Конфлікт високих прагнень Дон Кіхота та буденної дійсності, неможливості реалізації ідеалів героя. Дон Кіхот і Санчо Панса – парні образи, у яких втілено високу мрію і прагматизм – ВІДРОДЖЕННЯ
Мета:
– Навчальна: продовжити читання роману; порівняти характери головних героїв роману, зробити висновки про причини їх вчинків; учити працювати із цитатним матеріалом;
– Розвивальна: розвивати навички вдумливого читання;
– Виховна: виховувати почуття толерантного ставлення до оточення.
Тип уроку: узагальнення та закріплення здобутих раніше знань із застосуванням уже сформованих умінь і навичок.
Обладнання: ілюстрації до роману; тексти І частини роману “Дон Кіхот”.
Взагалі, усе смішне сходиться з великим…
Ж.-Ф. Мармонтель
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Усне словесне малювання
– Опишіть, як ви уявляєте головного героя роману Мігеля де Сервантеса “Дон Кіхот”.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя
– Герой роману “Дон Кіхот” живе заради лицарських ідеалів благородства, честі, мужності, про які він прочитав у книжках. Дон Кіхот стає мандрівним лицарем, щоби захищати слабких і пригноблених, битися з ворогом. Багата уява Дон Кіхота робить зі шкапи – бойового скакуна Росінанта, із сільської дівчини – прекрасну благородну даму Дульсінею, котрій він присвячує свої лицарські “подвиги”. Землероб Санчо Панса стає зброєносцем “лицаря”. Та герой натрапляє на проблему, яка полягає в суперечності між лицарськими ідеалами Дон Кіхота і реальною дійсністю, яка зовсім не ідеальна. Тож спробуймо зрозуміти, яким же насправді був Дон Кіхот.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Робота з текстом
(Відповіді учні підтверджують цитатами з тексту.)
– Де і за яких обставин відбулось посвячення Дон Кіхота в лицарі?
– У чому пародійність цього посвячення?
– Чому пастух Андреас не залишився вдячним Дон Кіхотові за те, що той заступився за нього?
– Ким були “десять велетнів”, з якими Дон Кіхот вступив у поєдинок?
– Якою була причина цього поєдинку?
– Чому герої роману – священик та цирульник – спалюють книжки Дон Кіхота?
– Чи можна назвати їхній вчинок варварством?
– Чому Санчо Панса вирішив усе ж таки супроводжувати Дон Кіхота?
– Чому Дон Кіхот вирішив боротися з вітряками?
– Що на це йому відповідає Санчо Панса?
2. Складання характеристик героїв роману
Характеристика Дон Кіхота та Санчо Панса
Дон Кіхот | Санчо Панса |
– Бідний ідальго; – захопився лицарськими романами і прагне змінити світ; – вигадав собі нове ім’я, живе у своєму вигаданому світі; – риси характеру: – безкорисливість; – щедрість; – щирість; – довірливість; – наївність; – безрозсудна сміливість; – енергійність; – підкреслена серйозність (відсутність почуття гумору); – рішучість; – скромність; – делікатність; – аскетизм (байдужість до матеріальних благ та здоров’я); – почуття гідності | – Бідний селянин; – “багатий на дітей і бідний на статки”; – погодився мандрувати з корисливих мотивів; – не вміє читати й писати; – риси характеру: – мріє розбагатіти; – обережний; – егоїст; – не наражається на небезпеку без поважної причини; – боязкий; – здатний на співчуття; – прагне справедливості; – обмежений у мріях; – “прикутий до землі”; – тверезий практик |
Висновок. Результатом спілкування головних героїв є те, що Дон Кіхот стає обережнішим, враховує реалії життя, вчиться народної мудрості, а Санчо Панса захоплюється ентузіазмом Дон Кіхота, стає менш корисливим та більш справедливим і сміливим.
3. Сміхова стихія в романі
Бесіда
– Дайте визначення комічного. (Комічне – смішне в житті та мистецтві. Для комічного характерним є зображення різних життєвих невідповідностей, відхилень від норми, суспільних недоліків з позиції високого естетичного ідеалу, який художник має в душі та утверджує в мистецтві.)
– Які комічні сцени є в проаналізованих розділах роману?
4. Словникова робота
“Вічні” Образи – це такі образи, які за глибиною художнього узагальнення виходять за межі конкретних творів та зображеної в них історичної доби, містять невичерпні можливості філософського осмислення буття.
5. Бесіда
– Як ви вважаєте, що дало підстави віднести образ Дон Кіхота до “вічних”?
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Робота з епіграфом уроку. Методика відкритого запитання
– У XIX ст. набуло поширення поняття “донкіхотство”. Як ви його розумієте?
– Чи можливе, на вашу думку, “донкіхотство” у XXI ст.?
VI. ДОМАШНЯ РОБОТА
1. Підготувати розгорнуті відповіді на запитання, сформульовані у ході заключного етапу уроку (“відкриті запитання”).
2. Знайти комічне у творі та елементи пародії.
3. Підготувати розповідь про місце автора у творі.