Мігель де Сервантес Сааведра (1547-1616 рр.). Дон Кіхот, І частина (огляд, 2-3 розділи за вибором учителя). Історія створення роману, його зв’‎язок з лицарськими романами, пародійний характер. Особливості сюжету і композиції твору (ситуації “великої дороги”, випробування) – ВІДРОДЖЕННЯ

Мета:

– Навчальна: продовжити знайомство з літературою доби Відродження; ознайомити учнів з життєвим шляхом Сервантеса; розповісти учням про історію створення роману “Дон Кіхот”, його зв’язок з лицарськими романами та розкрити його пародійний характер; розглянути особливості сюжету та композиції твору;

– Розвивальна: розвивати навички дослідницької роботи, уміння аналізувати твір у контексті досліджуваної культурної епохи, аргументувати свої судження;

– Виховна: виховувати читацький інтерес, толерантне ставлення до думки інших.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі знань та умінь.

Обладнання: портрет Мігеля де Сервантеса; ілюстрації до роману “Дон Кіхот”; відеофільм; мультимедійні матеріали.

Спрямуй погляди свої на самого себе і намагайся пізнати себе,

Бо труднішого пізнання не можна навіть уявити.

Мігель де Сервантес

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Повторення понять з теорії літератури

– Поясніть значення термінів фентезі, роман, пригодницький роман, лицарський роман.

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Слово вчителя

– На попередньому уроці ми завершили знайомство з талантом Вільяма Шекспіра, а сьогодні у нас новий гість – Мігель де Сервантес.

2. “Перевтілення”. Розповідь про життя Сервантеса від першої особи

(Виступ учня за випереджувальним завданням.)

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Короткий огляд життя та творчості Мігеля де Сервантеса

(Мультимедійна презентація з коментарями вчителя або відеофільм.)

2. Словникова робота

Роман крутійський – різновид епічного жанру, одна з найдавніших форм європейського роману; виник в Іспанії. Крутійський роман розповідає про пригоди хвацького пройдисвіта, авантюриста – пікаро, вихідця з низів або декласованого дворянства, який повністю ігнорує обов’‎язкові суспільні моральні норми. Зазвичай це слуга, бездомний жебрак, “лицар випадку”. Крутійський роман виник за певних культурно-історичних умов, у той час, коли Європою поширилося бурлакування, і став антиподом лицарського роману з його шляхетними героями. У крутійському романі відсутня складна композиція: тут однолінійний сюжет, події розгортаються у хронологічному порядку, оповідь ведеться найчастіше від першої особи, що імітує форму автобіографічних спогадів героїв; сюжет має авантюрний характер.

3. Історія створення роману (розповідь вчителя)

Робота над романом “Премудрий ідальго Дон Кіхот з Ламанчі” розпочалася під час перебування Сервантеса у в’‎язниці. Перший том роману вийшов 1605 року. Він мав величезний успіх, про що свідчить шість видань книги тільки за один рік. Щоправда, це не полегшило життя автора книги: до кінця свого життя він потерпав через злидні. За рік до смерті Сервантес написав другу частину роману. За кількістю мов, якими було перекладено книгу, роман поступається тільки Біблії. Задумано його було як пародію на лицарські романи. У творі діють 660 персонажів. У центрі роману – опис подорожі ідальго Дон Кіхота разом зі зброєносцем Санчо Пансою Іспанією XVI століття з метою захисту всіх бідних та знедолених.

Сервантес створив вигадане походження історії. Він стверджує, що найняв історика мавра, щоб перекласти арабський рукопис, який письменник знайшов у брудній квартирі в Толедо.

1899 року І. Франко виконав творчий переклад роману Сервантеса. “Дон Кіхота” українською переклав Микола Лукаш. Це була остання робота перекладача, яку він не встиг довершити. Тому останні розділи частини другої переклав Анатоль Перепадя. Переклад був опублікований за редакцією Григорія Кочура та Михайла Москаленка.

4. Читання та аналіз першого розділу І частини роману

Запитання для опрацювання

– Ким був Алонсо Кіхада?

– Що він найбільше любив робити?

– Яку мету переслідував дон Алонсо?

– Яка ідея виникла в голові ідальго?

– Як він свою ідею вирішив втілити в життя?

5. Характеристика роману (записи в зошити)

Літературний рід: трагікомічний епос

Жанр: роман, пародія на лицарські романи

Тема: зображення ілюзій незаможного дворянина Алонсо Кіхано (Дон Кіхота), спричинених лицарськими романами, та шлях їх зруйнування.

Ідея: утвердження думки, що проза життя бере гору над красивими ідеалами (ренесансними цінностями), а відірваність від життя зводить нанівець усі зусилля.

Головна проблема: конфлікт між ідеалом та дійсністю.

Головні герої: Дон Кіхот (Алонсо Кіхано), Санчо Пансо.

Композиція: дві частини.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Робота з епіграфом уроку

– Як за допомогою поданого вислову Сервантеса можна пояснити його ставлення до описаних в романі подій та образів?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати II-VIII розділи роману, підготувати цитатну характеристику головних героїв.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Мігель де Сервантес Сааведра (1547-1616 рр.). Дон Кіхот, І частина (огляд, 2-3 розділи за вибором учителя). Історія створення роману, його зв’‎язок з лицарськими романами, пародійний характер. Особливості сюжету і композиції твору (ситуації “великої дороги”, випробування) – ВІДРОДЖЕННЯ