З ГУМОРОМ ПРО СЕРЙОЗНЕ – Людина починається з добра – СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ
Матеріал уроку. Грицько Бойко “Консультант”. Микола Сингаївський “Сміх для всіх”.
Мета. Удосконалювати вміння виділяти головне, узагальнювати, передавати різні почуття дійових осіб і ставлення автора до зображуваного; виховувати у дітей прагнення ставати кращими, почуття відповідальності за вчинки і слова.
Хід уроку
I. Вправи на вдосконалення навичок читання.
1. Вправа на усвідомлення змісту.
– Послухайте, запам’ятайте і відповідайте. Чи все правильно? Чи може таке бути? Якщо ні – то доведіть, що це вигадка, нісенітниця.
– Чоловік узяв пилку і пішов до лісу зрубати дерево.
– Весною біля школи усім знайшлося діло.
– Уся яблуня була всипана жовтими грушами.
– Дідусь приніс торбу зі сміхом.
2. Гра “Склади назви віршів із нісенітниць”.
– Прочитайте назви віршів. Читати слід через відповідний інтервал.
Як, Ді, нев, ло, да, ві, ха, роз, ви, мо, сту, ви, пав. (“Як невдаха виступав”. “Ділові розмови”.)
– Пригадайте, хто автор цих творів. (Грицько Бойко.)
– Що ви знаєте про цього письменника?
– Яка характерна особливість його творчості?
– Чому твори Грицька Бойка називають гумористичними?
II. Повідомлення теми та мети уроку.
– Сьогодні на уроці ми прочитаємо веселі вірші Грицька Бойка і Миколи Сингаївського, поспостерігаємо, як поети з гумором говорять про серйозні речі.
III. Опрацювання вірша Грицька Бойка “Консультант”.
1. Робота над заголовком.
– Прочитайте назву вірша Г. Бойка.
– Чи можете пояснити слово “консультант”?
Це слово походить від латинського слова consultants – радник. Прочитайте кілька визначень і скажіть, яке з них дає пояснення цьому слову.
2. Читання вірша вчителем.
– Кого у вірші назвали консультантом? Кому він давав консультації?
3. Повторне читання вірша вголос. Відповіді на запитання.
– Де працював увесь загін? Що робили діти?
– Чому нічого не робив Мишко?
– Які поради давав хлопчик? Прочитайте.
– Чи справді Мишко був таким спеціалістом? Доведіть словами вірша.
– Яку людську рису характеру висміює поет у вірші?
– Поясніть вирази, які вжив автор: “повчав без упину”, “потирав долоні”.
– Який настрій викликав у вас цей вірш? Над чим примусив задуматися?
4. Вправи на розвиток швидкості читання, а) Знайдіть риму, доберіть свою.
Школи (Копали, садили), долоні (Загоні), упину (Глину), Людо (Буде), Катюша (Груша).
Б) Читання “Незнайком”.
Проводить хтось із учнів.
5. Виразне читання вірша.
– Чиї слова треба читати повчально, а чиї – з посмішкою?
6. Розвиток зв’язного мовлення.
– Придумайте продовження вірша.
7. Робота в зошитах (с. 61, завд. 5,6).
IV. Опрацювання вірша М. Сингаївського “Сміх для всіх”.
1. Словникова робота.
Базіка
Брехун
Ледар
Зазнайки
Сміється
Не сумуйте
Буду смикать
Доберуся
2. Самостійне читання вірша учнями (мовчки).
– Хто приніс торбинку сміху?
3. Повторне читання вірша вголос. Аналіз змісту.
– Який сміх приніс дідусь?
– До кого сміх ставиться недобре? Доведіть словами вірша.
– До кого ще сміх може ставитися негативно? Придумайте, що він буде робити таким людям.
4. Вправа на вдосконалення техніки читання.
А) Читання, напівприкриваючи текст лінійкою.
Б) Читання “Незнайком”.
В) Читання в парах, робота над виразністю читання.
Діти колективно добирають відповідну інтонацію і темп читання.
5. Виразне читання вірша.
V. Підсумок уроку.
Related posts:
- ДРУЗІ БУВАЮТЬ РІЗНІ – Людина починається з добра – СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ Матеріал уроку. Анатолій Костецький “Спішу додому”. Мета. Формувати уміння аналізувати віршовані твори; вчити учнів любити тварин; розвивати зв’язне мовлення, уяву і фантазію. Хід уроку I. Вправи на вдосконалення читацьких навичок. 1. Вправа на формування уміння уточнювати і розширювати висловлювання. Гра “Закінчіть речення”. Учитель починає речення, а школярі його закінчують. Передбачається, що може бути декілька варіантів […]...
- ПРО ЩО МРІЮТЬ ДІТИ – Людина починається з добра – СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ Матеріал уроку. Анатолій Костецький “Мрія”. Мета. Ознайомити із життєвим і творчим шляхом поета Анатолія Костецького; формувати уміння аналізувати віршовані твори; виховувати в учнів доброзичливе ставлення до оточуючих, розвивати їхню уяву і фантазію. Обладнання. Портрет А. Костецькото, виставка його книг. Хід уроку I. Мовна розминка. 1. Вправа на формування уміння уточнювати і розширювати висловлювання. Гра “Закінчіть […]...
- ПОКИ НЕ УПРІТИ, ДОТИ НЕ УМІТИ – Людина починається з добра – СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ Матеріал уроку. Василь Сухомлинський “Не загубив, а знайшов”. Мета. Актуалізувати і розширити знання дітей про життя і творчість видатного українського педагога і письменника В. Сухомлинського; удосконалювати вміння читати в особах; виховувати любов до праці. Обладнання. Портрет В. Сухомлинського, книги з його творами. Хід уроку І. Актуалізація знань учнів про В. Сухомлинського. 1. Бесіда. – Що […]...
- ДРУЖИТИ ТРЕБА ВМІТИ – Людина починається з добра – СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ Матеріал уроків. Марія Чумарна “Казка про друга”. Мета. Удосконалити навички виразного і правильного читання, літературного аналізу твору; викликати бажання обрати краще з літературних джерел для самовиховання. Обладнання. Картки на розширення поля читання, картки зі словами. Хід уроку І. Підготовка до сприймання нового матеріалу. 1. Гра “Складіть із розсипанки речення. – Поміркуйте, які за жанром твори […]...
- ЛЮДИНА ПОЧИНАЄТЬСЯ З ДОБРА – СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ Твоє щоденне життя – наче барвиста веселка різних почуттів, настроїв, вчинків. Чи прагнеш ти розібратися в тому, що і як відбувається з тобою? Чи замислюєшся над тим, як жити серед людей? Вірші, оповідання, казки, що ти прочитаєш у розділі, серйозно і водночас із гумором розкажуть про стосунки твоїх ровесників, розкриють цінність дружби, покажуть, яку радість […]...
- ГРИЦЬКО БОЙКО. КОНСУЛЬТАНТ. МИКОЛА СИНГАЇВСЬКИЙ. СМІХ ДЛЯ ВСІХ – РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ. СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; формувати вміння аналізувати прочитане, висловлювати оцінні судження; розвивати зв’язне мовлення учнів, пізнавальні інтереси; виховувати відповідальність за свої слова і вчинки. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА Робота над скоромовкою Гра “Телефоніст”. Робота в групах Учитель роздає першому учаснику кожної групи текст скоромовки. За сигналом учителя […]...
- ВСЕ ПОЧИНАЄТЬСЯ З МАЛОГО – У кожного є співуча пір’їнка – СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ Матеріал уроку. Микола Сингаївський “Дощ із краплі починається”. Мета. Розвивати вміння аналізувати, пояснювати переносне значення слів, висловів; вчити узагальнювати, висловлювати оцінні судження; виховувати морально-етичні почуття; удосконалювати виразність читання. Хід уроку I. Вправи на розвиток читацьких навичок. 1. Вправа на розвиток фонетичного слуху. Гра “Впіймайте на гачок”. Крапля – крапля – чапля – крапля. Хочеш – […]...
- ЮНІ ХУДОЖНИКИ МАЛЮЮТЬ СВІТ – У кожного є співуча пір’їнка – СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ Матеріал уроку. Ганна Чубач “Найрідніші голоси”. Степан Жупанин “Намалюю вітер”. Мета. Розвивати уяву, спостережливість до природних і мовних явищ, уміння передати під час читання настрій твору, ставлення авторів до зображуваного, порівнювати вірші, близькі за змістом. Обладнання. Картки зі словами. Хід уроку I. Вправи на вдосконалення читацьких навичок. 1. Вправа, що сприяє формуванню швидкої реакції на […]...
- ПІДСУМОК ЗА ТЕМОЮ СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ – У кожного є співуча пір’їнка – СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ Матеріал уроку. Твори з розділу “Світ дитинства в літературі”. Мета. Систематизувати знання учнів з розділу; розвивати увагу, мислення, пам’ять, зв’язне мовлення; удосконалювати навички свідомого і виразного читання; виховувати повагу до минулого. Хід уроку I. Систематизація і узагальнення знань учнів. Виконання завдань, що у підручнику на с. 185. II. Контроль навчальних досягнень. Робота в зошиті для […]...
- ГАННА ЧУБАЧ. НАЙРІДНІШІ ГОЛОСИ – РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ. СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ Мета: формувати навички швидкого, виразного, правильного читання; розвивати вміння учнів передавати під час читання настрій твору, ставлення автора до зображуваного; розвивати уяву, спостережливість; виховувати любов і бережливе ставлення до рідних людей. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА – Перш ніж ми почнемо працювати, згадаймо вимоги до усного мовлення. Правильне! Грамотне! Чітке! Зрозуміле! – […]...
- АНАТОЛІЙ КОСТЕЦЬКИЙ. СПІШУ ДОДОМУ – РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ. СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ Мета: продовжити ознайомлення учнів з творчістю Анатолія Костецького; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; учити аналізувати прочитане, оцінювати вчинки дійових осіб; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Учитель посміхається. Урок наш починається. Голівки всі схиляються. Школярики стараються. II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою […]...
- ТВОРЧІСТЬ У ЖИТТІ ЛЮДИНИ – У кожного є співуча пір’їнка – СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ Матеріал уроку. Емілія Саталкіна “Кожний знає своє діло”. Володимир Рутківський “Як складають вірші”. Мета. Використовуючи різні види роботи над текстом, удосконалювати техніку читання; заохочувати дітей до віршування; розвивати образне сприймання навколишнього світу; вчити добирати рими. Обладнання. Картки для словникової роботи. Хід уроку I. Мовна розминка. 1. Вправа на формування навичок чіткої й виразної вимови. Школярі […]...
- СВІТ ГУМОРИСТИЧНИХ ТВОРІВ. ГУМОР У ДИТЯЧІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ГРИЦЬКО БОЙКО ОТАКИЙ У МЕНЕ НІС – Гумор у дитячій літературі – СВІТ ГУМОРИСТИЧНИХ ТВОРІВ – З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю Грицька Бойка; популяризувати його твори; вправляти школярів у читанні гумористичних творів; удосконалювати вміння визначати морально-етичні проблеми, які порушив автор у поезії; розвивати логічне мислення, почуття гумору; виховувати любов до рідної мови. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовками – От Кіндрат так Кіндрат […]...
- ВСТУП ДО РОЗДІЛУ. ЛЮБОВ ЗАБАШТА. СКАЗАВ МУДРЕЦЬ… АНАТОЛІЙ КОСТЕЦЬКИЙ. МРІЯ – РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ. СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ Мета: ознайомити учнів з новим розділом “Світ дитинства в літературі”, з віршем Любові Забашти “Сказав мудрець…”, з творчим і життєвим шляхом Анатолія Костецького, з його віршем “Мрія”; зацікавити учнів змістом віршів; привернути увагу до засобів створення поетичних образів; розширювати словниковий запас учнів; розвивати навички виразного читання, кмітливість, пам’ять, логічне мислення, уяву школярів, уміння обгрунтовувати свою […]...
- УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. ЛЮДИНА ПОЧИНАЄТЬСЯ З ДОБРА (ЗА ТВОРАМИ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО) – НАРОДНІ КАЗКИ – З НАРОДНОГО ДЖЕРЕЛА – І семестр Мета: продовжувати ознайомлення учнів з творами В. О. Сухомлинського; формувати у дітей доброту, чуйність, повагу до старих і немічних, доброзичливе ставлення до рідних і друзів; навчати учнів оцінювати вчинки головних героїв оповідань, наслідувати їх позитивні риси, прагнути до самовдосконалення; розвивати мовлення; виховувати віру в силу любові, дружби, добра і справедливості. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ […]...
- ПІЗНАЙ СЕБЕ – У кожного є співуча пір’їнка – СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ Матеріал уроку. Василь Сухомлинський “Співуча пір’їнка”. Мета. Заохотити дітей до роздумів і припущень щодо змісту назви розділу; продовжувати розвивати в учнів прагнення самостійного творчого сприймання і осмислення навколишнього світу; розширювати і поглиблювати знання про В. Сухомлинського. Хід уроку І. Підготовка учнів до сприймання нового матеріалу. 1. Гра “Пройди лабіринт – прочитай слова”. – Пригадайте, що […]...
- Марк Твен “Пригоди Тома Сойєра”. Сонячний, радісно-бешкетливий світ дитинства у повісті – СВІТ ДИТИНСТВА Й МОРАЛЬНІ ЦІННОСТІ В ЛІТЕРАТУРІ – II семестр Мета: допомогти учням усвідомити зміст і головну думку розділів повісті Марка Твена; розвивати навички виразного читання, переказу прозових творів великого обсягу, виділення основних епізодів та оцінювання дій і вчинків героїв; виховувати кращі моральні якості, несприйняття зла, підлості, несправедливості та інших негативних явищ життя. Обладнання: портрет письменника, різні видання повісті, ілюстрації до неї, краєвиди ріки Міссісіпі. […]...
- Серед краси – СВІТ ДИТИНСТВА У ПОЕЗІЇ І ПРОЗІ Матеріал уроку. Олександр Олесь “Серед краси”. Мета. Продовжити ознайомлювати із творчістю Олександра Олеся; вчити розуміти красу поетичних творів, допомагати відчути багатство мови; розвивати образне мислення, уяву; збагачувати словниковий запас дітей. Обладнання. Таблиці Шульте. Хід уроку І. Мовна розминка. 1. Гра “Назви одним словом”. До груп слів учні добирають узагальнююче слово. Роса, туман, дощ, веселка – […]...
- ОЛЕКСАНДР ЄФІМОВ. ТУТ УСЕ Є… ЕМІЛІЯ САТАЛКІНА. КОЖНИЙ ЗНАЄ СВОЄ ДІЛО – РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ. СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ Мета: ознайомити учнів з оповіданням Олександра Єфімова “Тут усе є…”, вдосконалювати навички свідомого виразного читання, вміння характеризувати почуття і вчинки героїв; розвивати зв’язне мовлення, творчу уяву; виховувати морально – етичні почуття. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою Гра “Телефоніст”. Робота в групах Учитель роздає першому учаснику кожної групи текст […]...
- УМІЙ У ЗВИЧАЙНОМУ ПОБАЧИТИ НЕЗВИЧАЙНЕ – У кожного є співуча пір’їнка – СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ Матеріал уроку. Олександр Єфімов “Тут усе є…”. Мета. Вчити учнів захоплюватися красою природи, розвивати їхню уяву, фантазію; формувати уміння спостерігати за навколишнім світом; вдосконалювати читацькі навички. Обладнання. Картка для розширення кута зору. Хід уроку І. Вправи на вдосконалення читацьких навичок. 1. Вправа, що сприяє формуванню швидкої реакції на слово. – Доберіть до поданих слів якомога […]...
- ВСЕВОЛОД НЕСТАЙКО. ІЗ СМІХОМ ТРЕБА БУТИ ОБЕРЕЖНИМ… ГАЛИНА МАЛИК. МАВПИНІ ІМЕНИНИ – РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ. СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ Мета: ознайомити учнів з гумористичними творами; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати вміння аналізувати, узагальнювати, висловлювати оцінні судження; виховувати морально-етичні почуття. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Вправа для формування швидкої реакції на слово Гра “Слухай! Називай якомога більше слів” Читаю – … (книгу, газету, журнал…). Зачитався – … (повістю, казкою, оповіданням…). […]...
- СТЕПАН ЖУПАНИН. НАМАЛЮЮ ВІТЕР. ЛІНА КОСТЕНКО. ЯКЩО НЕ МОЖЕШ ВІТЕР ЗМАЛЮВАТИ… – РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ. СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; формувати вміння працювати над текстом, аналізувати його зміст; навчати помічати в поетичних творах образні вислови, які допомагають уявити описані картини; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення, творчу уяву учнів; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА Гра “Письменник” – Правильно прочитайте зашифрований […]...
- Особливий і неповторний світ віршів Анатолія Качана – СВІТ ДИТИНСТВА У ПОЕЗІЇ І ПРОЗІ Матеріал уроку. “Анатолій Качан” (про нього). Анатолій Качан “Дівчинка і море”. Мета. Ввести учнів у світ поезії відомого українського поета Анатолія Качана, вчити виразно читати, знаходити і добирати рими; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до природи. Обладнання. Таблиця № 2 (додаток 2), портрет А. Качана, виставка його творів; картки зі словами, картки для розширення кута […]...
- Чарівний персонаж вірша Анатолія Качана – СВІТ ДИТИНСТВА У ПОЕЗІЇ І ПРОЗІ Матеріал уроку. Анатолій Качан “Біля тихого Дунаю”. Мета. Продовжити ознайомлення дітей із віршами Анатолія Качана, формувати уміння працювати над текстом, вникати у його зміст; вчити виразно читати вірші; розвивати уяву і фантазію. Обладнання. Таблиця № 3 (додаток 3). Хід уроку I. Мовна розминка. Вправа на розвиток фонематичного слуху. Гра “Впіймай на гачок”. – Послухайте групи […]...
- ПЕРЕВІР СВОЇ ДОСЯГНЕННЯ – Урок 4 – РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ. СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ Мета: узагальнити знання учнів за розділом “Світ дитинства в літературі”; вчити порівнювати, співставляти прочитані твори; розвивати творчі здібності учнів, уміння узагальнювати, висловлювати оцінні судження; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Закінчилася перерва, Пролунав чаклун-дзвінок. А тепер усі швиденько Налаштуйтесь на урок. II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Гра “Поети” – З’єднайте частини вірша. […]...
- ГРИЦЬКО БОЙКО. ВИКРУТИВСЯ. ДЕ ІВАНКО? – Гумористичні твори – У КРАЇНІ ГУМОРУ Мета: актуалізувати й розширити знання учнів про творчість Грицька Бойка; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; розвивати почуття гумору, вміння стежити за перебігом подій сюжету, висловлювати оцінні судження, узагальнювати; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Вже дзвінок сигнал нам дав: Працювати час настав. Тож і ми часу не гаймо, Роботу […]...
- ВАСИЛЬ СУХОМЛИНСЬКИЙ. СПІВУЧА ПІР’ЇНКА – РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ. СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ Мета: розширити і поглибити знання учнів про творчість В. Сухомлинського; ознайомити їх з твором “Співуча пір’їнка”; спонукати школярів до роздумів щодо змісту твору; розвивати творче сприймання й уміння описувати навколишній світ; розвивати уяву, фантазію, зв’язне мовлення учнів; виховувати кращі риси характеру. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА Робота над скоромовкою Гра “Дощик” Діти […]...
- УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. УРОК ЩИРОЇ ПОСМІШКИ. ВЕСЕЛІ ВІРШІ ГРИЦЬКА БОЙКА – Гумор у дитячій літературі – СВІТ ГУМОРИСТИЧНИХ ТВОРІВ – З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Грицька Бойка; розвивати творчі здібності учнів, образне мислення; виховувати доброзичливість, спостережливість, уважність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ Розгадування кросворда 1. У давнину так називали людину, яка ходила по містах і селах та оспівувала подвиги козаків. (Кобзар) 2. Прозовий твір малого обсягу, […]...
- МАРІЯ ЧУМАРНА. КАЗКА ПРО ДРУГА – РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ. СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ Мета: продовжити ознайомлення учнів з життєвим і творчим шляхом Марії Чумарної, ознайомити з її твором “Казка про друга”; вчити орієнтуватися в структурі тексту, формувати вміння визначати головну думку твору, порівнювати вчинки і поведінку персонажів; удосконалювати навички виразного і правильного читання та навички літературного аналізу твору, збагачувати активний словник школярів; викликати бажання обирати краще з літературних […]...
- НАДІЙШЛА ВЕСНА ПРЕКРАСНА. Л. САВЧУК “ПРИНЕСЛИ ВЕСНУ ЛЕЛЕКИ”. А. КОСТЕЦЬКИЙ “ПОЧИНАЄТЬСЯ ВЕСНА” – ПІСЛЯБУКВАРНИЙ ПЕРІОД Мета: вчити учнів правильно й виразно читати вірші; розвивати допитливість, інтерес до навколишнього світу; збагачувати активний словник учнів; виховувати любов до природи. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Мовленнєва розминка Робота над чистомовкою Ма-ма-ма – минула вже зима. Оз-оз-оз – утіка від нас мороз. На-на-на – надійшла весна. Ки-ки-ки – дзюркотять […]...
- ВАСИЛЬ СУХОМЛИНСЬКИЙ. НЕ ЗАГУБИВ, А ЗНАЙШОВ – РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ. СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ Мета: розширити знання учнів про життєвий і творчий шлях Василя Сухомлинського; ознайомити з його оповіданням “Не загубив, а знайшов”; удосконалювати навички свідомого виразного читання, вчити аналізувати прочитане, оцінювати вчинки дійових осіб, визначати головну думку твору; розвивати зв’язне мовлення, творчу уяву; виховувати працелюбність, наполегливість. Хід уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою […]...
- Із слова починається людина… Позакласне читання – Я НАРОДИВСЯ ДЛЯ СВІТУ Матеріал уроку. Вислови про слово, народна притча “Сила слова”, акровірш “Слово”, прислів’я. Мета. Розширити знання учнів про мову як засіб людського спілкування та пізнання світу і самого себе. Ознайомити з висловами про слово. Пояснити, як слово діє в кожній людині, розкриває скарби її серця, плекає розум. Виховувати культуру мовлення. Обладнання. Вислови про слово. Хід уроку […]...
- Світ, як дивна казка, у творах Олександра Олеся – СВІТ ДИТИНСТВА У ПОЕЗІЇ І ПРОЗІ Матеріал уроку. “Олександр Олесь” (про нього). Олександр Олесь “Згадую: так я в дитинстві любив…”. Мета. Ознайомити із життєвим та творчим шляхом поета Олександра Олеся; формувати уміння аналізувати віршовані твори, вчити розуміти красу поетичних творів, допомагати відчути багатство мови. Обладнання. Портрет Олександра Олеся, книги з його творами. Хід уроку І. Мовна розминка. 1. Вправа на інтонування […]...
- Леся Українка – дітям – СВІТ ДИТИНСТВА У ПОЕЗІЇ І ПРОЗІ Матеріал уроку. Леся Українка “Мамо, іде вже зима…”. Мета. Продовжити ознайомлювати учнів із творчістю Лесі Українки; розвивати поетичний слух, мислення, творчу уяву; продовжувати формувати уміння послідовно, логічно правильно висловлювати свої думки; збагачувати мову дітей; виховувати любов до поезії Лесі Українки. Обладнання. Картки для контролю техніки читання. Хід уроку I. Мовна розминка. 1. Вправа на формування […]...
- ВСЕВОЛОД НЕСТАЙКО. ШУРА І ШУРКО – РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ. СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ Мета: розширити знання учнів про життєвий і творчий шлях Всеволода Нестайка, ознайомити з його оповіданням “Шура і Шурко”; вдосконалювати навички свідомого виразного читання, вчити аналізувати прочитане, висловлювати оцінні судження щодо вчинків дійових осіб; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати відповідальність за свої вчинки. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Клас! До праці мерщій! Всі перешкоди здолати зумій. […]...
- Р. Бернс. “Чесна бідність” – СВІТ ДИТИНСТВА Й МОРАЛЬНІ ЦІННОСТІ В ЛІТЕРАТУРІ – II семестр Мета: ознайомити з життям і творчістю шотландського письменника, підготувати до сприйняття його творів; розвивати навички виразного читання, виділення головного, аналізу моральних цінностей та їх ролі в житті; виховувати чесність, порядність, гуманізм та любов до літератури. Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, краєвиди Шотландії, географічна карта, аудіо-запис пісні “Чесна бідність”. Теорія літератури: ліричний вірш, антитеза, художній […]...
- Марк Твен “Пригоди Тома Сойєра”. Цінності дитинства та їх доля в дорослому житті – СВІТ ДИТИНСТВА Й МОРАЛЬНІ ЦІННОСТІ В ЛІТЕРАТУРІ – II семестр Мета: ознайомити з пригодами героїв повісті в наступних розділах, допомогти учням розібратися в перипетіях сюжету, характерах героїв та мотивах їхніх учинків; розвивати навички виразного читання, переказу прозових творів, характеристики героїв, коректного висловлення оціночних суджень; виховувати кращі людські якості, прагнення до самопізнання та самовдосконалення. Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до повісті. Теорія літератури: повість, герої літературного твору, […]...
- Дмитро Павличко – дітям – СВІТ ДИТИНСТВА У ПОЕЗІЇ І ПРОЗІ Матеріал уроку. “Дмитро Павличко” (про нього). Дмитро Павличко “Мрія”. Мета. Ознайомити школярів із життєвим та творчим шляхом Дмитра Павличка, удосконалювати навички правильного і виразного читання, уміння працювати самостійно; розвивати уміння формувати оцінні судження, збагачувати мовлення дітей образними словами і висловами. Обладнання. Таблиця № 1 (додаток 1), картки для контролю техніки читання, портрет Д. Павличка, виставка […]...
- ПІДСУМОК ЗА РОЗДІЛОМ СВІТ ГУМОРИСТИЧНИХ ТВОРІВ – Гумор у дитячій літературі – СВІТ ГУМОРИСТИЧНИХ ТВОРІВ – З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів з опрацьованого розділу; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати спостережливість, творчу уяву, здатність емоційно реагувати на художнє слово, розмірковувати над текстом; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою Гра “Дощик” Діти читають хором: – накрапає дощ (тихо); – дощ […]...
- Жива і тепла мова творів Степана Жупанина – СВІТ ДИТИНСТВА У ПОЕЗІЇ І ПРОЗІ Матеріал уроків. “Степан Жупанин” (про нього). Степан Жупанин “Оленчині вишивки”, “Сім вітрів”. Мета. Ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом С. Жупанина; навчати розуміти вірші поета, відчувати красу, розуміти, сприймати виховний зміст творів; удосконалювати уміння робити висновки з прочитаного, добирати риму. Обладнання. Портрет С. Жупанина, збірки творів для дітей. Хід уроків І. Удосконалення читацьких навичок. […]...