РИМИ. АНДРІЙ МАЛИШКО ВИХОПИВСЬ ДОЩИК ПОМІЖ ЗАГРАВ – Поетична збірка – СВІТ ПОЕЗІЇ – З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ

Мета: поглибити знання учнів про творчість українського поета Андрія Малишка; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити розуміти образну мову; розвивати зв’язне мовлення, творчу уяву, вміння розмірковувати над художнім змістом поезії; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над чистомовкою

Ги-ги-ги – ой, як біло навкруги!

Узі-узі-узі – птахи – наші гарні друзі.

Ді-ді-ді – допоможем їм в біді

Ди-ди-ди – у зимові холоди.

Альня-альня-альня – ось на дереві їдальня.

Сі-сі-сі – годівниці гарні всі.

Ці-ці-ці – вам, синички й горобці,

Їх-їх-їх – прилаштували дітки їх.

2. Швидко читайте слова, “не спіткніться об пеньок”!

Мишка

Шишка

Коза

Чайка

Мишка

Шишка

Коза

Чашка

Кішка

Мишка

Кора

Чайка

Мишка

Шишка

Коза

Чайка

Миска

Шишка

Коса

Чайка

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1. Гра “Хто краще?”

Конкурс на краще виразне читання вірша Олени Пчілки “Новину сьогодні зранку…” (с. 111).

2. Робота в групі

Учні порівнюють прочитані вірші Олени Пчілки. Розповідають, яку картину природи зображено в них. Діляться враженнями про те, який настрій вони викликають.

3. Гра “Чий заголовок влучніший?”

Учні називають дібрані заголовки до вірша Олени Пчілки. Колективно обирають найбільш влучний заголовок.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Звучить пісня “Стежина” (муз. П. Майбороди, сл. А Малишка).

– Які почуття викликала у вас прослухана пісня?

– Автором слів цієї прекрасної ліричної пісні є український поет Андрій Самійлович Малишко. З його творчістю ми сьогодні ознайомимося.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Біографічна довідка (додаток)

– Андрій Самійлович Малишко народився 14 листопада 1912 р. в Обухові Київської області в багатодітній сім’ї сільського шевця. З самого дитинства майбутній поет виніс незрадливу любов до рідної землі та матері, до рідної пісні та слова, промовленого “в колисці із лози, щоб вічним окаянним боржником його нести, страждати і любити…”. Жилося родині Самійла Малишка важко: землі було дві десятини, а сім’я чималенька (одинадцять дітей), тож доводилося господареві і шевцювати, і на заробітки в Таврію ходити. Малий Андрій пособляв чим міг – то ходив заможнішим по господарству помагати, то грав на весіллях на гармонії, бо мав талант до музики. Потяг до творчості в Малишка прокинувся дуже рано і мав своєрідний характер. Мати поета, Ївга, чудово співала (їй поет згодом присвятить вірш “Материнська”). Андрій Самійлович в “Автобіографії” (1959 р.) згадував, що її пісні врізалися в пам’ять на все життя. Тільки ж одне в них не задовольняло хлопця: сумні кінцівки. Не могло його серце миритися з трагічною загибеллю козака, якому чорний ворон очі клює… І тоді Андрій перекомпоновував пісню по-своєму: ні, не вбито козака – поранено, вилікували його добрі люди, та й повернувся він додомоньку. А трохи пізніше почав складати вірші…

2. Опрацювання статті про Андрія Малишка в підручнику (с. 112)

Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання тексту учнями

– Що нового дізналися про поета? Скільки його віршів стали піснями?

Фізкультхвилинка

3. Опрацювання вірша А. Малишка “вихопивсь дощик поміж заграв…” (с. 113)

1) Виразне читання вірша вчителем.

– Чи сподобався вам вірш? Що найбільше запам’яталося?

2) Словникова робота.

Читання стовпчиків слів “луною” за вчителем

Пуща

Обрій

Заграва

Поміж

Закресав

Запрозорилось

Вихопивсь

Посміхнулися

– Знайдіть у підручнику (с. 113) тлумачення слів заграва, закресати, пуща.

3) Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання вірша учнями.

– До якого жанру належить вірш? (Пейзажна лірика. Автор передає буяння природи після дощу.)

4) Виразне читання вірша учнями.

5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

– Якими кольорами насичена описана у вірші картина природи?

– Чому поет обрав саме цей колір? Знайдіть у тексті епітети.

– Як описується дощик? Що зробив дощик?

– Яку картину ви уявляли? Які фарби взяли б, щоб її намалювати?

– Порівняйте рядки “Почав іти дощик поміж заграв” та “Вихопивсь дощик поміж заграв”.

– Які слова обрав поет? Як ви вважаєте, чому?

– Що підкреслено словом вихопивсь? (Неочікуваність дощу, раптовість)

– Як автор характеризує дощик? (Смішний, добрий-добрий)

– Як, на вашу думку, слід читати ці рядки? (Витрачати на кожний рядок стільки часу, скільки і на довгий рядок цього вірша.)

– Якими людськими властивостями поет наділив дощ, пущі, дуби? Як називається цей художній засіб?

– Як дощ вплинув на природу?

– Що хотів показати поет у вірші? Чи вдалося це зробити? Доведіть.

– Який настрій викликав у автора дощ? Доведіть свою думку словами з поезії.

4. Робота за ілюстрацією

– Що зобразив художник на картині? Які фарби використав?

– Який настрій передано на картині?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

– Що вам найбільше сподобалося?

VІI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити вірш напам’ять (с. 113).




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

РИМИ. АНДРІЙ МАЛИШКО ВИХОПИВСЬ ДОЩИК ПОМІЖ ЗАГРАВ – Поетична збірка – СВІТ ПОЕЗІЇ – З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ