П’ЄСИ. ЛЕСЯ МОВЧУН ГОРІХОВІ ПРИНЦЕСИ. ЗА МОТИВАМИ АНГЛІЙСЬКОЇ НАРОДНОЇ КАЗКИ – П’єси – ЛЕГЕНДИ. БАЙКИ. П’ЄСИ – З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ
Мета: ознайомити учнів із новим жанром – п’єсою; вчити передавати інтонацією почуття дійових осіб; розвивати творчі здібності учнів, інтуїцію; виховувати здатність емоційно реагувати на художнє слово.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА (додаток)
Робота над скоромовкою
Я – малесенька Марина
Посадила кущ калини.
Я росту і він росте –
Хто кого переросте?
– Прочитайте скоромовку мовчки. Про кого вона?
– Тепер читаємо хором повільно.
Гра “Дощик, дощ, сонце”
1-ша група – “дощик” (напівголосне читання пошепки);
2-га група – “дощ” (голосно, швидко);
3-тя група – “сонце” (читання мовчки).
“Злива” – голосно скоромовкою.
– Хто з вас розкаже іншу скоромовку?
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Вернісаж”
Учні презентують свої малюнки, зачитують рядки, які вони проілюстрували.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Які літературні жанри ви знаєте? (Казки, загадки, легенди, прислів’я, скоромовки, байки).
– Що таке казка? (Казка – це розповідний твір про вигадані, часто фантастичні події.)
– Чи чули ви слово п’єса? Якщо так, то де?
– Сьогодні ми ознайомимося з новим літературним жанром – п’єсою.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання тексту “П’єса” (с. 95)
Читання тексту “буксиром” за вчителем
– Що таке п’єса?
– За допомогою чого передається зміст п’єси?
– Що називається ремарками?
– Що таке п’єса-казка?
– Сьогодні ми ознайомимося з п’єсою-казкою Лесі Мовчун “Горіхові принцеси”.
2. Біографічна довідка
– Леся Вікторівна Мовчун народилася 26 серпня 1969 р. у м. Києві. Постійний автор рубрики “Наш скарб – рідна мова” (журнал “Барвінок”). Має кілька сотень публікацій у журналах для дітей “Малятко”, “Барвінок”, “Соняшник”, “Перець”, “Пізнайко”, “Стежка”, “Однокласник”, “Веселка” та ін., а також книжки для дітей “Неслухняні яблучка” (1997), “Чепуриться черепаха” (1999), “Для чемних ведмежат” (1999), “Кактусове королівство” (2007), “Ви такого ще не чули?” (2008), “Мовна лікарня. Пригоди Лєрки Севрючки і цікаві завдання з культури мови” (2009), “Усе підростає” (2010), “Арфа для павучка” (2011), “Про цікавих тварин загадки малим” та дві збірки поезії “Боса троянда” (1993) та “Відцвітають птахи” (2005).
Леся Вікторівна говорить: “Творчість для мене – це форма існування думки. Думка – це озвучений образ. А образ – маленький атом моєї внутрішньої галактики”.
Фізкультхвилинка
3. Опрацювання п’єси-казки Лесі Мовчун “Горіхові принцеси” (с. 95-96)
1) Визначення структури п’єси.
Учні читають перелік дійових осіб п’єси. Учитель звертає увагу на слова, які винесені на початок кожної строфи. Учні прочитують їх, визначають, що це – назва дійової особи, яка має промовляти ці слова. Учитель пояснює:
Слова в дужках – це вказівки автора щодо інтонації, темпу мовлення чи дії героя;
Текст автора – це опис місця подій, вказівки щодо руху дійових осіб на сцені.
2) Первинне ознайомлення з текстом (с. 96).
Читання “вчитель – учні”
– Чи зацікавив вас початок п’єси? Які почуття він викликав?
3) Словникова робота.
Читання стовпчиків слів у парах
Покої | Сім’ї |
Життю | Яснооку |
В’ється | Ввійшла |
Обличчі | Колотнеча |
– Поясніть значення слів Покої (королівські кімнати); колотнеча (сварки).
4) Спостереження за мовою дійових осіб.
Почергово розглядається кожна роль, визначається особливість мовлення, інтонація, темп, зміни у настрої героя. Звертається увага на вказівки автора щодо рухів, дій того, хто виконує роль.
5) Читання п’єси за особами.
– Якою була Джоан? Як до неї поставилася мачуха? Як про це пише автор?
6) Робота в парі. Гра “Передбачення”.
– Спробуйте передбачити, як розвиватимуться події в дідусевій казці?
– Прочитайте переказ опрацьованої частини п’єси і порівняйте його зі своїм варіантом розвитку подій.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– З яким новим літературним жанром ми ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
– Які почуття викликала у вас казка?
– Кому ви співчуваєте? Кого з персонажів авторка наділила негативними рисами?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати п’єсу (с. 96).