі мною

Зірвуться

Жоржини

Потанцює

Листочки

Захиталися

– Утворіть словосполучення із слів кожної колонки, складіть з ними речення.

2. Самостійне читання вірша учнями (мовчки).

– Прочитайте вірш Катерини Перелісної мовчки, зверніть увагу, як поетеса вжила ці вислови у своєму творі.

– Про кого цей вірш? Яким він вам здався – сумним чи веселим?

3. Повторне читання вірша “луною” (за сильнішим учнем).

– На чому грав вітер? Про що він просив?

4. Вибіркове читання. Робота над художнім прийомом.

– Хто першим відгукнувся на пропозицію вітру? Прочитайте слова жоржин.

– Чому вітер не хотів, щоб жоржини танцювали?

– Прочитайте, хто закрутився у танці. Чи такі танцюристи сподобалися вітру?

– На що схожий вірш? Прочитайте, що у ньому автор вигадала, а що – ні.

– За допомогою яких слів авторка відтворила звуки?

– Зверніть увагу, що поетеса дібрала ці звуки, аби створити певне враження. Такий художній прийом називається звукописом.

– Поясніть, з якою метою Катерина Перелісна використала звукопис у вірші.

5. Вправи на розвиток читацьких навичок.

А) Читання з лінійкою (читання тексту, напівприкриваючи букви лінійкою; сусід по парті стежить і виправляє помилки).

Б) Вправи на правильне інтонування речень, різних за метою висловлювання.

В) Читання вірша з елементами інсценування (робота в парі).

Один учень читає вірш, а інший рухами, мімікою зображає описане у творі.

6. Робота з малюнком до вірша.

– Що зображено на малюнку, що на сторінці 7?

– Який настрій вітру він передає? Доведіть свою думку.

7. Виразне читання вірша в особах.

– З яким настроєм треба читати цей вірш?

– Які рядки треба читати наспівно? А які – у швидкому темпі?

8. Робота в зошиті (с. 3).

VI. Робота над картиною Йосипа Бокшая “Золота осінь”.

– Краса осені надихала не тільки письменників, які оспівували її за допомогою слова, а й художників. Одним із таких майстрів пензля був засновник закарпатської школи живопису Йосип Бокшай. Ім’я Йосипа Бокшая нині добре знане як у нашій країні, так і за її межами. Його полотна коштують величезних грошей, вони зберігаються у найкращих приватних колекціях світу, та найбільше зібрання його творів – у фондах Закарпатського обласного художнього музею, названого у 1990 році його іменем. Нині музеєм завідує художник Франциск Ерфан – онук Йосипа Йосиповича.

Художник дуже любив на своїх картинах зображати осінь, тому у мистецтвознавців виник термін “бокшаївська осінь”. Пора року сповнена яскравих барв листя, але разом з тим і певної зимової прохолоди.

– Розгляньте картину Йосипа Бокшая, на якій зображено золоту осінь в Карпатах (с. 8).

– Що ви відчуваєте, коли дивитеся на цю картину?

– Що найбільше привернуло вашу увагу?

– Якими фарбами передано красу природи?

– Який настрій створює картина?

VII. Підсумок уроку.

– Який розділ почали читати? Про що йтиметься у творах цього розділу?

– Який твір прочитали? Хто його автор?

– Яке осіннє явище описане у вірші? Який художній прийом використала поетеса?




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Листки тендітні та сумні летять, кружляючи крилато – ЦІКАВА КНИГА ПРИРОДИ