Як дбаєш, так і маєш – БАЙКИ
Матеріал уроку. Леонід Глібов “Коник-стрибунець”.
Мета. Продовжити ознайомлення із жанром байки, навчати знаходити мораль твору; вчити передавати за допомогою інтонації, міміки, жестів характери персонажів під час читання в особах; виявляти наслідки неправильних вчинків; виховувати любов і повагу до праці.
Обладнання. Малюнки коника-стрибунця, мурахи. Мовний матеріал.
Хід уроку
I. Підготовка до вивчення нового матеріалу.
1. Гра “Закінчи речення”.
– Невеликий, найчастіше віршований твір повчального змісту – це… (Байка).
– У байках в образах тварин, рослин, різних предметів зображено… (Людей).
– У більшості байок є… (Дві частини).
– Що схвалюється, а що засуджується у байці можна дізнатися з… (Повчального висновку).
– Автора байки називають… (Байкарем).
– Байку “Лебідь, Щука і Рак” написав… (Леонід Глібов).
2. Опрацювання загадок про персонажів байки.
– У своєму творчому доробку Леонід Глібов має аж 107 байок. Герої наступної його байки, на відміну від попередньої, мають спільну ознаку – вони комахи. А які – дізнаєтесь, прочитавши та відгадавши загадки.
А) Читання загадки, роз’єднуючи слова.
Стрибаєпружинка –
Зеленавнеїспинка –
Зтравинастебелинку,
Згілкинастежинку.
(Коник-стрибунець)
Б) Вправа на розвиток мовної догадки.
– Прочитайте загадку, подумки вставляючи пропущені букви.
У л. с. гурт. м ми
Тр. д. м. сь невт. мн.:
Зв. д. м. б. д. н. к
З с. сн. в. х хв..їн. к.
(Мурахи)
3. Бесіда про поведінку тварин, що є персонажами байки.
– Чи доводилось вам бачити цих комах? Чи спостерігали за їхньою поведінкою?
– Де живуть мурахи? Що ви знаєте про цих комах? (Відповіді дітей.)
– Коник-стрибунець живе на луках. З місця на місце пересувається, перелітаючи і стрибаючи. Живиться дрібними комахами і рослинами. Коники утворюють звуки, тручи крилами. Якщо до них наблизитися, вони припиняють тріскотання, і знайти їх в траві майже неможливо.
II. Опрацювання байки Леоніда Глібова “Коник стрибунець”.
1. Слухання байки. Перевірка первинного сприймання.
– Мураха і Коник-стрибунець є персонажами наступної байки Леоніда Глібова. Прочитайте її назву.
– Послухайте байку і скажіть, з яким проханням звернувся Коник до Мурахи.
– Хто був працьовитим? А хто – безтурботним?
2. Словникова робота.
Вдатний | Розкошував |
Співучий | Розгулявся |
Проворний | Співав |
Веселий | Плаче |
– Якою частиною мови є слова першої колонки? А другої?
– Прочитайте тлумачення деяких слів з підручника (с. 96).
3. Повторне читання байки мовчки.
– Простежте, як і чому змінювалася поведінка Коника.
4. Аналіз змісту байки з елементами вибіркового читання.
– Яким був Коник? Прочитайте його опис. Яким було його життя влітку?
– Як змінилася його поведінка? Прочитайте. З чим це пов’язано?
– Прочитайте, що просив Коник Мурав’я. Що відповів йому Муравей? Як ви зрозуміли ці слова? Як, по-вашому, провів літо Муравей?
– Перечитайте ще раз мовчки слова, що на дошці (Із словникової роботи). Подумайте, кого вони описують.
– Які риси характеру Коника вони підкреслюють? (Байдужість, безтурботність, лінь.) Хто вам сподобався? А чию поведінку засуджуєте?
– Знайдіть слова, в яких передано головну думку байки. Що автор засуджує в ній? Від яких рис характеру застерігає нас?
5. Робота над виразністю читання байки.
– Знайдіть речення, в яких є звертання. Яким голосом їх треба читати? (“Дядьку, он зима біліє!”, “Порятуй, порадь, земляче… “, “… а тепер танцюй, небоже…”, “Опізнився, небораче…”).
– Чи однаковим тоном ви будете ‘їх читати? (Перші два речення треба читати благальним, тремтячим голосом, а наступні – впевнено, повчальним тоном.)
– Прочитайте питальні речення. Яким має бути темп і тон голосу?
– А як будете читати слова автора?
6. Читання байки в особах.
Діти діляться по троє і читають байку в групах, намагаючись передати голосом, жестами, виразом обличчя своє ставлення до дійових осіб твору.
7. Конкурс на виразне читання байки (2-3 групи).
– Хто з груп сподобався вам найбільше? Чим?
8. Розвиток зв’язного мовлення.
– Як можна змінити кінцівку байки?
– А її назву?
9. Робота в зошиті (с. 37-39).
III. Підсумок уроку.
– Твір якого жанру читали? Хто його автор?
– Як ви гадаєте, кого мав на увазі байкар, розповідаючи про Коника і Мурав’я?
– Які недоліки людського характеру засуджуються у байці, прочитаній сьогодні?