Підсумок за темою Цікава книга природи – ЦІКАВА КНИГА ПРИРОДИ
Матеріал уроку. Твори з розділу “Цікава книга природи”.
Мета. Систематизувати знання учнів з розділу; розвивати увагу, мислення, пам’ять, зв’язне мовлення; удосконалювати навички свідомого і виразного читання; виховувати любов до художнього слова.
Обладнання. Таблиці № 2 і № 3, картки для роботи в парі, опорні слова для складання твору.
Хід уроку
I. Вправи на підвищення швидкості читання і розвитку мовлення.
1. Розпитування.
За таблицями № 2 і № 3, рядок 4 з голосними звуками [а, у, е].
2. Гра “Незвичайна математика”.
– Виконайте дії і прочитайте утворений результат.
Пливе-пли+крес-к+ень= … (Вересень)
Зжовк – з-к+тень=… (Жовтень)
Лис+ток – к+пад=… (Листопад)
– Яку пору року утворюють ці місяці?
– Справді, осінь. Давньослов’янське слово “осінь” означало “час жнив”. Тому люди спочатку осінню називали короткий проміжок часу, а потім в це поняття об’єднали три місяці – вересень, жовтень і листопад.
3. Розвиток зв’язного мовлення (робота в групах).
II. Узагальнення і систематизація знань учнів.
1. Бесіда.
– Який розділ ми читали?
– Про що йшлося у творах цього розділу? Що нового дізналися із прочитаних творів?
– Чого навчає книга природи?
2. Гра “Поєднай” (робота в парі).
– Поєднайте прізвища письменників з іменами. Можете користуватися змістом підручника.
Зразок картки.
Донченко | – – Ліна |
Сухомлинський | – – Алевтина |
Черінь | – – Олесь |
Волкова | – – Микола |
Сингаївський | – – Василь |
Костенко | – – Ганна |
Діти називають повні імена письменників.
3. Бліцопитування.
– Швидко назвіть твори цих письменників, які читали в розділі “Цікава книга природи”.
4. Гра “Це я вмію”.
– Продовжіть речення.
– За жанром “Осінні танці” – це… (Вірш), “Осіння гра” – … (Оповідання).
– Опис стану природи є в оповіданні… (“Перший подих осені”), а опис зовнішності персонажа – в… (“Лісовою стежкою”).
– Дві дівчинки є персонажами твору… (“Соромно перед соловейком”).
– Художній прийом звукопису використано у творі… (“Осінні танці”).
– Головним персонажем твору “Лісовою стежкою” є…(Дівчинка Улянка).
5. Гра “Загадку відгадай – оповідання чи вірш пригадай”.
– Відгадайте загадки. У якому творі зустрічалися слова-відгадки?
Капле з неба, дахів, стріх
Дощ холодний, перший сніг.
Почорнів без листя сад.
Що за місяць? … (Листопад)
У південний край землі
Відлітають журавлі.
Знов лункий шкільний дзвінок
Нас покликав на урок.
Як цей місяць звати?
Прошу відгадати. (Вересень)
В неї хатка гарна, тиха,
Взимку повненька горіхів.
В лісі любить вона жити.
Відгадайте: хто це, діти? (Білка)
Стережуть колючки їй
Цвіт весняний запашний,
А осінньої години –
Червонясті намистини. (Шипшина)
Леся Вознюк
Взимку – чорний і сумний,
Навесні він гомінкий,
Влітку – щедрий і зелений,
Восени – жовто-багряний. (Ліс)
6. Порівняння творів одного жанру (робота в групах).
Учні визначають, чим схожі і чим відрізняються твори одного жанру, користуючись планом з підручника (с. 16), презентують своє дослідження усьому класу.
Завдання для груп: порівняти вірш Ліни Костенко “Вже брами літа замикає осінь” і “Осінні танці” Катерини Перелісної.
7. Робота в зошиті для тематичних робіт (с. 2-3, І-В, ІІ-В).
III. Підсумок уроку.
– Чи цікаво вам було читати книгу природи?
– Який твір був найцікавішим? Чому?
– Який – навчив найбільше?
– Який твір викликав сум, а який – радість?
– Якими сторінками ви б хотіти доповнити книгу природи?
– Продовжіть думку: “Не злічити сторінок книги природи, тому що…”.
УРОК 11. Урок позакласного читання