Ми всі – природи рідної частинки – ЦІКАВА КНИГА ПРИРОДИ
Матеріал уроку. Ганна Черінь “Чи ми з природою єдині…”, Василь Сухомлинський “Соромно перед соловейком”.
Мета. Формувати уміння аналізувати віршовані і прозові твори, вчити учнів захоплюватися красою природи, розвивати уяву і фантазію; виховувати бережне і розумне ставлення до природи.
Обладнання. Таблиця № 3 (додаток 3), картки зі словами для контролю швидкості читання.
Хід уроку
I. Мовна розминка.
1. Вправа на розвиток фонетичного слуху.
Гра “Впіймай на гачок”.
Учитель називає однакові слова, а серед них таке, що відрізняється лише одним звуком. Діти повинні назвати це слово (“спіймати на гачок”) і запам’ятати.
Лети – лети – лети – мети – лети.
Кулак – кулак – кулак – кулик – кулак.
Комашка – ромашка – комашка – комашка.
2. Вправа на формування швидкої реакції на слово.
Гра “Слухайте і називайте багато слів”.
Учитель називає дієслово, а учні повинні дібрати якомога більше слів, яким підходить названа дія.
Летить – … (Літак, птах, метелик, хмаринка, джміль…)
Росте – … (Квітка, дитина, кошенятко, бажання…)
Берегти – … (Природу, книжку, таємницю…)
II. Розпитування.
А) За таблицею № 3 (додаток 3) рядок 4 з голосними [а, у, е].
Б) Вправа з техніки мовлення.
Учні читають із дошки на одному мовному видиху вислови.
Людина – цар природи.
Людина – розумний господар природи.
Людина – частина живої природи.
– Які із висловлювань ви вважаєте правильними і чому?
III. Повідомлення теми і мети уроку.
– Людина і природа. Оцей вічний зв’язок ми простежимо у вірші Ганни Черінь і оповіданні Василя Сухомлинського “Соромно перед соловейком”.
IV. Опрацювання вірша Г. Черінь “Чи ми з природою єдині…”.
– Прослухайте вірш. До чого закликає автор?
– Прочитайте вірш мовчки. Яке лихо може спіткати природу, якщо людина зробить неправильний крок?
– Чи знаєте ви приклади, коли природі завдавали шкоди неправильні чи невмілі дії людини?
– Прочитайте вірш виразно, передаючи голосом спонукальну інтонацію.
V. Опрацювання оповідання Василя Сухомлинського “Соромно перед соловейком”.
1. Робота над заголовком.
– Прочитайте назву оповідання Василя Сухомлинського. Чому може бути соромно перед соловейком?
– Хто може бути персонажем твору?
2. Словникова робота (контроль швидкості читання).
– За 30 с прочитайте швидко і правильно усі слова, що на картці.
Оля й Ліда | Хліб, масло, яєчка |
Надумали сходити | Підобідують |
Стомилися та й сіли | Зібрала недоїдки |
Витягли хліб | Поклала в сумку |
Зачаровані співом | Зібрала сміття |
Боялися поворухнутись | Тихо відповіла |
– Які з прочитаних слів мають таке значення: “їсти щось замість обіду, вареної страви”, “недоїдений шматок чого-небудь”?
3. Читання твору комбінованим способом.
А) Читання вчителем (до слів “…й поклала в сумку”).
– Хто персонажі оповідання?
– Де відбуваються описані події?
– Що дівчатка зробили з недоїдками?
Б) Читання учнями твору до кінця (мовчки).
– Дочитайте оповідання до кінця і перевірте, чи справдилися ваші передбачення.
4. Повторне читання оповідання мовчки.
– Читаючи, подумайте, вчинок якої дівчинки ви засуджуєте, а якої – підтримуєте.
5. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
– Куди дівчата вирішили сходити?
– Прочитайте, чим Оля й Ліда підобідували.
– Що зачарувало дівчаток? Прочитайте, як вони слухали солов’я.
– Що зробила з недоїдками Оля? Як вона пояснила свій вчинок подрузі?
– Прочитайте відповідь Ліди. Продовжіть речення “Соромно перед соловейком тому, що…”.
6. Гра “Наші гіпотези”.
– Поміркуйте, що було б, якби дівчатка залишили сміття у лісі.
7. Вправа на розвиток техніки читання.
– На дошці написані початки речень. Знайдіть їх і дочитайте до кінця.
Навіщо ти… (6)
Витягли з сумки… (2)
Оля зібрала… (4)
Оля й Ліда… (1)
Соромно перед… (7)
Зачаровані його… (3)
1. Мовно-логічне завдання.
– Біля кожного початку речень поставте порядковий номер згідно зі змістом.
2. Перечитування твору з метою підготовки до детального переказу.
3. Детальний переказ оповідання.
Гра “Обличчям до обличчя”.
Діти переказують оповідання, повернувшись одне до одного обличчям, користуючись опорними словами (картка зі словникової роботи) і початками речень із попереднього завдання.
8. Робота в зошиті (с. 5-6).
VI. Підсумок уроку.
– Які твори читали на уроці? Хто їх автор?
– До чого закликають автори у своїх творах?
– Чому кожна людина повинна дбати про природу?
УРОК 6. Урок позакласного читання